Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Göz altı morlukları, çoğu insanın hayatında bir dönem karşılaştığı bir sorundur. Bu morluklar sadece sağlık sorunları ile ilgisi olmadığı için, estetik açıdan da rahatsız edici bir görünüme yol açarlar. Göz altı morluklarına ne iyi gelir ve nasıl geçer? Bu sorunun cevabını öğrenmek isteyenler için, birçok farklı tedavi yöntemine başvurulabilir. Doğal yollarla yapılan tedaviler, gözlüklerin kullanımı, kozmetik ürünler ve hatta estetik cerrahi tedavileri gibi farklı seçenekler mevcuttur. Ancak, etkili bir tedavi seçmek için öncelikle morlukların nedenlerini anlamak gerekiyor. Bu sayede, uygun tedavi yöntemlerine yönelebilir ve göz altı morluklarından kurtulabilirsiniz.

Göz Altında Morluklar Neden Olur?

Göz altındaki morarmalar veya koyu halkalar, sıkça karşılaşılan bir durumdur. İlk olarak uyku eksikliği veya yorgunluk nedeniyle oluştuğunda, ilerleyen dönemlerde cilt incelmesi, kollajen kaybı veya cilt altındaki kan damarlarının belirgin hale gelmesi sonucunda ortaya çıkar. Bu nedenlerin yanı sıra yaş, göz yorgunluğu, alerjiler ve güneşe maruz kalmak da göz altı morluklarına neden olabilir.

1. Yorgunluk

Uykusuzluk, zihinsel veya fiziksel yorgunluk, aşırı egzersiz veya aşırı uyku, gözlerin altındaki morarmaların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durum, morlukların daha belirgin görünmesine neden olabilir.

2. Yaş

Çoğu zaman yaşlanma ile birlikte gözlerin altındaki koyu halkalar artar. Çünkü yaş ilerledikçe, cilt daha ince hale gelir ve kollajen kaybı özellikle göze çarpar hale gelir. Bu durum da, göz etrafındaki koyu olan kan damarlarının görünürlüğünü büyük oranda arttırır.

3. Göz Yorgunluğu

Bilgisayar, telefon, televizyon gibi elektronik aygıtların aşırı kullanımı gözlerde yorgunluğa neden olur. Bu durum göz etrafındaki kan damarlarının genişlemesine ve morluklara sebep olur.

4. Alerjiler

Zararlı bakterilere karşı alerjik bir reaksiyon göz altındaki kan damarlarının genişlemesine neden olabilir. Bu durum, ciltteki görünürlüğü arttırır ve gözlerin etrafındaki bölgeyi normalden çok daha koyu gösterebilir.

5. Güneşe Maruz Kalmak

Uzun süre güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalınması fazla melanin üretimine neden olabilir. Bu durum gözlerin etrafında pigmentasyona sebep olur.

Göz Altındaki Morluklar İçin Doğal Yöntemler

Göz altı morluklarına ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir sorusuna ayrıntılı olarak cevap vermek istiyoruz.

Tatlı Badem Yağı

Tatlı badem yağı, nemlendirici özellikleri için sklerosan adı verilen biyoaktif bileşikleri içerir. Bu bileşikler, göz altındaki kan damarlarının ve morarmaların görünümünü hafifletmeye yardımcı olur. Bunun için 2-3 damla tatlı badem yağı bir pamuğa damlatılarak göz altına masaj yapılarak uygulanabilir. Bu işlem her gece tekrarlanarak göz altındaki morluklar kaybolana kadar devam ettirilebilir.

Aloe Vera

Aloe vera bitkisinin jeli, tirozinaz aktivitesini engeller ve cildi nemlendirir. Göz altındaki morlukları çevreleyen cildi esnek bir hale getirir. Bu jel göz altına doğrudan uygulanabilir.

Salatalık

Salatalık, vitamin açısından zengin bir besin kaynağıdır. Tirozinaz aktivitesini durduran bir biyoaktif bileşik olarak ciltteki morlukları hafifletir. Bir adet salatalık mikser yardımı ile iyice ezilir ve 1 çay kaşığı aloe vera jeli eklenerek karıştırılır. Bu karışım göz altında uygulanır.

Domates

Pigmentasyonun etkisini tamamen tersine çevirmeye yardımcı olan likopen gibi fitokim

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir