Epilasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Epilasyon, istenmeyen tüylerin lazer, iğne veya benzeri yöntemlerle kalıcı olarak yok edilerek cilt üzerinde pürüzsüz bir görünüm elde edilmesi işlemidir. Epilasyon işlemi cilt rengine, tüyün rengine ve kalınlığına göre farklı yöntemler uygulanabilir. Lazer epilasyon, en popüler epilasyon yöntemlerindendir. Lazer ışınları, tüy foliküllerine nüfuz ederek tüylerin kök hücrelerini yok eder. Ağda epilasyon ise sıcak balmumu, ezilmiş şeker veya benzeri bir yapı maddesi kullanılarak tüylerin kökünden çekilmesi işlemidir. Epilasyon, uzman hekimlerin veya uzman güzellik merkezlerinin gözetiminde uygulanması gereken bir işlemdir. Epilasyon işlemi sonunda, pürüzsüz bir cilt için bazı yönergeleri uygulamak gerekir.

Makalede Neler Var: Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Epilasyon Kıllara Nasıl Etki Eder?

Epilasyon hangi bölgelere uygulanır?

Epilasyon kimlere uygulanamaz?

Epilasyon kimler için uygundur?

Tek bir seans epilasyon ile tüylerden kurtulmak mümkün müdür?

Seansların aralıkları ne kadardır?

Erkeklere epilasyon yapılır mı?

Epilasyondan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Lazer Epilasyon Nedir?

Yüz ve vücut kılları, özellikle kadınlar için en sinir bozucu şeylerden biridir! Tekrar tekrar kurtulmayı denersiniz ve her seferinde geri gelmeye ısrarla devam ederler…

Vücudumuz tamamen tüylerle kaplıdır ve siz ipeksi ve pürüzsüz bir ten hayranıysanız; lazer epilasyonun ne olduğunu ve işe yarayıp yaramadığını merak ediyorsunuz demektir. Lazer epilasyon; jilet, ağda ya da diğer ev tipi epilasyon yöntemlerine göre daha maliyetli gibi görünse de, uzun vadede tasarruf sağlayan bir işlemdir. Ayrıca, vücudunuzdaki tüyleri almak ve bakımını yapmak için çok fazla çaba harcamanız gerekirken, lazer yaptırmak kalıcı çözümler sağlayabilir.

Lazer hakkında merak ettiklerinizi bu yazıda derledik. Başlamadan önce, hissedeceğiniz acının gerçekten de kötü olmadığını ve aslında ağdadan çok daha az acı verici olduğunu da ekleyelim!

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon, uygulama öncesinde tüylerin farklı bir yöntem ile kısaltılmasını gerektirmektedir. Epilasyon öncesi tüy kısaltma işlemini evde kendiniz yapabilir ya da seansı yapacak kişi tarafından yapılabilir. Epilasyon öncesinde, ağda gibi kılı kökten alma işlemleri yerine jilet ile kısaltma gibi yöntemler tercih edilmelidir. Jilet ile boyları kısaltılan tüyler, ardından lazer ışınları ile taranmaktadır.

Lazer epilasyonda ışın ve ısı değerleri, kişinin kıl rengi ve ten rengine göre değişiklik göstermektedir. Bu aşamada, kişinin kıl köklerine en uygun dozun belirlenmesi çok önemlidir. Farklı bölgeler için farklı dozlar tercih edilmelidir. Bölgenin büyüklüğüne göre seans süreleri 5 dakikadan başlayarak 2 saate kadar sürebilir.

Epilasyon Kıllara Nasıl Etki Eder?

Lazer epilasyon; kıl foliküllerinin derinliklerindeki melanin adı verilen bir pigmenti hedeflemektedir. Lazer ışığı, belli bir oranda ısı üretir. Bu ısı, kıl folikülünü tahrip ederek uzamasını engeller ya da önemli ölçüde yavaşlatır. Vücut kıllarının uzamasının önemli ölçüde yavaşladığı bu dönemde, etkili sonuçlar için 4-6 haftalık aralıklarla seanslar planlanmalıdır. Lazer epilasyon, tek seferlik bir uygulama değildir ve belirli bir bölgedeki tüylerin önemli bir bölümünü yok etmek için, ortalama 6 seans kadar tekrarlanması gerekmektedir.

Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanır?

Lazer epilasyon, kaşlar ve göz çevresi hariç vücuttaki her bölgeye uygulanabilen bir epilasyon uygulamasıdır. En çok;

  • Yüz bölgesi
  • Kulak üstü
  • Bacaklar
  • Genital bölge
  • Sırt ve boyun
  • Ense
  • Koltuk altı
  • Göbek
  • Bikini çizgisi
  • Göğüs bölgesinde tercih edilmektedir.

Epilasyon Kimlere Uygulanamaz?

Lazer epilasyon için en uygun adaylar; koyu renkli ve kalın tüylü kişilerdir. Kızıl, sarı, beyaz ya da çok ince tüylü kişilerde sonuçlar görmek daha uzun sürebilir. Bunun nedeni, bu kılların lazer ışığını absorbe edecek kadar melanin içermemesidir. Lazer ışığının yeterli miktarda absorbe edilmemesi, lazerle üretilen ısının kıl folikülünü daha az tahrip etmesi anlamına gelir ve tedavi genellikle daha uzun sürmekte ya da başarısız olmaktadır.

Epilasyon Kimler İçin Uygundur?

12 yaşını dolduran, tüyleri sarı ya da beyaz olmayan, lazer epilasyonu engelleyecek bir sağlık problemi olmayan herkes uygun adaylardır.

Tek Seans Epilasyon İle Tüylerden Kurtulmak Mümkün Müdür?

Lazer epilasyon, tek seanslık bir uygulama değildir ve kıl foliküllerini tahrip ederek çalıştığından, düzenli aralıklarla tekrarlanması gerekir. Kılların uzama evreleri değişken

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş