Eşek Sütünün Faydaları Nelerdir?

Eşek sütü, evcil eşeklerin üretmiş olduğu bir süt türüdür. Antik Mısır zamanından günümüze kadar kullanılan eşek sütü, oldukça besleyici bir süt türü olmakla beraber, kozmetik faydaları da olan bir süt çeşididir. Bir dişi eşek, günlük yaklaşık olarak 0.2 litre ile 0.3 litre arasında süt üretmektedir. Eşek sütü kısrak sütü ile birlikte, anne sütüne en yakın bileşime sahip süttür. Özellikle düşük oranda lipit içeren eşek sütü, yüksek oranda da laktoz içermektedir. Eşek sütü, protein ve yağ içeriği bakımından fakir olmasına rağmen, laktoz yani süt şekeri içeriği bakımından zengindir.Eşek sütünün bileşim olarak anne sütüne en yakın içeriğe sahip olduğu düşünülmektedir. Bundan dolayı eşek sütü, oldukça besleyicidir. Çünkü laktoz miktarı yüksek ama yağ miktarı düşüktür. Erken bebeklik döneminde ve çocukların büyüme dönemlerinde sağlıklarını olumlu yönde destekleyen eşek sütü yaklaşık 25-30 yıl önce kullanılan bir süt türüydü.Antik Mısır’ın kraliçesi olarak bilinen Kleopatra, cildinin güzelliğini ve gençliğini korumak için eşek sütü ile banyo yapmayı tercih etmiştir. Bir efsaneye göre Kleopatra, her gün yapmış olduğu eşek sütü banyosu için 700’den fazla eşek tarafından süt temin etmekteydi. Aynı şekilde, Poppaea Sabina, Roma İmparatoru Nero’nun ikinci eşi, cilt güzelliği için ve üstünlük için eşek sütünü tanımlamıştır. Roma İmparatorluğu döneminde kadınlar, yüzlerini eşek sütü ile günlük olarak yıkamışlar ve böylece, kırışıklık ve cilt lekelerinden arındıklarını tecrübe etmişlerdir. Günümüzde de eşek sütü, birçok sabun ve nemlendirici ürünlerin yapımında kullanılmaktadır.Eski zamanlarda ilaç olarak kullanılan eşek sütünün iyileştirme ve tedavi edici özelliğinin olduğu düşünülmektedir. Hipokrat ( M.Ö 460-370), eşek sütünü birçok sağlık probleminin giderilmesine yardımcı olarak görmüştür. Hipokrat’a göre eşek sütü, karaciğer problemlerine, enfeksiyonlu hatalıklara, ateş yükselmesine, ödem oluşumuna, burun kanamalarına, zehirlenme durumlarına ve yara oluşumlarına karşı tedavi edici özellik göstermektedir.Eşek sütü, jips, beyaz kurşun, kükürt ve az miktarda civa bulundurmaktadır. Yapılan bilimsel analizlere göre, eşek sütü şaşırtıcı derecede faydalı besinler içermektedir. Eşek sütü, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, C vitamini ve E vitamini içermektedir. Bunlara ek olarak eşek sütü, magnezyum, kalsiyum, potasyum, fosfor, çinko, sodyum ve immuno globulin içermektedir.

Eşek Sütünün Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Eşek sütü, kabızlığı gidermeye yardımcı olmakla birlikte, gargara yapıldığında, boğaz ağrılarını ve yaralarını gidermeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca eşek sütünün baş ağrılarını ve kas yorgunluklarını giderdiği düşünülmektedir. Eşek sütü, yorgunluğu gidermeye yardımcı olur, göz sağlığını korur, dişleri güçlendirir, yüzdeki kırışıklıkları gidermeye yardımcı olur ve astım gibi solunum hastalıklarını giderir. Ayrıca eşek sütü, cildin kolajen ve elastik yapısını korur. Kardiovasküler hastalıklara karşı koruyucu olan eşek sütü kemikleri güçlendirir, cilt hastalıklarına karşı korur ve içerdiği özel yağ asitleri sayesinde erken yaşlanma etkilerini giderir. Eşek sütü, özellikle yeni doğan bebeklerin tüm vücut sağlığını korumaya yardımcı olur bağışıklık sistemlerini güçlendirir.

1.Cilt Güzelliği ve Sağlığı

Özellikle çok hassas olan ciltlerin alerjik belirtilerini en fazla oranda tolere edebilen eşek sütü, cildin ihtiyacı olan protein ve amino asidin üretilmesini sağlar. Yatıştırıcı ve yeniden yapılandırma etkisi olan eşek sütü, ciltte oluşan kırışıklıkları gidermeye yardımcı olur, cildi nemlendirir. Cildin kuruluğunu gidermeye yardımcı olan eşek sütü, böylece cildin erken yaşlanmasını da önlemiş olmaktadır.

2.Tedavi Edici Etki

Her derde deva ilaç olarak eşek sütü, mucizevi olarak birçok sağlık probleminin çözümüne yardımcı olmaktadır. Eşek sütü hem çok güzel bir cilt kazanımı sağlarken, hem de içermiş olduğu özel protein ve diğer besin maddeleri sayesinde tüm vücut sağlığını destekler. Kemikleri güçlendiren eşek sütü aynı zamanda diş çürümelerine karşı dişleri korur. Çeşitli yağ asitleri içeren eşek sütü, sindirim sisteminin çalışmasını destekler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlar.Eşek sütü, anti-iltihap ve anti-enfeksiyon özellikleri sayesinde, enfeksiyonlara bağlı gelişen hastalıkların oluşumunu önler, bağışıklık sistemini korur.

3.Yeni Doğan Bebekler

Eşek sütü, yüksek miktarda B, B12 ve C vitamini içermektedir. Bu vitaminler ise, hücrelerin yaşamsal faaliyetleri için önemli besin kaynaklarıdır. Yüksek oranda kalori ve mineral içeren eşek sütü, anne sütüne eşdeğer olarak değerlendirilmektedir. Bundan dolayı eşek sütü, özellikle yeni doğan bebekler için çok faydalıdır. Yeni doğan bebeklerde astım ve solunum yolu problemlerinin yaşanmasını önleyen eşek sütü, tüberküloz ve boğaz enfeksiyonları gibi hastalıkların önüne geçmektedir.Protein ve yağ bakımından fazla zengin olmayan eşek sütü, mineraller ve vitaminler bakımından oldukça zengindir. Yapılan araştırmalara göre eşek sütü, inek sütü tüketiminden kaynaklanan alerjilerin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.Zengin kalsiyum içeriği ile eşek sütü, yeni doğan bebeklerin kemiklerini güçlendirir ve bebeklerde yaşanabilen kemik kırılmalarının önüne geçer.

Çok Fazla Miktarda Tüketilen Eşek Sütünün Bir Zararı Olabilir Mi?

  • Eşek sütü çok fazla miktarda tüketildiğinde birtakım alerjik durumların yaşanmasına sebep olabilir.
  • Belli bir miktar civa, kurşun ve kükürt içeren eşek sütü, çok fazla miktarda tüketildiğinde, bazı zehirlenme durumlarına yol açabilir.

Besin Değerleri

100 gram eşek sütünün içermiş olduğu besin değerleri:  
Bileşen Gram (g)
pH 7.0 – 7.2
Protein g/100g 1.5 – 1.8
Yağ g/100g 0.3 – 1.8
Laktoz g/100g 5.8 – 7.4
Toplam katı (TS) g/100 g 8.8-11.7
Kazein Nitrojen (CN) g/100 g 0.64-1.03
Peynir altı suyu proteini g/100 g 0.49-0.80
NPN g/100 g 0.18-0.41
Kazein Nitrojen (CN) % 47.28
Peynir altı suyu proteini % 36.96
NPN % 15.76

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir