Diş Eti Ağrısı

Diş eti ağrısı, aşağı yukarı herkesin yaşadığı ve deneyimlediği yaygın ağız içi problemlerinden birisidir. Diş eti ağrıları çoğu kez geçicidir ve endişe gerektirmez. Gerekli ağız ve diş bakımı yapıldığı sürece diş eti ağrısı kontrol altına alınabilecek ağrılardandır. Diş eti ağrısı nadir olarak da bulaşıcı türde ve ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir.

Diş Eti Ağrısı Neden Olur?

Diş eti ağrısının birbirinden farklı sebepleri olabilir. Ağız temizleme ve hijyen yöntemleri de son derece mühimdir.Dişleri çok sık fırçalamak, sert kıllı diş fırçaları kullanmak, diş ipini çok sert kullanmak, sert yiyecekler; ağız temizliğine özen göstermemek, dişlerde kırık, tedavi edilmeyen çürük dişlerin varlığı, ağız içine gelen darbe ve yaralanmalar, sıkışık ve çarpık dişler gibi nedenlere bağlı olarak gelişen diş eti hastalıkları; sigara kullanımı, dile ve dudaklara takılan piercingler, dişleri sert şekilde fırçalamak, diş gıcırdatmak gibi sebeplerden kaynaklanan diş eti çekilmesi, gebelik, damağa ve ağız yapısına uygun olmayan ve yerine tam oturmayan protezler, takma dişler, uzun süren diş tedavileri, stres, uykuda diş gıcırdatma gibi sebepler de diş etlerinde ağrıya sebebiyet verir.

Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş eti iltihabından şikayetçiyseniz diş eti iltihabı ağrısı nasıl geçer sorusuna verilecek yanıtlar sizi biraz rahatlatabilir. Dişlerin günde en az iki kez fırçalanması gerekir. Yumuşak diş fırçası kullanın, diş ipi kullanın bu aynı zamanda diş etlerinize masaj yapmanızı da sağlayacaktır. Dişlerde kırık, çürük, apse, diş etlerinde kanama vs olduğunda muhakkak diş hekimine gidin, sigara ve tütün mamülleri kullanmayın, tuzlu su ile ağız içine gargara yapın. Eczaneden anestezik kremler alabilirsiniz.Bunun dışında diş eti ağrısı için ilaç kullanabilirsiniz. Ibuprofen, naproksen ve sodyum içerikli ağrı kesiciler bu konuda işe yarar. Ağrıyan diş etlerine buz uygulaması yapabilirsiniz. C vitamini tozu uygulayabilirsiniz. Diş etlerinize sallama çay poşeti yerleştirebilir, diş etlerinize balla masaj yapabilir, yaban mersini suyu içebilirsiniz.Ayrıca doğal bir ağrı kesici olan karanfil yağı da kullanabilirsiniz. Diş eti ağrısı bitkisel tedavi söz konusu olduğunda karanfil yağı ve bal kadar etkili bir çözüm daha vardır ki o da kekiktir. Kekiği suda kaynatıp ılınan suyla gargara yapabilirsiniz.Hamilelikte diş eti ağrısı da anne adaylarını zorlayan bir süreçtir. Gebelikte ilaç alımı çoğu kez tehlikeli olabildiğinden en iyi çözüm hekime danışmak ve onun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmektir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir