Doğal Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Doğal diş temizliği nasıl yapılır sorusu, diş sağlığı için oldukça önemlidir. Diş hekimlerinin önerdiği diş temizliği yöntemleri arasında doğal yöntemler de bulunmaktadır. Doğal diş temizliği, diş eti hastalıkları riskini azaltırken, dişlerin beyazlamasına da yardımcı olur. Bu yazımızda, doğal diş temizliği yapmak için kullanabileceğiniz basit ve etkili yöntemleri açıklıyoruz. Bu yöntemleri düzenli olarak kullanarak, dişlerinizin doğal olarak temiz ve sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Makalede Neler Var?

Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Ağız vücudumuza açılan bir kapı gibidir. Yaşamımızın devamı için gerekli olan yiyecek ve içecekleri buradan alırız. Sindirim sisteminin de birincil olarak sindirime başladığı yer ağızdır. Yiyecekleri öğütme, midede sindirime tükürük yardımıyla hazır hale getirme dişler sayesinde meydana gelir. Bu sırada dişler arasında ve yüzeylerinde kalıntılar oluşur. Bu kalıntılar düzenli olarak temizlenmediğinde ise dişlerde çürüme, diş kayıpları ve diş etlerinde iltihaplanmalar kaçınılmazdır.

Ağzın genel dengesini bozduğu gibi, dişlerde bulunan bakteriler yüzünden çeşitli iç organ hastalıkları, ağızda kötü koku, yemek yiyememe ve yerinizde duramadığınız ağrılar görülür. Bu sayılanları yaşamamak için ağız ve diş bakımımızı düzenli olarak sabah ve akşam yapmalıyız.

Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş temizliği akşam yapıldığında gün içinde biriken yemek artıklarından kurtulduğunu ve hijyeni sağladığını düşünür. Oysaki ağzımız biz uyurken de içeride bir takım asitler oluşturur. Sabah yapılan diş temizliği ise bu asidik yapıyı ortamdan kurtulması içindir. Ayrıca doğal diş temizliği için sadece diş macunu ve diş fırçası yeterli değildir. Diş ipi veya diş arayüz fırçalarıyla, fırçanın erişemediği yerlerdeki yemek artıkları temizlenmelidir. En çok diş diş çürükleri yeterli olarak temizlenemeyen diş aralarından başlar. Kullanılan ağız gargaraları ise hem antiseptik görevi görüp hem de kalıntıları derinlemesine temizleyerek bulunduğu yerden uzaklaştırır.

Gün içindeki beslenme de ağız sağlığımız da önemli rol oynar. Çok fazla şekerli yiyecek ve içecek tüketenler, asitli içeceklerin uzun süre diş minesinde kalması ise diş yüzeylerinde aşınmaya neden olur. Eğer bu tip beslenme alışkanlığınız var ise gün için de de bir kere dişlerinizi temizlemeniz önerilir. Bunun için de illa yanınızda diş fırçanız ve marketlerde satılan diş macununuz olması gerekmez. Su ile ağzımızı çalkalamak yeterli olabilir.

Evde Doğal Yöntemlerle Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Son yıllarda çıkan haberlere göre diş macunlarının içinde bulunan sağlığa zararlı maddeler, diş temizliğ

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir