Gebelikte Cinsel İlişki Nasıl Olur ? Kanama Olur Mu ? 2023

Gebelikte cinsel ilişki oldukça normaldir ancak bazı durumlarda kanama gibi şikayetler yaşanabilir. Özellikle erken dönemlerde gebelikte cinsel ilişki esnasında kanama olabilir. Bu nedenle herhangi bir kanama ya da ağrı durumunda mutlaka doktora başvurulması önerilir. Ancak gebeliğin ilerleyen dönemlerinde cinsel ilişki daha rahat ve güvenli bir şekilde yapılabilir. Gebelikte cinsel ilişki konusunda doktor tavsiyelerine uyulması gerekmektedir.

Gebelikte Cinsel İlişkiye Girmek Normaldir

Gebelikte cinsel ilişki esnasında kanama olması oldukça normaldir. Gebelik esnasında girilen cinsel ilişki sebebiyle vajinal kanama meydana gelebilir. Bu durum son derece normaldir ve endişe edilmemesi gerekir. Ancak çok miktarda ve durmayan bir kanama söz konusu ise bu durumda vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi tavsiye edilir. Gebelikte cinsel ilişki esnasında yaşanan kanamaların birçoğu normal kabul edilmektedir. Normal ölçülerde olmayan (olağandışı) kanama miktar ve zamanlarında ise mutlaka profesyonel kontrole gidilmesi gerekir.

Gebelikte cinsel ilişki yapılmasının önünde herhangi bir sakınca yoktur. Eğer düşük riski var ise ve zor bir gebelik geçiriliyor ise bu durumda cinsel ilişkiye girilip girilmeyeceği doktor tarafından bildirilir. Aksi belirtilmedikçe çiftlerin cinsel ilişkiye girmelerinin önünde bir engel yoktur.

Gebeliğin İlk 3 Ayı Cinsel İlişkiye Girilebilir Mi?

Hamileliğin ilk zamanlarında cinsel birliktelik birçok doktor tarafından tavsiye edilmeyen bir durumdur. Gebeliğin ilk 3 ayı boyunca düşük yaşanma riski oldukça yüksektir. Bu nedenle de 3 ay boyunca gebelerin kendilerini korumaları, ağır ve zorlayıcı bedensel aktivitelerde bulunmamaları ve cinsel ilişkiye girmemeleri tavsiye edilir. 3 ayın ardından güvenli bir aşamaya geçiş yapıldıktan sonra ise doktorun izin vermesiyle cinsel ilişkiye girmeye devam edilebilir. İlk 3 ayın tamamlanması gebeliğin olumlu sonuçlanabilmesi için önemlidir.

Gebelikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalı?

Gebeyken cinsel ilişkiye girmek normal mi ya da cinsel ilişkiye girilebilir mi gibi sorular kadın doğum uzmanlarına yöneltilen sorular arasında bulunur. Gebelik olan kadınların cinsel isteklerinin artması, cinsel ilişkiye girmek istemeleri ve cinsel ilişkiye girmeleri son derece normaldir. Bunun için partnerlerin birbirlerini yadırgamamaları ve olabildiğince açık ve sağlıklı bir iletişim yöntemini tercih etmeleri önerilir.

Gebe olan kadınların cinsel isteklerinin artması ve cinsel ilişkiye girmeleri son derece normaldir. Partnerleri de istediği takdirde cinsel ilişkiye girmelerinde herhangi bir sakınca bulunmaz. Gebeyken girilen cinsel ilişkilerde prezervatif ile korunmaya devam edilmesi önerilir. Enfeksiyon ve iltihabın yanı sıra diğer hastalıklardan korunmak için de prezervatif kullanılması gerekir. Tahriş gibi problemler ile karşılaşmamak için ise kayganlaştırıcı kullanılması tavsiye edilir.

Çiftlerin bu noktada birbirilerine nazik ve kibar davranmaları da önemlidir. Bütün bunların yanı sıra rahim ağzına baskı uygulanmaması ve rahim ağzının korunması da cinsel birliktelik esnasında dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Gebelikte Cinsel İlişki Tehlikeli Bir Durum Mu?

Hamilelerin cinsel ilişkiye girmesi son derece normal bir durumdur ve ilk 3 ay sonra yapıldığı takdirde tehlikeli değildir. Tehlikeli olma durumu her hamileye göre farklılık gösterebilir. Gebelik süreci zor geçen kişiler, kanaması fazla olanlar ve düşük tehlikesi bulunanların cinsel ilişkiye girmemesi tavsiye edilir. Ancak gebelik sürecinde herhangi bir problemi olmayan ve bu süreci olabildiğince rahat atlatan kadınların cinsel ilişkiye girmesinde bir sorun bulunmamaktadır.

Tüm bu süreç ile ilgili bilgi aktarımı kadın doğum uzmanı tarafından da yapılmaktadır. Eğer doktor tarafından gebelikte cinsel ilişkiye girmek tehlikeli bulunuyor ise bu durumda gebelik sonlanana kadar cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir.

Gebelikte Cinsel İlişkiden Sonra Kanama

Gebelikte vajinal kanama belirli sebepler ile oluşabilen bir durumdur. Gebe olan kadınlarda görülen her vajinal kanama düşük olduğu anlamına gelmemektedir. Farklı sebeplerden dolayı vajinal kanamalar yaşanabilir. Bu durumlar son derece normaldir. Ekstrem bir durum ya da olağandışı bir kanama ile karşılaşılmadığı müddetçe kanama konusunda endişe edilmemelidir.

Vücudun alışma süreci, regl olunmaması ve cinsel ilişki gibi sebeplerden dolayı vajinal kanamalar yaşanabilir. Gebelikte cinsel ilişki sonrası kanama yaşanıyor ise partnerlerin endişe etmemesi gerekir. Gebelikte oluşan kanamalar normal akışın dışında ise bu durumda en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak muayene olunması önerilir.

Sonuç Olarak

Gebelikte cinsel ilişki normal bir durumdur ve önünde herhangi bir engel bulunmaz. Ancak gebelik sürecinde herhangi bir risk bulunuyor ise doktorun tavsiye ve onayı alınmalıdır. Gebelikte vajinal kanama normal bir durum olabildiği gibi bazı sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Bu nedenle kanama konusunda endişelenen kadınlar en kısa zamanda bir doktora başvurmalıdır. Gebelik sürecinde birbirine güvenen, nazik ve kibar davranan çiftler cinsel hayatlarını devam ettirebilirler.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir