Dudak Şişmesi Neden Olur? Dudak Şişmesi Nasıl Geçer?

Dudak şişmesi, genellikle alerjik reaksiyonlar veya diğer sağlık sorunları nedeniyle oluşan bir durumdur. Bu rahatsızlık, tüm yüzü etkileyebileceği gibi sadece dudak bölgesinde de görülebilir. Eğer dudak şişmesi yaşıyorsanız, birkaç basit adımla bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Bu adımlar, sağlıklı yaşam tarzını benimsemek, uygun ilaçları almak ve yaşam tarzınızda yaptığınız değişikliklerdir. Ayrıca, evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yolları da dudak şişmesine iyi gelir. Bu nedenle, dudak şişmesi ile ilgili bilgi almak ve nasıl geçeceği hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız, bu yazıya göz atabilirsiniz.

Dudak Şişmesine Ne İyi Gelir? – Dudak Şişmesi Tedavisi

Dudak Şişmesi Nedenleri

Dış görünüşümüzü tamamlayan, biz bayanların daha çekici görünmek adına sıklıkla bakımına özen gösterdiğimiz ve bakımını asla ihmal etmediğimiz dudaklarımız; zaman zaman şişebiliyor. Bazen üst bazen alt bazen de hem alt hem de üst dudağımızda görülen bu dudak şişmesi, farklı nedenlerden kaynaklanabiliyor. Dudaklarımızın yapısının oldukça hassas olması, dudak derimizin son derece ince bir yapıya sahip olması da dudaklarımızın ufak bir tahrişte bile şişmesinin en önemli nedenleri arasında bulunuyor.

Dudak Şişmesi İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Dudak şişmesinin tedavisinde öncelikle dudaklarda şişkinliğe yol açan asıl faktörün tespit edilmesi gerekiyor. Ardından soruna yönelik olarak tedaviye başlanıyor. İlk yardım olarak ise dudaklara soğuk kompres uygulamasında bulunmak gerekiyor.

Dudak şişmesinin bir süre geçmemesi, genelde enfeksiyon kaynaklı olduğundan bu durumda mutlaka bir doktora görünmeniz gerekiyor. Doktorunuzun reçete ettiği antibiyotikleri düzenli bir şekilde kullanarak, dudaklarınızdaki şişmenin inmesini sağlayabilirsiniz.

Bununla birlikte dudak şişmesi evde tedavi yöntemleri de dudak şişliğini tedavi edebilir.

Sıcak ya da Soğuk Kompres Uygulamaları

Birkaç adet buz parçasını pek kalın olmayan bir beze sarın. Ardından dudağınızdaki şişliğin üzerine fazla bastırmadan uygulayın. Birkaç dakikalığına buz parçalarıyla sarılı bezi dudaklarınızda bekletin. Ya da bir yemek kaşığını 15 dakika buzlukta beklettikten sonra şiş bölgede 10 dakika boyunca bekletin. Sıcak kompres uygulaması ile dudağınızdaki şişliği indirmek için bir havluyu sıcak suda beklettikten sonra şişliğin üzerinde 5-10 dakikalığına bekletin.

Karbonat

Güçlü bir iltihap giderici olan karbonatı özellikle böcek sokmasından kaynaklanan dudak şişliğinin tedavisinde kullanabilirsiniz. Bu amaçla öncelikle 3 çay kaşığı karbonatı bir çay kaşığı suyla minik bir kapta karıştırın. Ardından elde ettiğiniz macunumsu karışımı dudağınızdaki şişliklerin üzerine sürün. 15 dakika bekledikten sonra dudaklarınızı bol ılık suyla durulayabilirsiniz.

Tuzlu Su

Dudak şişmesine ne iyi gelir? sorusuna verebileceğimiz bir diğer yanıt olan tuzlu su, dudaklardaki çizik ve kesiklerin de daha kolay bir şekilde iyileşmesine olanak tanıyor. Yaraların iltihap kapmasını da önleyerek, şişliği gideriyor. Tuzlu suyu hazırlamak için 2 çay kaşığı tuzla 1 çay kaşığı suyu karıştırın. Mümkünse steril bir su kullanın. Ardından tuzlu suyu dudaklarınızdaki şiş bölgeye sürün. 15-20 dakika bekledikten sonra dudaklarınızı ılık suyla durulayabilirsiniz.

Zerdeçal

Cilt bakım maskelerinde sıklıkla kullanılan zerdeçal, cilt şişliklerine, lekelerine ve yaralanmalarına da iyi geliyor. Zerdeçalla dudak şişliğini tedavi etmek için öncelikle 1 yemek kaşığı zerdeçalı karışım macunumsu kıvama gelene dek steril su ile karıştırın. Daha etkili bir sonuç elde edebilmek adına dilerseniz karışıma bir miktar kil de ilave edebilirsiniz. Ardından dudağınızdaki şi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir