Dilde Kabarcık

Dil, boğaza bağlı hareket edip bir çok görevi olan esnek yapıda bir organdır. Dilin insan vücudu için bir çok görevi vardır. En faydalı görevleri ise çiğnemeye yardımcı olması, konuşmayı sağlaması ve tat almayı sağlamasıdır. Dilin yan tarafında ya da kenarında kimi zaman şişlikler, kabarcıklar oluşabilmektedir. Dilde oluşan bu kabarcıklar dilin görevlerini tam anlamıyla yerine getirememesine neden olmaktadır. Dildeki bu kabarcıklar genellikle zararsız olup bir kaç gün içinde geçmektedirler.Dildeki kabarcıklar her ne kadar zararsız olsalar da konuşma, yemek yeme, tat alma gibi dilin görevlerini yapmasına engel olabilmektedirler. Dildeki kabarcıklar genelde dilde ağrıya, acıya neden olmasalar da kimi zaman ciddi ağrılara neden olabilmektedirler. Dil, üzerinde bulunan papilla adı verilen tat tomurcukları sayesinde tat alma işlevini yerine getirir. Tat tomurcuklarının tahriş olması sonucunda ise bu bölümlerde şişlikler, kabarcıklar meydana gelmektedir. Papillalar(tat tomurcukları) normalde beyaz renkte iken tahriş sonucu kırmızımsı bir hal almaktadırlar. Dilde oluşan bu kırmızımsı kabarcıklar bir çok nedenden kaynaklanabilir.

Dilin Yaralanması, Hasar Görmesi

Dilin yaralanması ve hasar alması sonucunda dilde kabarcıklar oluşabilir. Dilin ısırılması, yanması ve çok sıcak yiyeceklerin tüketilmesi tat tomurcuklarının tahriş olmasına ve dilde kabarcıkların meydana gelmesine neden olmaktadır.

Alerjik Reaksiyonlar

Vücutta alerjiye neden olabilen besinler aynı zamanda dilde de alerjiye neden oluyor olabilirler. Kişiden kişiye değişen bazı besinlerin tüketilmesi sonucu alerjiden kaynaklı dilde şişmeler ve kırmızımsı kabarcıklar oluşabilmektedir. Dilde kabarcıklara neden olan alerji kaynaklı besinler tespit edilip, tüketilmemeye ya da çok az tüketilmeye çalışılmalıdır.

Ağız Kanseri

Çok sık görülmese de dildeki kabarcıklar bazen ağız kanseri kaynaklı oluşabilmektedir. Genelde ağız içinde yaralarla beraber oluşan dildeki kabarcıklar ağız kanserinden kaynaklanıyor olabilir. Eğer dilde meydana gelen şişme ve kabarcıklar uzun süredir devam ediyor ve geçmiyorsa kesinlikle uzman bir doktora başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Kanser riski çok az da olsa kesinlikle ciddiye alınmalıdır.

Dilde Kabarcık Tedavi

Dilinizde kabarcıklar ve şişmeler varsa kesinlikle dilin hasar görebileceği besinlerden uzak durmalısınız. Çok sıcak yiyecekler, içecekler tüketmemeye dikkat edin. Yemek yerken çok fazla çiğnemeye özen gösterin. Daha çok yumuşak besinler tüketmeye çalışın. Ayrıca tuzlu su ile gün içinde sık sık gargara yapmanız ağrıyı azaltacak ve şişliklerin geçmesini sağlayacaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş