Eklem İltihabı Nasıl Anlaşılır? Erken Dönem Belirtiler

Eklem iltihabı, vücudun işlevselliği üzerinde ciddi bir etkiye sahip olan bir rahatsızlıktır. Erken dönemde belirtileri, genellikle ağrı, şişlik ve sertlik şeklinde ortaya çıkar. Aynı zamanda, hareket kısıtlılığı, sıcaklık artışı, ciltte kızarıklık veya hassasiyet de görülebilmektedir. Bu belirtiler, eklem iltihabının başlangıç evrelerinde fark edildiğinde, tedaviye erken başlanarak ilerlemesinin önüne geçilebilir.

Artrit, kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları arasında en yaygın olanlardan biridir. 18 yaş üzerindeki her 5 Amerikalıdan 1’inde artrit görülmektedir. Artritin birçok farklı tipi vardır ve en yaygın olanı osteoartrittir. Eklem yüzeyini kaplayan kıkırdak doku, ekleme binen yükün uygun şekilde dağıtılmasına ve eklem hareketinin kolaylaşmasına yardımcı olur. Eklem kıkırdağının iltihaplanması veya aşınması sonucu artrit meydana gelir, eklemde ağrı, şişlik ve hareket zorluğu gibi belirtiler oluşabilir.

Eklem iltihabı olarak sınıflandırılan birçok hastalık vardır ve her biri farklı belirtilere sahiptir. Ancak en yaygın görülen belirtiler ağrı ve şişliktir. Artrit ağrısı, eklemi çok kullandıktan sonra veya sabah uyanır uyanmaz başlar ve hareket ettikçe rahatlar gibi değişik karakterde olabilir. Eklemdeki sinoviyal sıvı, eklem iltihabına bağlı olarak anormal şekilde artar ve eklemde şişlik oluşabilir. Bu şişlik ağrılı olabilir ve eklem hareketini kısıtlayabilir.

Osteoartrit, sıklıkla kalça ve diz gibi büyük ve yük taşıyan eklemlerde meydana gelir. İlk başlarda sadece 1 eklem etkilenebilir ve etkilenen eklemler özellikle bir süre kullanılmadıklarında ağrılı ve sert hissedilirler. Sabah uyanıldığında uzun süren tutukluk da görülebilir.

Romatoid artritte en sık görülen belirti eklem sertliğidir ve özellikle sabahları oluşan sertlik nedeniyle eklemlerin hareket etmesi uzun zaman alabilir. Genellikle el ve ayak parmaklarının küçük eklemleri etkilenir ve simetrik tutulum gösterir, yani bir taraf etkilendiğinde diğer taraf da etkilenir. Romatoid artrit sistemik belirtiler verebilir, yani tüm vücudu etkileyebilir. Nefes darlığı, ateş, göğüs ağrısı, göz iltihabı veya kuruluk gibi belirtiler görülebilir.

Artrit farklı tipleri ve belirtileri ile farklılık göstermekle birlikte, erken teşhis ve uygun tedavi ile semptomların

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir