Diş çürüklerine iyi gelen 11 kolay yol

Bu makalemizde diş çürümesini önlemeye yardımcı olacak birkaç önerimizi okuyacaksınız. Malum beslenme alışkanlıkları yaşayabilmemiz için önemlidir ve her gün bişeyler yeriz illaki işte bu yediklerimiz azı dişlerinizde birikir.Eğer onları temizlemezsek, biriktikleri yerde çürür ve sonuçta da diş çürümesine neden olurlar. Çocuklar çok şeker tükettikleri için diş çürüğüne daha çok maruz kalsalar da, yetişkinler de ağız hijyenine yeterince önem vermediklerinde diş çürümesi yaşarlar. Hayatımızın her alanında kişisel temizliğimize dikkat etmeliyiz.

Peki, diş çürükleri neden oluşur?

Ağızda yaşayan bu mikrop arkadaşlar, tükürük ve tükettilen asit ve şekerle temas edince diş oyuklarını oluşturur. Bu tehlikeli ittifak halinde yediğimiz asitlerin diş minelerine saldırmasıyla ve onları zayıflatarak küçük çatlaklar yaratmasıyla oluşurlar.Diş çürümesi o boşluklar içinde koyu renkli veya siyah lekeler olarak (fotoğraftaki gibi) dişin üzerinde kendini gösterir. Diş çürümesi zamanla veya ilaçla düzeltilebilecek bir şey değildir. Çünkü zamanla bu durum kesinlikle daha kötüye gidecektir. Bu gidişle de şiddetli diş ağrısı kaçınılmaz olacaktır.Diş minesini yiyip bitiren bu zararlı bakterilerden korunmak için tek yol zarar görmüş dokuları ortadan kaldırmak ve bunu bir macun veya özel bir amalgamla kapatmaktır. Tabi bunlar diş hekiminiz tarafından yapılır.

Diş çürümesini önlemek için;

Hem canınız acımaması için hem de para ve zaman kaybetmemek için; vereceğimiz önerileri siz uygulayın ki, çocuğunuz da sizi örnek alsın…

Şeker yemeyin!

İşlenmiş her türlü şekerli, gazlı içecek, yiyecek ve tatlı market ürünlerinden uzak durmalısınız! Bu sağlıksız gıdalar dişlerinize ve özellikle de azı dişlerinize zarar verir. Çocuklarınıza az şeker yemeyi öğretin ve şeker ihtiyacını meyve veya kekle tatmin edin.Tatlı yedikten sonra dişlerinizi fırçalamak ve her zaman iple temizlemek önemlidir. Eğer bunun için fırçanız yoksa bile suyla gargara yapmak bile önem teşkil eder.

Günde dört öğün yiyin!

Eğer gün içinde sürekli yiyorsanız, sadece kilo almakla kalmaz aynı zamanda muhtemelen diş çürümesi de yaşarsınız. Günlük yiyecek tüketiminizi; sabah kahvaltısı, öğle yemeği, atıştırmalık ve akşam yemeği olarak 4 seferle sınırlamaya çalışın. Öğünler arasında yemek yemeyip ve her bitirdiğinizde dişlerinizi fırçalayın!

Düzenli fırçalama rutinini koruyun!

Her şeyden öte dişlerinizi en az günde 2 kez fırçalamalısınız. (uyandığınız zaman ve yatağa girmeden önce). Eğer mümkünse tüm öğünlerinizden sonra da fırçalayın. İyi ağız hijyeni için çok basit alışkanlıklara ihtiyaç vardır. Çantanızda her zaman bir seyahat fırçası olsun!

Dişlerinizi diş ipiyle temizlemeyi unutmayın!

Diş ipi kullanmak dişleriniz arasında sıkışıp kalan, ulaşamadığınız yemek kalıntılarını temizlemek için harika bir buluştur. Her akşam diş ipiyle dişlerinizi temizlemeniz yeterli olacaktır.

Yiyeceklerinizi iyice çiğneyin!

Evde olmadığınız ve diş ipini kullanamadığınız zamanlar özellikle, yiyeceklerinizi iyi çiğnemek, dişlerinizin arasında daha az atık birikir ve sindirim açısından da çok önemlidir.

Ağzınıza gargara yapın!

Diş çürüklerini önlemek için evde hazırlanabilecek harika bir yöntemde limon suyuyla yapılabilir. Tek yapmanız gereken bir kaç damla limonu 1 bardak suya damlatıp dişlerinizi fırçaladıktan sonra gargara yapmaktır. Limondaki pH derecesi diş minelerine zarar gelmesini önler.

Diş etlerinize masaj yapın!

İyi kan dolaşımını teşvik etmek için yapılabilecekler biri de diş etlerinize hafifçe ve dairesel olarak veya yukarı aşağı hareketiyle masaj yapmaktır. Bu dişlerinizi geliştirecek ve bazı hastalıklardan korunmanızı sağlayacaktır, buna diş çürükleri de dâhildir.Unutmayalım! Dişleriniz sağlıklı olduğu zaman bakteri gelişmesi veya diş çürüklerinin oluşması mümkün değildir!

Su için!

Hiç kahvemizin yanına neden su koyduğumuzu düşündünüz mü?Bu nefesinizi geliştirip bu tür içeceklerden sonra ağızda kalan kötü tadı gidermesinin yanı sıra diş çürüklerine karşı ağzı korur.

Dişlerinizi fırçalamadan yatağa girmeyin!

Bakterilerin gün içinde yediğiniz her şeyden beslediğini unutmayın ve ne olursa olsun, dişlerinizi fırçalamadan yatağa girmeyin! Yorgunsunuzdur, çok çalışmış olabilir ve uykuya dalmak üzere olabilirsiniz ama dişlerinizi iyice fırçalayacağınız o 2 dk kesinlikle buna değecektir.Yine kişisel bakımızla çok bağlantı olan bu konu dış görünüm ve estetik için çok önemlidir. Sağlık, güzellik, bakım için anlarınıza değer verin ve değer katın.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş