Gece Uykudan Uyandıran Baş Ağrısı

Gece uykudan uyandıran baş ağrısının görülmesi çok sık rastlanılan bir sorun değildir. Bu sorunun nadiren yaşanılması bazı ekstrem koşullardan dolayı gerçekleştiğinin bir göstergesi olabilir ve genellikle bu durum çok ciddi bir sorundan kaynaklanmamaktadır.Gece uykudan uyandıran baş ağrısı gittikçe artıyor hatta kişinin uyku düzeninin bozulmasına sebep oluyor ise kesinlikle ciddiye alınmalı ve uzman bir hekime gidilmelidir.Gece uykudan uyandıran baş ağrısı;

  • Beyinde var olan tümörlerden kaynaklı meydana geliyor olabilir. Bu tümörler iyi huylu olabilir ya da kanser kökenli olabilir. Her iki durumda da tümörün kaynağı kesinlikle tespit edilmelidir.
  • Migren sorunu yaşayan kişilerde gözlenebilir. Özellikle migren ağrısını tetikleyen durumlara aşırı derecede maruz kalmak bu duruma sebep olabilir.
  • Stresli bir hayat yaşayan kişilerde özelikle verimsiz bir uyku düzenine bu baş ağrıları eşlik etmektedir. Kişi genellikle kötü bir rüya görerek ve şiddetli bir baş ağrısı ile uyanmaktadır.
  • Sinüzit rahatsızlığı da bu duruma sebep olabilir.

Görme kusurları da baş ağrısına sebep olmaktadır. Özellikle kronik hal almış baş ağrılarının temel kaynağı gözde var olan görme kusurlarıdır.Sürekli gözlenen baş ağrılarının birçoğu günlük yapılan aktivitelerden kaynaklıdır ve çok ciddi bir rahatsızlığın belirtisi değildir. Ancak geceleri kişileri uyandıracak şekilde görülen baş ağrıları özellikle kronik bir hal aldı ise ciddi bir rahatsızlık söz konusu olabilir.

Gece Uykudan Uyandıran Baş Ağrısı Tedavisi

Kişinin gece uykudan uyanmasına sebep olacak düzeyde gözlenen baş ağrılarının en temel sebebi stres ve psikolojik rahatsızlıklardır. Kişi bu baş ağrılarının yanında ciddi şekilde endişe ve kaygı problemi yaşamakta zaman zaman da ataklar geçirmektedir. Böyle bir durumda kişi ağrı kesici kullanmak yerine stresi azaltacak bir yaşam tarzı benimsemeli ayrıca uzman bir hekim gözetiminde tedavi sürecine başlamalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir