Gül Yağı Faydaları

Gül Yağı Faydaları

Bir nesne düşünün ki dünyanın her yerindeki ifadesi ve anlamı aynı olsun. Ve bir çiçek düşünün ki dünyanın her kıtasında konuştuğu lisan aynı olsun. Aşkı ve aşkın çeşitli hallerini anlatan, rengiyle çok şey ifade eden; sarısı ayrılığı, pembesi gönlüm sendeyi, beyazı masumiyeti, kırmızısı ise tutkuyu ve aşkı anlatan çiçek olan gül, hem göze, hem gönle hem de sıhhate meyleder, hem gözü okşar hem de güzelliğe güzellik katar. Gülden elde edilen gül yağı da oldukça yararlı ve revaçta olan bir yağ çeşidi olarak güzellik reçetelerinde gururla boy gösterir. Saçlara ve cilde iyi gelen gül yağı, doğal güzellik reçetelerinin içindeki yerini kimselere kaptırmaz. Gül yağı ne işe yarar diye sorulduğunda verilecek öyle çok cevap var ki.. Öyleyse başlayalım.Gül yağının cilde faydaları az buz değil. Gül yağındaki “astringent”, yani büzücü, sıkılaştırıcı etki, cildi sıkılaştırır, toparlar, kırışıklıkları önler ve cilde dirilik kazandırır. Gül yağı uyguladıktan sonra cildinizdeki toparlanmayı net şekilde hissedersiniz.Gül yağı cilde hoş bir renk verir.Bir de gül yağının saça faydaları konusu var ki, en büyük şikayetlerden biri olan saç dökülmesi konusunda oldukça etkili sonuçlar verir.Gül yağı saç diplerini güçlendirir ve saç dökülmelerini durdurarak büyük saç kayıplarını önler.Antiseptik özelliği olan gül yağı, bakteri oluşumlarını ve uygulanan bölgede mikropların üremesini azaltarak cilt sorunlarını engellemiş olur.Arındırıcı etkisi ile cilt gözeneklerine yerleşen zararlı bakterilerin sivilce ve akneye sebep olmasını önler.Gül yağının cilde faydaları içindeki en önemli maddelerden birisi de cilt izleri üzerindeki güçlü tesiridir. Gül yağı; sivilce izi, sivilce kızarıklıkları, doğum lekesi, yara izi, kilo değişimleri sebebiyle deride meydana gelen çatlak izlerinin azaltılması ve silikleşmesi hususunda da bir profesyoneldir.  Gül yağı, uygulandığı bölgedeki toksinleri etkisiz hale getirerek, bu toksinlerin ciltte yapacağı tahribatı önlemiş olur. Cilt problemleri ve erken cilt yaşlanması gibi faktörlerin de altında yatan sebep olan toksinler, gül yağının temizleyici ve arındırıcı özelliği ile ciltten uzaklaştırılır.Gül yağının kokusu sakinlik verir ve gevşetir. Ayrıca gül yağından yayılan kokunun depresyona da iyi geldiği belirtilmektedir.Gül yağı göz kanlanmasına ve göz nezlesine iyi gelir.Su ile karıştırılan gül yağı ile gargara yapıldığında boğaz ağrılarını giderdiğini görebilirsiniz.Ciltte canlandırıcı bir etki yapan gül yağı, sürüldükten sonra cilt tonunun eşitlenmesini, kızarıklıklar ve tahrişli bölgelerin teskin edilmesini sağlar.Cildi yağ, toz ve kirlerden arındırır.Gül yağının cilde faydaları arasında hamilelik döneminde oluşan lekelerin yok edilmesi de vardır.Gül yağı makyaj temizlemek için tonik amaçlı da kullanılabilir.Cilde gerginlik ve canlılık verir.Gül yağı açık yaralar, egzama ve alerjik ciltlere iyi gelir.Kabızlığa iyi gelir.

Gül Yağı Nasıl Kullanılır

Gül yağını cildinize masaj yapmak için kullanabilirsiniz. Pamuğa 3-4 damla gül yağı dökerek cildinizi temizleyin.10 damla gül yağını 1 bardak suya damlatarak gargara amaçlı da kullanabilirsiniz.Gül yağının saça faydalarından istifade etmek için 4-5 damla gül yağını saç fırçasına döküp saçlarınızı tarayabilirsiniz. Saçlarınız canlanacak ve beslenecektir.Banyo suyunuza damlatacağınız 15 damla gül yağı hem çok hoş bir koku verir, hem de aromaterapi yapar.Vazelin kutusuna 7-8 damla gül yağı ekleyip cildinize sürebilirsiniz.Gül yağı ile karıştıracağınız zeytinyağı, mükemmel bir masaj yağı olacaktır. Bu karışım aynı zamanda cildinize yoğun nem de sağlar.Saçlarınızda kepek problemi varsa şampuanınızın içine 10 damla gül yağı ekleyebilirsiniz.Gül yağı kullananlar yağdan son derece memnun kaldıklarını belirtiyor. Alerjik cildi olanlarda ve güneşe maruz kalındığında biraz sıkıntı olabildiği söylense de, tüm bu koşullara uyularak kullanılan gül yağını cilde olan faydalarından söz eden kişi sayısı hali fazla.

Gül Yağı Fiyatı

Gerçek, natural gülyağının gramajı son derece pahalıdır. 70 TL civarında bir fiyatla satışa sunulmaktadır. Gül yağı marka, gramaj gibi değişkenlere göre fiyat farklılıkları gösterir. Tam anlamıyla saf olmayan ve makine ile sıkım yapılmış tarzda ambalajlar daha uygun fiyatlara temin edilebilir.

Gül Yağının Zararları

Alerjik sebepler olmadığı sürece gül yağının bilinen büyük bir zararı yoktur.Gül yağını cildinize sürecekseniz gündüz sürmekten kaçının; zira güneşin temas ettiği noktalarda cilt lekeleri oluşma ihtimali vardır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir