Hamileyim Karnımın Sağ Tarafı Ağrıyor

Hamileyim karnımın sağ tarafı ağrıyor sık karşılaşılan sağlık sorunlarından birisidir. Gebelik dönemi oldukça zorlu bir süreçtir ve bu süreçte anneleri bekleyen birçok sağlık sorunu bulunmaktadır. Rahmin ve bebeğin büyümesi ile birlikte vücutta birçok değişim gözlenir. Bu değişimle birlikte ve bebeğin büyümesine paralel olarak hamileliğin ilerleyen süreçlerinde daha şiddetli ağrılar ile karşılaşmak mümkündür.Hamilelik döneminde karnın sağ tarafında görülen ağrılar da bunlardan birisidir. Normal bir ağrı olan bu ağrılar vücutta gözlenen değişimlerin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Anne adayının gündelik yaşamında sıkıntılara yol açan karnın sağ kısmındaki ağrıların artması durumunda mutlaka doktorunuz ile görüşme yapmanız gerekmektedir.

Hamilelikte Karnın Sağ Tarafında Neden Ağrı Olur?

Hamilelik döneminde karnın sağ kısmında ağrı oluşabilir. Rahimde ve vücutta gözlenen değişimlerin yanı sıra kaslarda meydana gelen tutulmalar da vücudun sağ kısmında ağrı oluşmasına neden olabilmektedir. Hamilelikte karnın sağ kısmında oluşan ağrının belli başlı sebepleri arasında ise şunlar yer almaktadır:

1-)Düşük

Hamilelik döneminde oluşan şiddetli ağrıların mutlaka takip ve kontrol edilmesi gereklidir. Bu dönemde özellikle düşük riski olan anne adaylarının daha dikkatli bir şekilde hareket etmesi gereklidir. Düşüğün diğer belirtileri arasında kramp şeklinde ağrı ve vajinal kanamalar yer almaktadır.

2-)Dış Gebelik

Gebelik döneminde karnın sağında oluşan ağrıların diğer bir sebebi ise dış gebeliktir. Baş dönmesi ve şiddetli ağrıların da eşlik ettiği karın ağrılarında kişi mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir.

3-)Bebeğin Büyümesi

Gebeliğin ilerlemesi ile birlikte bebekte büyümeye devam eder. Bebeğin anne karnında büyümesi ise bir takım değişikliklere sebep olabilir. Bebeğin büyümesi ile birlikte özellikle ilk hamileliklerde göbeğin sağ ya da sol kısmında ağrılar görülebilir.

4-)Sindirim Sistemi ile İlgili Sorunlar

Karın ağrısının en bilinen sebeplerinden birisi sindirim sistemi sorunlarıdır. Sindirim sisteminin düzgün işlemediği dönemlerde karında sağ ya da sol kısımda şiddetli ağrılar görülebilir. Kabızlık, şişkinlik gibi durumlar da da bu ağrıların oluşması normaldir.

5-)İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda sık görülen bir sağlık sorunudur. Hamilelikte de karşımıza çıkabilen idrar yolu enfeksiyonunda karnın her iki kısmında da şiddetli ağrılar oluşabilir. Tedavi için antibiyotik ilaç kullanımı yapmak ve bol bol su içmek etkili olacaktır.

Hamilelikte Karnın Sağ Kısmında Görülen Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

Hamileyseniz ve karnınızın sağ kısmında sürekli ve şiddetli ağrılar ile karşılaşıyorsanız, evde uygulayabileceğiniz belli yöntemler ile bu ağrılardan kurtulabilirsiniz. Bu yöntemler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Bir şişenin içini sıcak su ile doldurun ve şişenin kapağını sıkıca kapatın.
  • Sıcak su dolu şişeyi bir havlu ile sarın ve 20 dakika boyunca karnınızın üzerinde bekletin.
  • Bu uygulamayı günde 3-4 kez tekrar ederek karnın sağ kısmında görülen ağrıları azaltmayı deneyebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir