El ve Ayaklarda Uyuşma Hissi

“Vücudunuzun bir bölgesinde uyuşma hissi yaşayanlar sıklıkla ayak ve ellerde uyuşma hissi ile karşılaşırlar. Bu rahatsızlık birçok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir ve tedavi edilmesi gerekebilir. Bu yazıda, ayaklarda uyuşma hissi nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.”

El ve ayaklarda uyuşma hissi, sinir sıkışması, aşırı kullanım, stres, vitamin eksikliği, nörolojik hastalıklar, ilaç yan etkisi ve şeker hastalığı gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu rahatsız edici his genellikle ciddi olmayan nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmakla birlikte sürekli ya da şiddetli ise ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Genellikle ağrı, kas güçsüzlüğü gibi belirtiler eşlik ederse sorunun incelenmesi gereklidir.

Bazen uygun olmayan bir pozisyonda uyuma ya da oturma sonucu el ve ayaklarda uyuşma hissi oluşabilir. Bu durumlar genellikle kısa süreli ve kendiliğinden geçicidir. Ancak uyuşma hissi periferik nöropati denilen kol ve bacaklardaki sinirlerin zedelenmesini de işaret edebilir. Bu durumda erken tanı ve tedavi, hastalığın ilerlemesini önleyebilir.

El ve ayaklarda uyuşma hissi yapabilen bazı hastalık ve durumlar arasında sinir sıkışması, boyun veya bel fıtığı, kanal daralması, zehirlenme, aşırı alkol tüketimi, stres, endişe, gebelik, aşırı kullanım, vitamin eksikliği, periferik damar hastalıkları, böbrek yetmezliği, otoimmün hastalıklar ve şeker hastalığı yer alır.

Hastalığın tanısını koyabilmek için hastalık öyküsü ve fizik muayene yapmak gereklidir. Ayrıca kan tetkiki, EMG tetkiki, emar (MRG), sinir biyopsisi veya beyin-omurilik sıvısı incelemesi gibi daha ileri tetkikler yapılabilir. Tanı konulduktan sonra, spesifik hastalığa yönelik tedavi başlanır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş