GSS prim borçları silinecek!

GSS prim borçları silinecek! Sonunda GSS borcu nedeniyle endişe yaşayanlar için müjde verici bir haber geldi. Sağlık Bakanlığı, Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını silme kararı aldı. Bu kararla birlikte, vatandaşlar borçlarını ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler. Bu önemli adım, milyonlarca vatandaşın üzerindeki maddi yükü hafifletecek ve sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştıracak. Artık GSS prim borçları silinecek ve vatandaşlar sağlık hizmetlerinden daha kolay ve sorunsuz bir şekilde yararlanabilecekler.

GSS Kapsamına Kimler Giriyor?

GSS kapsamında ülke nüfusunun tümü sağlık hizmetlerinden istifade etmektedir. Kamu ve özel sektörde çalışanlar ile emekliler, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bağlı oldukları için bakmakla yükümlü oldukları kişilerde dahil GSS kapsamında devlet tarafından sunulan sağlık hizmetlerinden istifade etmektedir.

Herhangi bir sosyal güvenlik güvencesi olmayanlar ile çalışmayanlar da kendileri ve aileleri sağlık hizmetleri aldıkları zaman bu sağlık hizmetinin primlerini kendi ceplerinden karşılamaktadırlar. Sağlık primlerini karşılayamayan vatandaşlar ise gelir testine tabi tutulmakta ve bu test sonucuna göre karşılanamayan primler devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu kapsamda geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üstünde olan vatandaşların ödemesi gereken prim miktarı brüt asgari ücretin yüzde 3’ü tutarına tekabül etmektedir.

2022 yılı için bu tutar her ay 150 liraya tekabül eder.

Kanun Teklifi Kapsamına Kimler Giriyor?

Son veriler incelendiği zaman sosyal güvenlik şemsiyesi altında görev yapan çalışanlar ve emekliler ile bunların bakmakla yükümlü oldukları kişiler haricinde genel sağlık sigortası kapsamında 9,4 milyon vatandaşın bulunduğu görülüyor. Bu vatandaşlardan 2 milyonu primlerini kendisi öderken, 7,4 milyon vatandaşın primlerini ise devlet karşılamaktadır. Bunlar haricinde de sağlık sigortası tescilli olduğu halde primlerini ödemediği için devlet tarafından sunulan sağlık hizmetlerinden istifade edemeyen yüzlerce vatandaş bulunmaktadır.

Bu vatandaşların prim borçlarını ödeyerek sağlık hizmetlerinden istifade etmesi için geçmiş dönemlerde çok sayıda yapılandırma olanağı sağlandı. Son olarak geçen sene yapılan yapılandırma kapsamında 2021 yılının Nisan ayını da kapsayan önceki genel sağlık sigortası prim borcu bulunanlara bu borçlarını yapılandırmaları için hak verildi. Prim borçlarının hepsini 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödeyenlerin borçlarına dair gecikme faizi ve cezaların tümü silindi. 2020 yılında da buna benzeyen bir yapılandırma fırsatı sunuldu.

Beş Bin Liranın Altındaki Borçlar Silinecek

TBMM Genel Kurulu’na gönderilen sağlık torba kanun teklifiyle sağlık borçlarının bir kısmı silinirken, bir kısmına da ödeme kolaylığı getirilecek. Sağlık Bakanlığı bünyesindeki sağlık tesislerinde sağlık hizmeti almakta olan ama herhangi bir nedenden dolayı sağlık sigortasından istifade edemeyen vatandaşlar yeni düzenlemeden faydalanabilecek.

Bu kapsamda kanun tasarısının yasalaştığı tarih itibariyle bir yıl içerisinde borcun yüzde 50’sini peşin veya taksitlendirerek ödeyen vatandaşların geriye kalan yüzde 50 borcu silinecek. Borcun tutarı 5 bin liranın altındaysa borcun tümü silinecek. Borç tutarının yarısının 5 bin liranın altında olması halinde de 5 bin liranın tümü silindikten sonra kalan tutarın tahsili yapılacak. Borcun peşin ödenmesi durumunda bu kişiler hakkında açılmış olan davalar düşecek. Borcunu taksitlendirerek ödeyenlerin ise taksit ödemeleri bitene kadar hakkında açılmış olan davalar durdurulacak.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş