Doğal yöntemle şeker nasıl düşürülür? 7 etkili yolu

Doğal yöntemle şeker nasıl düşürülür? Kan şekeri yüksekliği pek çok insanın yaşadığı bir sorundur. Ancak doğal yollarla şeker seviyesini düşürmek mümkündür. Bu yazımızda, kan şekeri düşürmek için kullanabileceğiniz 7 etkili doğal yöntemi açıklıyoruz. İyi bir sağlık için, doğal yöntemlerle kan şekeri düşürerek sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz. Yazımız size yardımcı olacak ve hayatınızı değiştirecektir. Okumaya devam edin!
Türkiye Diyabet Ülkesi Olma Yolunda

Türkiye’de Diyabet Hastaları

Türkiye’nin diyabet hastaları açısından ciddi bir problemle karşı karşıya olduğu biliniyor. Hatta, ülke genelinde 12 milyonu aşkın diyabet hastası olduğu tahmin ediliyor. Uzmanlar, bu artışın obeziteye bağlı olduğunu da sözlerine ekliyorlar. Şaşırtıcı bir şekilde, her 8 saniyede bir kişi diyabete bağlı nedenlerle hayatını kaybediyor.

Diyabet Belirtileri

Yüksek şeker nasıl düşürülür öğrenmeden önce diyabet belirtilerini bilmekte fayda var. Birçok hastalıkta olduğu gibi, diyabet de açıklayıcı semptomlarla kendini gösterir. Belirtiler arasında şunlar yer almaktadır:

 • 180 mg/dL’den fazla tokluk kan şekeri
 • Aşırı susuzluk hissi
 • Kalıcı baş ağrıları
 • Odaklanmada zorluk
 • Görme kaybı
 • Sık idrara çıkma
 • Aşırı yorgunluk ve halsizlik
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • İştah kaybı
 • İyileşmeyen yaralar
 • Sinirlilik hali
 • Stres ve kaygı
 • Hızlı nabız
 • Terleme

Doğal Yöntemle Şeker Nasıl Düşürülür?

Doğal yöntemle şeker nasıl düşürülür sorusuna yanıt arayanlar için birkaç önerimiz var:

Düzenli Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz yapmak sadece kilo kontrolünü sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kronik sağlık sorunlarını da önler. Orta derecede kilonuzu korumanıza yardımcı olarak insülin hassasiyetini arttırır. Bu sayede, hücreler kan dolaşımındaki mevcut şekeri daha etkili bir şekilde kullanabilir.

Karbonhidrat Alımını Azaltın

Karbonhidrat alımınız kan şekeri seviyelerinizi etkilediğinden, hayat tarzınızda birtakım değişiklikler yapmanız gerekebilir. Vücudunuz karbonhidratları parçalar ve glikoza dönüştürür. İnsülin de bu şekli enerji üretmek veya depolamak için kullanır. Ancak, çok fazla karbonhidrat tüketmeniz veya insülin fonksiyonlarınızda bir sorun olması durumunda bu süreç başarısız olabilir ve kan şekeriniz yükselebilir.

Diyete Daha Fazla Lif Ekleyin

Diyabet hastaları için lif açısından zengin bir diyet en iyisidir. Lif, şeker emilimini yavaşlatarak kan şekeri seviyelerinin daha kademeli bir şekilde artmasına yardımcı olur.

Yeterli Su Tüketin

Vücudunuzu nemli tutmak, hücreleri hasardan korumak ve organlarınızın daha iyi çalışmasına yardımcı olmak için çok önemlidir. Yeterli su içmek, kan şekeri seviyenizi sağlıklı aralıklarda tutmanıza yardımcı olabilir. İyi nemlendirilmiş bir vücut, böbreklerin fazla şekeri idrar yoluyla atmasına da yardımcı olabilir.

İyi Ve Yeterli Bir Gece Uykusu Geçirin

Vücudunuza yeterli miktarda uyku sağlamak, iyi çalışması için çok önemlidir. Kötü uyku alışkanlıkları ve dinlenme eksikliği, kan şekeri seviyelerinizi ve insülin hassasiyetinizi tetikleyerek tip 2 diyabet geliştirme riskinizi artırabilir.

Krom Ve Magnezyum Açısından Zengin Besinler Tüketin

Diyabet ve yüksek kan şekeri seviyeleri, krom ve magnezyum gibi mikro besin eksiklikleriyle bağlantılıdır. İdeal krom seviyeleri, vücudunuzun şekeri etkili bir şekilde kullanabilmesine yardımcı olarak insülinin etkisini güçlendirir.

Stres Düzeyinizi Yönetin

Artan stres, kan şekeri seviyelerini etkileyebilen belirli hormonların salınımını tetikleyebilir. Bu hormonlar, savaş ya da kaç tepkisi için şekilde depolanmış enerjinin kan dolaşımına salınmasını sağlar.

İlaç Kullanmadan Şeker Nasıl Düşürülür?

Diyabeti kontrol altına almanın birçok yolu vardır. Bunların arasında doğal yöntemleri tercih edenler Feridun Kunak’ın önerilerine göre hareket edebilirler. İlaç kullanmak yerine, doğal yollarla kan şekeri seviyelerinizi kontrol altına alabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Diyet Uygulayın

Diyabet hastaları, sağlıklı bir diyet uygulamalıdırlar. Dengeli beslenme, doğal yöntemle kan şekeri seviyelerinizi kontrol altına almanıza yardımc

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir