Güzel kokulu bir ev için 8 kokulu ev bitkisi

Güzel kokulu bir ev, ev sahipleri için hayal edilebilecek en iyi şeylerden biridir. Ancak, hoş kokuları sürekli sağlamak için kimyasal bazlı ürünlere başvurmak zorunda değilsiniz. Kokulu ev bitkileri, evinizde mükemmel bir atmosfer yaratmanın doğal bir yolu olabilir. İşte, evinize ferahlık katan en iyi 8 kokulu ev bitkisi:

1. Adaçayı: Adaçayı, evinizde hoş bir koku yayan bir bitkidir. Aynı zamanda, yatıştırıcı özellikleri nedeniyle stresi azaltmada da yardımcı olur.

2. Lavanta: Lavanta bitkisi, tam bir stressizleme bitkisidir. Doğal yatıştırıcı özellikleri ile uykusuzluk çekenler için oldukça yararlıdır.

3. Nane: Nane bitkisi, evinizde serin bir his verecektir. Ayrıca, doğal olarak yatıştırıcıdır ve iyileştirici özellikleri ile sinüs sorunlarına iyi gelir.

4. Sardunya: Sardunya, güzel kokusuyla evinize ferahlık katarken aynı zamanda da böcekleri uzak tutacaktır.

5. Geranium: Geranium, hafif bir kokusu olan bir bitkidir. Kerterizli yaprakları sayesinde, sinekleri ve böcekleri uzak tutar.

6. Japon bölgesi: Japon bölgesi, hoş bir kokuya sahiptir ve aynı zamanda evinizdeki havayı temizler. Toz ve hava kirliliğini azaltır.

7. Gül: Gül, evinizde romantik bir atmosfer yaratan bir bitkidir. Aynı zamanda, anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle baş ağrısı ve sırt ağrısı gibi sorunları azaltabilir.

8. Jasmin: Jasmin, çarpıcı kokusu ile evinize duyusal bir atmosfer katarken, stresten kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Bu kokulu bitkiler, evinizi doğal bir şekilde süsleyerek hem havanızı temizler, hem kokuları taze tutar hem de size huzur ve dinginlik verir.

Güzel Kokulu Bitkilerin Ev Bizlere Sağladığı Faydalar

Evimizin güzel kokması sadece misafirlerimize olumlu bir etki bırakmakla kalmaz, aynı zamanda bizim de psikolojik olarak iyi hissetmemizi sağlar. Kimileri kokulu mumlar veya sentetik oda spreyleri gibi ürünlere başvururken, daha sağlıklı bir seçenek olarak iç mekan bitkileri tercih edebiliriz. İşte evimizin güzel kokmasına yardımcı ve aynı zamanda atmosfere güzellik katan, doğal kokular üreten 8 çiçek:

1. Yasemin

Yasemin çiçekleri arasında kokulu olmayanlar da olsa, Jasminum polyanthum adlı türü geceleyin tatlı bir koku yayarak iç mekanlarda yetiştirilebilir. Bu bitkiyi pencere yakınında tutarak bol güneş ışığı almasını sağlayabilirsiniz.

2. Gardenya

Gardenya bitkisi parfüm gibi kokar ve etrafındaki en güzel kokulu bitkilerden biridir. Dışarıda büyümesi daha yaygın olsa da, uygun ortam sağlandığı takdirde iç mekanda da yetiştirilebilir. Aromatik çiçekleri ile güzel bir görüntü de sunar.

3. Sardunya

Kayısı, elma, limon, nane, çilek gibi birçok farklı kokuya sahip sardunya çeşidi bulunmaktadır. Bu bitkiyi evinizde rahatlıkla yetiştirebilirsiniz ve kendi tercihinize göre seçtiğiniz kokusu ile evinizi güzel bir şekilde kokutabilirsiniz.

4. Narenciye

Portakal, limon ve greyfurt gibi narenciye bitkileri tatlı kokuları ile evimizi güzel bir şekilde kokutur. Bu bitkiler çok fazla güneş ışığı, düzenli sulama ve iyi drene edilmiş saksı toprağı gerektirir.

5. Çay Gülü Begonya

Çay gülü begonya çeşidi kendi hafif, tatlı bir kokuya sahiptir. Bu güzel bitkiyi sepet asmak veya bir pencere pervazına yerleştirmek gibi farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Hem görsel olarak hoş bir görüntü sunar, hem de evinize güzel bir koku katmaya yardımcı olur.

6. Lavanta

Lavanta bitkisi sakinleştirici ve rahatlatıcı bir kokuya sahiptir. İç mekanlarda yetiştirmek için fazla güneş ışığı almasını sağlamak gerekir. Yeterli ışık sağlanamıyorsa, yapay ışık kullanımı da bir seçenek olabilir. Serin bir odada saklanması da önerilir.

7. Orkide

Orkide bitkisi evlerimizde en sık yetiştirilen bitkilerden biridir ve çok çeşitli kokulara sahip olabilirler. Yasemin, narenciye gibi kokuları olan orkidelerin yanı sıra, vanilya kokulu çeşitleri de mevcuttur. Bitkinize uygun şekilde bakım sağladığınız takdirde, eviniz hoş bir koku ile dolacaktır.

8. Plumeria (Hint Mabet Ağacı)

Plumeria ya da diğer adıyla frangipani, Hawaii’de bulabileceğiniz, ananas gibi kokan bir bitkidir. Bu bitkiden uçucu yağlar da elde edilir ve birçok farklı kokuya sahiptir. Gül, gardenya, ananas, erik, narenciye, olgun muz, üzüm, hindistancevizi, zencefil, şeker veya baharat gibi çeşitli kokular sunar.

Sonuç

Evinize doğal bir şekilde güzel kokular eklemek istediğinizde, bir iç mekan bitkisi yetiştirmek iyi bir seçenek olabilir. Yukarıda bahsettiğimiz bitkilerden istediğinizi seçip evinizin havasını değiştirebilirsiniz. Hem sağlıklı bir seçenek olmaları, hem de görsel olarak hoş bir görüntü sunmaları nedeniyle iç mekan bitkileri, evinizdeki atmosferi değiştirmek için ideal bir yoldur.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş