Hemipleji Nedir? – Doktor Fizik

Hemipleji, beynin bir tarafındaki hasar sonucu ortaya çıkan bir nörolojik hastalıktır. Bu hastalık, felç olarak da bilinir ve genellikle vücudun bir tarafındaki kas fonksiyonlarını etkiler. Tedavi edilebilir olmakla birlikte, belirtiler ve semptomlar yaşam boyu sürebilir. Doktor Fizik olarak, hemipleji hastalarının tedavisi için uzman ve tecrübeli bir ekibimiz var. Tedavi planımız, her hastanın bireysel ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır.

Hemipleji, eski Yunanca “hemi” yarım ve “plegia” felç kelimelerinden türetilmiş bir tıbbi terimdir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniklerinde çeşitli hastalıklara bağlı olarak vücudunun bir yarısında felç gelişmiş hastalar hemipleji olarak tanımlanır. Vücudun bir tarafında görülen kısmi felç ise hemiparezi olarak bilinir.

Hemipleji, beyinde vücudun bir yarısının hareketlerini kontrol eden bölümünün zedelenmesi sonucu oluşur. Beynin sağ yarım küresi vücudun sol tarafını, sol yarım küresi ise vücudun sağ tarafını kontrol eder. Bu nedenle beyin hasarı nedeniyle vücudun bir tarafında felç oluşabilir.

Hemipleji, her yaş grubunda görülebilir. Doğuştan, henüz olgunlaşmamış beyindeki hasara bağlı serebral palsi hastalığı hemipleji şeklinde bulgu verebilir. Ayrıca beyin kanaması, travmatik beyin hasarı ve beyin tümörleri de hemiplejiye neden olabilir.

Hemiplejik hastalarda genellikle beyin hasarına bağlı başka belirtiler de görülebilir. Bu hastalar duyu bozuklukları, mesane ve bağırsak problemleri, psikolojik sorunlar, algı ve dikkat sorunları, konuşma bozukluğu ve nöbetler gibi sorunlar yaşayabilir.

İyileşme için esas olarak fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulanır. Hemiplejiye neden olan hastalığın spesifik tedavisi dışında, rehabilitasyon programında egzersizler, konuşma terapisi, mesane ve bağırsak eğitimi, iş ve uğraşı terapisi, spastisite tedavisi ve daha birçok alt kategori bulunur. Her hastanın ihtiyaçları kendine özgüdür ve rehabilitasyon uygulamaları bir ekip tarafından yürütülür. Rehabilitasyon süreci, hastanın durumuna göre yatılı, ayaktan ya da ev programı şeklinde yürütülebilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş