Dünyaca ünlü aktör Robin Williams’ın ölüm nedeni açıklandı

Dünyaca ünlü aktör Robin Williams’ın ölüm nedeni açıklandı

Yetkililer 63 yaşındaki aktörün uzun süredir depresyonla mücadele etmekte olduğunu ve Kaliforniya’daki evinin yatak odasında intihar ettiğini doğruladı.

Filmleriyle gönüllerimize taht kurmuş Amerikalı aktör Robin Williams, Pazartesi sabah saatlerinde Kaliforniya’daki evinde ölü bulunmuştu. Olayı araştıran bölge yetkilileri bugün yaptıkları açıklamada intihar şüphesini doğruladı.Marin County Sheriff’s Office tarafından yapılan açıklamaya göre; ünlü aktör evinin yatak odasında kendini kemerle asarak intihar etti. Pazartesi sabah saatlerinde asistanı tarafından evinde ölü bulunan Robin Williams’ın bir intihar notu bırakıp bırakmadığı ise henüz açıklanmadı.63 yaşındaki aktör, filmlerinde olduğu gibi gerçek hayatta da neşeli kimliği ile biliniyordu. Robin Williams’ın depresyon sebebiyle intihar etmesi tüm dünyada şaşkınlık yarattı.Depresyon, dünya genelinde en yaygın olarak görülen hastalıklardan birisidir. ABD’de yaklaşık 16 milyon kişinin bu duygudurum bozukluğu ile başa çıkmaya çalıştığı tahmin ediliyor. Depresyon veya majör depresif bozukluk Türkiye’de de yaygınlaşan bir hastalık. Türkiye Ruh Sağlığı Profili çalışmasına göre son bir yılda depresif nöbet yaygınlığı kadınlarda yaklaşık %5.4, erkeklerde ise %2.3, Türkiye’de tüm nüfusta görülme oranı ise %4. Yapılan araştırmaların hemen hepsinde kadınlarda depresyon riskinin erkeklere oranla 2 kat daha fazla olduğu görülüyor.Depresyon bu kadar sık görülmesine rağmen birçok kişi bu hastalığı “üzüntü” ile karıştırıyor. Oysa tedavi edilmediğinde ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Kansas Üniversitesi Klinik Psikoloji Profesörü Stephen Ilardi depresyon hakkında şunları söylüyor:“Depresyon, trajik bir şekilde dilimizde en yanlış kullanılan kelimelerden biridir. Günlük konuşmalarda ‘depresyon’ dendiği zaman insanların akıllarında çok da önemli bir şey belirmiyor. Hatta bu terim ‘üzüntü’ ile neredeyse eş anlamlı kullanılıyor.”Depresyon hakkında bazı gerçekler

 • Majör depresyon çocuk ve yaşlılar da dahil her yaşta görülebilir.
 • Kadınlarda görülme oranı erkeklere göre daha fazladır.
 • Erkekler depresyon nedeniyle alkol ve diğer bağımlılıklara yönelmeye kadınlardan daha yatkındır.
 • Depresyon belirtilerinin erkeklerde fark edilmesi daha zordur.
 • Depresyona bağlı intihar oranı erkeklerde kadınlara göre daha fazladır.

Depresyon belirtileri nelerdir?

 • Üzüntü veya mutsuz hissetme
 • Önemsiz olaylar karşısında bile asabiyet veya hayal kırıklığı
 • Normalde zevk alınan aktivitelere karşı ilginin azalması
 • Uyku ve yemek alışkanlıklarında değişim
 • Düşünme, konsantrasyon, karar verme ve hatırlamada güçlük
 • Öfke patlamaları veya sebepsiz ağlama nöbetleri

Depresyon herkesi farklı bir açıdan etkiler, bu yüzden semptomlar kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kişilerde depresyon semptomları o kadar şiddetlidir ki bir şeylerin yolunda olmadığı çok açıktır. Bazıları ise sebebini anlayamadıkları bir şekilde mutsuz ve kötü hissederler. Depresyon semptomları, nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş