Gençlik İpi İle Kısa Sürede Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Mümkün

Gençlik İpi İle Kısa Sürede Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Mümkün


Yüzde sarkma ve kırışıklıklarla kendini gösteren yaşlanma etkilerinden kurtulmak için estetik ve kozmetik uygulamalar son yıllarda iyiden iyiye öne çıkıyor. Cerrahi işlem yaptırmak istemeyen kişiler, yan etkileri olmayan ve kısa sürede sosyal yaşama dönüşü sağlayan girişimsel işlemleri tercih ediyor. Bu konuda cildin altına yerleştirilen özel iplerin gerdirilmesi sayesinde yarım saat gibi kısa sürede bile yüzde genç bir görünüm elde edilebiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Selma Salman, gençlik ipi olarak da bilinen iple yüz germe işlemi hakkında bilgi verdi.

Tüm cilt tiplerinde kullanılabiliyor

Halk arasında “gençlik ipi” olarak bilinen bu uygulamada kullanılan ipler, çift yönlü biyo emilebilir ip ve üzerinde yine biyo emilebilir çift yönlü küçük konilerden oluşmaktadır. Aslında beyin ve kalp damar cerrahisinde dikiş materyali olarak kullanılan ipler, estetik kozmetik uygulamalarda da kullanılmaktadır. Asıl bileşeni polilaktik asit olan ipler, cilde uyumlu olması ve alerjiye yol açmaması sayesinde tüm cilt tiplerinde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Kırışıklıkları yok ederken cildi sıkılaştırıp yeniliyor

Poliklinik şartlarında rahatlıkla uygulanabilen gençlik ipi işlemi 30 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir. Uygulama öncesi ipin cilt altına gireceği noktalar iğne ile uyuşturulmaktadır. İpler cilt altı yağ dokusunun hemen üzerinden ilerlediği için işlem sırasında herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.  Yerleştirildikten sonra iplere deri üzerinden koni yönünün tersine doğru hafif bir basınç uygulanmaktadır.  Cilt altına oturtulan koniler mekanik olarak cildi yukarı doğru kaldırmaktadır. Bu etkisinden dolayı işlemden hemen sonra bile ciltte toparlanma gözlemlenmektedir. Bununla birlikte yerleştirilen ip 3. haftadan itibaren cilt altı kolajen üretimini uyararak cildin yenilenmesi ve sıkılaşmasını sağlamaktadır. Gerçek etkilerini 2-3 ay sonra göstermeye başlayan gençlik ipi uygulamasının estetik yararları 2 yıla kadar devam edebilmektedir.

Solgun ifade yerini canlı bir görünüme bırakıyor

İple yüz germe uygulaması özellikle yüzün orta ve alt bölümlerinde daha etkin sonuçlar vermektedir. Bu bölge ve boyun bölümünde gelişen cilt sarkmalarını giderdiği gibi yüze hacim sağlayarak gençleştirme sağlamaktadır. Uygulama sayesinde cilt yüzeyi yeniden şekillenirken yüz ifadesinde de canlılık oluşmaktadır.

Öğle arasında bile yaptırılabiliyor

Gençlik ipi uygulamasında sadece birkaç çift iple oldukça etkili sonuçlar alınabilmektedir. Uygulamadan hemen sonra sonuç alınmaya başlanan bu işlemde;

  • Herhangi bir kesi yapılmaz.
  • 30 dakikalık tedavinin ardından doğal sonuçlar alınır.
  • Tedaviden hemen sonra kişi iş ve sosyal hayatına geri dönebilir.

İşlem sonrasında birkaç önemli noktaya dikkat!

Her estetik tedavide olduğu gibi gençlik ipi uygulamasında da hafif şişlik, kızarıklık veya morarma olabilmektedir. Bu etkiler birkaç gün içinde kaybolurken, ipliklerin giriş kısmında oluşan deri katlantısı şeklindeki çekilmeler 15 gün içinde yok olmaktadır. Deri hizasında gerçekleşen çekilmeler saçla kolaylıkla kamufle edilebildiği için kişi sosyal hayatına hemen dönebilmektedir. İşlem sonrası sosyal ve hafif fiziksel aktivitelerde kısıtlama bulunmamakla birlikte yoğun spor ve dans gibi aktiviteler ile yüz masajından kaçınılması gerekmektedir.

Keşfetmeye Devam Edin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir