Fibromiyalji İlaçla Tedavi Edilebilir mi?

Fibromiyalji tedavisi, ilaçlarla birleştirildiğinde başarılı sonuçlar verir. Fakat her bireyin farklı semptomları olduğundan, ilaç tedavisi tamamen kişiye özeldir. Bu nedenle, fibromiyalji tedavisi bireysel olarak planlanmalıdır. Bu yazıda, fibromiyalji için kullanılan ilaçlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Fibromiyalji, vücutta yaygın ağrı ve yorgunluk gibi pek çok önemli soruna yol açabilen kronik bir hastalıktır. Bu hastalık aylarca hatta yıllarca devam edebilir ve zaman içinde belirtileri artabilir veya azalabilir. Fibromiyalji belirtileri kontrol altında tutulmaya çalışılır ve hastalığı tamamen ortadan kaldıran bir yöntem henüz mevcut değildir.

Fibromiyalji tedavisinde günlük yaşam değişiklikleri, stresin azaltılması, egzersiz, fizik tedavi ve ilaç tedavisi kullanılır. Ancak ilaçların kullanımı uzman doktor reçetesi olmadan yapılamaz ve doktor kontrolü dışında kullanılmaları tehlikeli olabilir.

FDA onayı almış iki grup ilaç fibromiyalji tedavisinde kullanılır. Anti-epileptikler olarak bilinen pregabalin etken maddeli ilaçlar fibromiyalji hastalarında endişe, uyku bozukluğu ve ağrı gibi belirtileri azaltabilir. Antidepresanlar ise duloksetin ve milnasipran etken maddeli ilaçlar olarak kullanılabilir ve norepinefrin ve serotonin gerialım inhibitörü olarak etki ederler.

Bunun dışında FDA onayı almayan ancak fibromiyalji tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da vardır. Anti-epileptik grup ilaçlardan gabapentin molekülü içeren ilaçlar, antidepresan grubundan ise amitriptilin, fluoksetin, paroksetin ve sertralin molekülleri kullanılabilir. Ayrıca ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler de belirtileri azaltmak için kısa sürelerle reçete edilebilir.

Genel bilgi amaçlı paylaşım yaparken herhangi bir ilaç tavsiye edilmediği ve ilaçların ticari marka isimlerinin kullanılmadığı belirtilmelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir