Eklem Sertliği Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Eklem sertliği çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir ve kişinin günlük yaşamını ciddi şekilde etkileyebilir. Bu durumun tedavisi, nedenine göre değişebilir ve doktor tarafından belirlenen yöntemlerle yapılmaktadır. Bu makalede eklem sertliğinin nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgilere yer verilecektir.

Birçok nedene bağlı olarak gelişebilen eklem sertliği, normal bir yaşlanma süreci veya hastalığa bağlı olabilir. Bazı kişiler sabah uyandıklarında veya uzun süre hareketsiz kaldıklarında eklem sertliği yaşarken, diğerleri hava basıncı ve nem değişimlerinden etkilenebilir. Yaş ilerledikçe eklem yüzeylerindeki kıkırdak doku kurumaya ve sertleşmeye başlar, eklem sıvısı üretimi de azalabilir. Sonuç olarak eklemlerimiz eskisi kadar rahat hareket etmeyebilir ve eklem sertliği görülebilir.

Eklem sertliği birçok farklı hastalığın belirtisi olabilir. En sık görülenler arasında osteoartrit ve romatoid artrit yer alır. Osteoartritte eklem kıkırdağı zamanla aşınır ve kemikler birbirine sürtünerek eklem sertliği ve ağrısına neden olabilir. Romatoid artrit ise eklemlerde iltihaplanmaya neden olan bir hastalıktır ve sabahları yarım saatten uzun süren eklem sertliği ve ağrısı gibi belirtilere sebep olabilir.

Diğer artrit tipleri de eklem sertliği yapabilir. Ankilozan spondilit, gut, enfeksiyöz artrit ve psöriatik artrit gibi hastalıklar eklem sertliği belirtileri gösterebilir. Fibromiyalji ise yaygın eklem ve kas ağrılarına neden olan kronik bir durumdur.

Eklem sertliğinin tedavisi hastalığa ve belirtilere göre değişebilir. Osteoartritte, eklemi koruyucu tedbirler ve kilo vermek gibi önlemler alınırken, romatoid artrit tedavisinde anti-romatizmal ilaçlar kullanılabilir. Diğer hastalıkların tedavileri de belirtilere ve hastalığın seyrine göre değişebilir. Ayrıca, eklemi dinlendirmek, ateller kullanmak ve ilaç tedavileri gibi yöntemler de eklem sertliği tedavisinde kullanılabilir.

Ancak, birkaç gün istirahat etmeye rağmen geçmeyen veya şiddetli ağrı, bir yaranın sonrasında oluşan ağrı, eklemde gözle görülür bozulma, hareket edememe, ani şişlik veya ciltte kızarıklık ve ısı artışı gibi belirtiler varsa mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir