El Bileğinde Sert Şişlik – Karpal Boss Sendromu

El bileğinde gelişen sert şişlik belirtisiyle birlikte karşılaşılan durum, karpal boss sendromu olarak adlandırılmaktadır. Bu rahatsızlık, el bileğinde bulunan kemiğin çıkıntısının büyümesi sonucu ortaya çıkar. Karpal boss sendromu, hareket kısıtlılığı, ağrı ve el bileğinde hissedilen şişlik gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu yazıda, karpal boss sendromu hakkında bilgi veriyor ve tedavi yöntemlerini açıklıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayın!

Karpal boss sendromu, el bileğinde sert şişliğe neden olan önemli bir sorundur. İşaret ve orta parmağın tarak kemikleri ile el bileğinin eklem yerinde (karpometakarpal eklem) şişlik, hassasiyet ve keskin ağrıya yol açmaktadır. Bu sendromda, işaret ve orta parmakta yeni kemik oluşumu veya eklem aralığında serbest cisimler, el bileğinde sert şişlik ve ağrıya neden olur. Karpal boss sendromu genellikle erkeklerde daha sık görülür ve 30’lu yaşlardan itibaren sıklıkla ortaya çıkar. El bileğine travma, tenis veya golf gibi sporlar ya da aşırı kullanım yaralanmaları nedeniyle gelen darbeler, karpal boss sendromunun gelişimine katkıda bulunabilir. Ayrıca bazı insanlarda kemik büyümesi gelişimseldir.

Karpal boss sendromunun belirtileri şunlardır: el sırtında, bilek eklemine yakın sert ve hareketsiz kemik çıkıntısı veya şişlik bulunur. Şişlik tek bir el bileğinde veya her iki el bileğinde meydana gelebilir, genellikle dominant elde daha sık görülür. El bileği içe doğru büküldüğünde şişlik daha belirgin hale gelir ve çoğu zaman ağrıya neden olmaz ancak elin içe bükülme hareketi ağrılı olabilir. Şişliğe basıldığında hassasiyet görülebilir ve el bileğindeki ağrının şiddeti genellikle yoğun aktivite esnasında değil, sonrasında artış gösterir. El bileği ağrısı komşu bölgelere yayılabilir ve tanı koymayı zorlaştırabilir. Bazı durumlarda, kemik üzerinde bursit gelişebilir ve travmaya bağlı olarak el bileğinde şişlik ve morarma görülebilir. Şişlik ve ağrı nedeniyle el bileği hareketleri sınırlanabilir. El bileği hareket ettirildiğinde, kas tendonlarının kemik çıkıntı üzerinde hareket etmesi sürtünme hissine veya ağrıya neden olabilir.

Karpal boss sendromu genellikle röntgen ile tanı konur. Röntgen filminde kırık veya yeni kemik oluşumu görüntülenebilir. Gerekirse, tam kan sayımı, eritrosit sedimentasyon hızı, ürik asit düzeyi ve anti-nükleer antikor testi gibi ek testler yapılabilir. Yumuşak dokuda sorunlar veya röntgen ile tespit edilemeyen kırık şüphesi durumunda, MR görüntüleme, bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi veya kemik sintigrafisi gibi ek görüntüleme tetkikleri gerekebilir.

El bileğinde şişlik yapan birçok farklı sorun vardır, bu nedenle karpal boss sendromu başka durumlarla karıştırılabilir. Karpal boss sendromuna osteoartrit, bursit ve tendon zedelenmesi gibi sorunlar eşlik edebilir. Ganglion kisti de sıkça karıştırılan bir durumdur, ancak karpal boss sendromundan farklı olarak yumuşak ve hareketlidir.

El bileğinde oluşan şişlik, ağrı veya hareket kısıtlılığı genellikle tedavi gerektirmez. Ancak ağrıyı hafifletmek için basit ağrı kesiciler veya anti-enflamatuar ilaçlar kullanılabilir. El bileği üzerinde fazla yoran aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir