Evde Saç Boyası Yapımı? Evde Saç Boyası Nasıl Yapılır?

Evde saç boyası yapmak, zaman ve para tasarrufu sağlar. Geleneksel saç boyaları kimyasal içerikleri nedeniyle zararlı olabilir, bu yüzden doğal yapımı tercih edenler için evde saç boyası nasıl yapılır öğrenmek önemlidir. Evde saç boyası yapmak için kullanabileceğiniz malzemeler arasında kahve, ceviz yaprağı, papatya, ıspanak, kına ve daha birçok doğal malzeme bulunmaktadır. Bu malzemeleri kullanarak saçınızı istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Kendi saç boyanızı yapmak, hem cilt ve saç sağlığına katkıda bulunur hem de yüksek maliyetleri önler. Evde saç boyası yapımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için internet kaynaklarından faydalanabilirsiniz.

Evde Saç Boyası Nasıl Yapılır?

Işıl ışıl, parlak, ve canlı görünen saçlarla kendimizi daha güzel ve güçlü hissediyoruz. Ancak, saç boyalarında kullanılan bol miktardaki kimyasal madde, saçlarımızda matlaşma, kopma ve incelme gibi sorunlara yol açabiliyor. Bu sebeple, evde kendimiz kolaylıkla hazırlayabileceğimiz, son derece sağlıklı ve güvenilir olan birtakım saç boyası tariflerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Sarı Saç Boyası Tarifi

Doğal görünen, fazla abartılı olmayan, beyaz teninizle birebir uyumlu sarı saç boyası ile gösterişli ve daha enerjik görünebilirsiniz.

 • 1 tutam papatya
 • ½ litre su
 • 1 avuç kurutulmuş sarı kantaron

Bir tencereye öncelikle tüm malzemeleri ilave edin. Ardından malzemeleri 40 dakika boyunca kısık ateşte kaynatın. Karışım kaynadığında ocaktan alın ve bir gün boyunca karışımı bir köşede bekletin. Ertesi gün elde ettiğiniz karışımı temiz bir sprey şişesine koyun. Spreydeki karışımı saçlarınıza dipten uca olacak şekilde uygulayın. Saçlarınıza saç boyasını uyguladıktan sonra ortalama bir saat boyunca güneş gören bir yerde durun. Ardından saçlarınızı bol suyla yıkayarak, durulayın. Bu maskeyi haftada iki kez olacak şekilde istediğiniz zaman saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Beyaz Saçlar İçin Saç Boyası Tarifi

Özellikle 40’lı yaşlardan sonra saçlarımıza iyice yerleşen, kendimizi mutsuz ve yaşlı hissetmemize neden olan beyaz saçlarınızı doğal bir şekilde kapatmak istiyorsanız, Türk kahvesi ve kınanın beyaz kapatıcı özelliğinden yararlanabilirsiniz.

 • 7 adet cevizin içi
 • 4 yemek kaşığı toz yeşil kına
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı Türk kahvesi
 • 750 ml su

Bir tencereye suyu ilave ettikten sonra ceviz içlerini de tencereye ekleyerek, ocakta kaynatın. 15 dakika sonrasında cevizleri tencereden alın ve elde ettiğiniz ceviz suyunu bir kaseye aktarın. Ceviz suyuna diğer tüm malzemeleri de ilave edin ve tüm malzemeleri karışım homojen bir kıvam alana dek karıştırın. Karışımı öncelikle saçlarınızın diplerine sonra da kalan diğer yerlerine sürün. Ardından saçlarınızı streç bir filmle sarın. Bu saç boyasını saçlarınıza gece uygulayın ve ertesi sabaha kadar saçınızdaki streç film ile uyuyun. Sabah uyandığınızda saçlarınızı bol suyla yıkayarak, durulayın. Tek seferde saç boyasından istediğiniz sonucu alamadığınızda bir hafta sonra işlemi tekrar edin. Bu saç boyasını haftada bir kez olacak şekilde saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Kestane Saç Boyası Tarifi

Koyu veya açık kumral saç renginiz varsa saçlarınıza kestane tonunu yakalamak adına bu saç boyasını kullanabilirsiniz.

 • 1 yemek kaşığı siyah çay
 • ½ litre su
 • 1 avuç karanfil
 • 1 avuç adaçayı
 • 250 gram toz yeşil kına

Bir tencereye koyduğunuz siyah çay, karanfil ve adaçayına suyu da ilave ederek, malzemeleri 10 dakika boyunca orta ateşte kaynatın. Ardından karanfil, siyah çay ve adaçayı parçalarını başka bir kaseye aktarın. Bir sonraki aşamada bir kaseye kınayı koyun. Kınanın üzerine kaynattığınız karanfil, ada çayı ve siyah çay suyunu ekleyin ve tüm malzemeleri karıştırın. Tüm karışımı saçlarınıza dipten uca olacak şekilde yedirerek, sürün. Saç bonesi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir