Kadınlarda mesane sarkması belirtileri neler? Görüntüsü

Kadınlarda mesane sarkması, genellikle yaşlılık, hamilelik, doğum, aşırı kilo ve menopoz gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkan yaygın bir sorundur. Mesane sarkması, idrar torbasının pelvik taban kaslarının zayıflaması sonucu aşağı doğru düşmesiyle meydana gelir. Bu durumun belirtileri arasında sık sık idrara çıkma ihtiyacı, idrar kaçırma, mesaneden tam olarak boşalamama hissi, idrar akışının zayıflaması ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları yer almaktadır. Tedavi edilmediğinde mesane sarkması, ciddi idrar yolu problemlerine ve mesane kanseri riskine yol açabilir. Bu nedenle, belirtileri fark ederseniz, bir uzmana danışmanız önemlidir.
Mesane Sarkması Nedir?

Mesane sarkması, kadınlarda çok sık görülen bir problemdir. Güçsüz ve gevşemiş pelvik dokular nedeniyle mesane aşağı doğru sarkar. Mesane sarkması, normal doğum, kilo, kronik kabızlık, öksürük gibi etkenlerle ortaya çıkabilir.

Mesane Sarkması Belirtileri Neler?

Mesane sarkması bazen hiç belirti göstermeyebilir. Ancak uzun süre ayakta kalmak, ıkınma, öksürme ya da cinsel birleşme durumlarında rahatsızlık hissi oluşabilir. İleri seviyelerde vajinadan dışarıya şişlik hissedilebilir.

Mesane Sarkması Görüntüsü Nasıldır?

Mesane sarkması durumunda vajinanın içerisinde bir şişkinlik hissedilir. El ile kontrol edildiğinde bu şişkinlik fark edilir. Çok ileri vakalarda vajinadan dışarıya organın çıkması şeklinde bir görünüme sahip olur.

Mesane Sarkması Nasıl Geçer?

Mesane sarkması için öncelikle hastanın öyküsü dinlenir. Daha sonra yaşam tarzı ve davranış değişikliği önerilir. Mesane sarkmasının bir ilaç tedavisi yoktur, bu nedenle genellikle ameliyat ile tedavi edilir. Bitkisel tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

Mesane Sarkmasına Ne İyi Gelir?

Mesane sarkması için bir ilaç tedavisi olmadığından, bitkisel kürler uygulanabilir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen kür ile biraz rahatlama sağlanabilir.

Mesane Sarkması Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma Yaşanır Mı?

Mesane sarkması ameliyatı sonrasında idrar kaçırma genellikle yaşanmaz. Ancak istisnai durumlar her zaman olabilir.

Mesane Sarkması İçin Hangi Doktora – Bölüme Gidilir?

Mesane sarkması için Üroloji ya da Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüne gidilir.

Saraçoğlu Mesane Sarkması Kürü Nasıl Yapılır?

Kaynayan bir bardak su içerisine 1 yemek kaşığı Aslan pençesi eklenir. 6 dakika kadar kısık ateşte demlendikten sonra süzülür. Elde edilen karışım sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere yemekten yarım saat önce içilir. Ayrıca öğle yemeğinden önce bir yemek kaşığı kadar kabak çekirdeği tüketilmesi önerilir.

Görüldüğü gibi, mesane sarkması kadınlar için önemli bir sağlık problemidir. Tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlara yol açabileceğinden, doktor kontrolü altında doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması önemlidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir