Genital estetik hakkında tüm detaylar

Genital estetik nedir yazımızda temel bilgilere yer vermiştik. Genital estetik ameliyatları çok geniş bir yelpazeden oluşmaktadır. Bunun başlıca sebebi yaş ve sosyo ekonomik durumlardır. Gençlik döneminde uygulanan genital bölge estetiği vulva, labialar, klitoris ile ilgili ihtiyaç fazla iken sonraki dönemlerde özellikle doğum yapmış kadınlarda vajina genişliği, doğum izleri, iç ve dış dudaklardaki sarkmalar, kararmalar gibi durumlar için ameliyat ihtiyacı olabiliyor.

Genital estetik çeşitleri

 • Labioplasti(iç dudak estetiği),
 • Dış dudak estetiği,
 • Klitoral hudoplasti,
 • vajinoplasti,
 • Perine estetiğ,
 • Mensplasti(mens bölgesi estetiği),
 • Vajina gençleştirme,
 • Lazerle vajina daraltma,
 • Lazerle vulva beyazlatma,
 • Kızlık zarı onarımı,
 • Büyük dudak yağ dolgusu,
 • Mezoterapi.

Genital estetik ameliyatları nelerdir?

Labial (İç Dudaklar) Düzeltme, Küçültme vajina estetiğiİç dudakların büyük boyutta olması bazı şikayetleri beraberinde getiriyor. Örneğin sık giysilerde fark edilmesi ya da bisiklet sürmek isteyen hanımlarda rahatsızlık vermesi gibi. Labial düzelme, vajinanın ‘iç dudaklarının’ boyutunu azaltmak için yapılan işlemlerden oluşmaktadır.Vajinal Daraltma (Vajinoplasti) genital bölge ameliyatıCinsel sorunlardan biri olan ve doğumla veya yaşla birlikte oluşan vajina büyüklüğü için Vajinoplasti operasyonu yapılmaktadır.Kliteroplasti rahim estetiğiKadının hassas ve uyandırıcı erektil dokusu olan klitorisi örten dokuya Klitoral başlık denir. Cinsel hazzın olumsuz yönde olması bu doku veya başlığın, genellikle genişlemiş olmasına bağlıdır. Bazen bu başlık veya doku kaplaması büyük olduğundan bir mayo ya da dar giysiler giyerken de rahatsız edici hale gelebilir.Kasık Kaldırma vajina ameliyatı nedirMons pubis genital bölgenin üzerinde bulunan kasık kemiğinin üzerindeki yumuşak, yuvarlak dokudur. Mons pubis denir. Kadınlar yaşlandıkça, doğumdan sonra veya kilo alımı/kaybı ile, bu alan değişmesi, büyümesi olağandır.Bu durum, fazla yağ liposuction ile çıkarılması ile düzeltilebilmektedir. Bu alanın kaldırılması ve bir karın kıvrımı ile birleştirilmesi sağlanabilmektedir.Doğum İzleri (Perinoplasty) :Sorunlu veya ağrılı doğumlar sonrasında perine bölgesinde ciddi deformasyonlar olduğundan Perinoplasty tedavisi uygulanabilmektedir. Perinoplasty yapılmasındaki amaç doğum sonrası dikiş izlerini yok etmek ve estetik bir görünüme kavuşmasını sağlamaktır.Virginal Zar (Kızlık Zarı/Hymenoplasty) genital ameliyatHymenoplasty, zarı düzeltmek için uygulanan yöntemin adıdır. Kızlık zarı vajinanın girişinin 1-2 cm arkasında bulunur bazı nedenler ile yırtılma ihtimali vardı . Bu sadece cinsel ilişki demek değildir.Kalıcı hmenoplasti olarak bilinen teknik önerilmektedir . Kalıcı hmenoplasti, vajinadan alınan doku ile yıllarca korunabilen kızlık zarının bir sonucudur.Lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Hastanede yatmaya da gerek kalmaz . Kızlık zarı onarımları yalnızca bir uzmanın muayenesinde fark edilebilir.

Genital estetik ameliyatları ile ilgili sık sorulan sorular:

Genital estetik ameliyatları zor mudur?

Genital estetik operasyonları genel olarak çok zor olan ve büyük riski bulunan operasyonlar arasında yer almazlar. Buradaki önemli olan genital estetik operasyonunu yapacak cerrahın bu konudaki deneyimidir.Operasyonun zorluk derecesi hangi operasyonun yapılacağına göre değişmektedir. Doktorların tavsiyelerine uyulduğu taktirde ameliyat sonrası dönem rahatlıkla atlatılabilmektedir. Örneğin bir çok Genital estetik operasyonlardan sonra hastanede yarım günlük yatma tavsiye edilmektedir.

Genital estetik ameliyatı genel anestezi yapılır mı ?

Hayır! Anestezi şekli ile ilgili kararı anestezi uzmanı vermektedir elbette ama genel anestezi dışında seçenekler vardır. Bazen belden uyuşturma da denilen spinal anestezi (bölgesel anestezi) yapılmaktadır. Bazı hastalarda ise lokal anestezi uygulanabilmektedir.Lokal anestezinin etkisi ile hastanın uyutulmasına gerek duyulmaz.

Genital estetik ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

Yapılacak operasyonun hangisi olduğu burada oldukça önemlidir. Genital estetik ameliyatındaki doğru teknik ve uygun dikiş materyalleri kullanıldığında neredeyse iz kalmayacak bir durum meydana gelir.Vajinoplasti operasyonunda dikişler içte olur ve dışardan bir iz görülmez. Ameliyat çok ince dikişler ve özel bir tekniklerle yapılmaktadır. Bu nedenle neredeyse hiç iz kalmaz.Majoraplasti operasyonunda ise doku daha kalın olduğunda hafif bir iz kalması söz konusudur. Yapılması gereken ise kesi hattını dış dudakların iç kısmına doğru saklamaktır.Perineoplasti operasyonunda da doğru teknik ve dikiş , iz kalma ihtimali iyice azaltmaktadır.

Genital estetik fiyatları

Genital estetik fiyatları En çok merak edilen konulardan biridirGenital estetiği fiyatlarını belirleyen bir çok faktör bulunmaktadır. Örneğin yapılan operasyonun türü , genişliği ve kullanılan anestezi yöntemi bunlardan bazılarıdır. Her hasta için tek bir fiyat vermek tam olarak mümkün değildir diyebiliriz. Örneğin bir labioplasti operasyonun süresi 20 dakika ile 1.5 saat arasındadır.Bu nedenle genital estetik ameliyatlarının ücretleri hastadan hastaya değişiklik göstermesi oldukça normal bir durumdur. Ayrıca Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin websitelerinde fiyat yazmaları yasal değildir.

Vajina estetiği sonrası iyileşme süresi

Vajina estetiği sonrası ilk 3 günü evde geçirmek ancak sürekli yatmamak tavsiye edilmektedir. Evde ufak tefek günlük işlerin yapılmasına izin verilir.3. günden sonra ise iş hayatına veya sosyal hayata dönülebilir. 10. günden sonra ise hastalar günlük hayatlarına dönebilirler. Aktif spor, deniz, hamam, sauna ve cinsel hayat içinse 4-6 hafta beklenmesi tavsiye edilmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir