Depresyon Tedavisi

Depresyon Tedavisiİnsanların hayatın normal akışı içerisinde iniş ve çıkışlar yaşaması oldukça normaldir. Kimi zaman mutlu olurken kimi zaman da hüzünlü olabiliriz. Belli zamanlarda çoğu insanın yaşadığı bu durumlar bazen içinden çıkılmayacak durumlar yaratabilir. Depresyon aslında normal durumun biraz üzerindeki bir ruh hali seyridir. Örneğin her şey iyiyken, ortada hiçbir sorun yokken bir anda bunalım ve boşluk hissi yaşanıyorsa o zaman depresyondan bahsedilebilir. Ve bu durum öyle birkaç günde geçmez. Mutlu şeylerin yaşanıyor olması da kişiyi durumdan kurtarmaz.Depresyon belirtileri gözlenip depresyon tedavisinde kullanılan yöntemler kısaca şöyle özetlenebilir: Antidepresan ilaçlar. Değişik psikoterapi yöntemleri. Grup tedavileri. Elektro konvulsif tedavi (elektro şok tedavisi). Fototerapi (özel bir ışık tedavisi). Alternatif tıpla tedavi yöntemleri.

Depresyondan Kurtulmanın Yolları

Depresyon tedavisi öyle hemen sonuç vermez. Kişinin kendine bakması ve yaşanılan zorluklarla mücadele etmesi gerekir. Üstelik iyi halini korumak için de birtakım önlemler alınması lazım.

  • Yaşanılan olaylar karşısında kendinizi suçlamaktan vazgeçin. Sonuç olarak depresyonu siz istemediniz, bu süreç sizin başınıza geldi. Yardım almaktan hiçbir zaman kaçınmamalısınız, bu tedavisi olan bir problemdir sonuçta.
  • Tedaviye uyum göstermek, tedaviye başlamak kadar önemlidir ilaçlarınızı düzenli kullanmaya özen gösterin. Psikoterapi görüyorsanız düzenli seanslarınıza devam edin, terapistinize güvenin.
  • Depresyonun hemen geçmeyeceğini kabul edin. Kendinize zaman tanıyın.
  • Bu süre içerisinde önemli kararlar almak sonradan başınızı ağrıtabilir. Bu nedenle bu dönemde önemli kararlar almaktan kaçının. Tedaviniz bittikten sonra istediğiniz gibi dilediğiniz şeyi yapabilir ya da uygulayabilirsiniz.
  • Hayat sizin için zaten zor durumdayken bir de üstesinden gelemeyeceğiniz problemler yaratmayın. Hayatı basitleştirmeyi deneyin.
  • Sizi mutlu ettiğini düşündüğünüz şeyleri yapmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyin.

Depresyon son yapılan çalışmalara göre hemen herkesin yaşadığı bir durum. Ama birçok insan farkında olmadan bu süreci atlatıyor ya da hayatına öyle devam ediyor. Tabi bu durum depresyona karşı gereken önlemleri almamayı gerektirmez. Mutlaka depresyondan kurtulmak için gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Depresyona Ne İyi Gelir?

Depresyon tedavisi bitkisel yöntemlerle de yapılabilir. Özellikle uzun dönemli depresyon olan kronik depresyon tedavisi için ilaçların yanı sıra bitkilere yönelmekte fayda vardır.Bipolar Depresyon olan manik depresif tedavisi ise biraz daha karmaşıktır. Kişiye eğer manik teşhisi konulmuşsa mutlaka gözlem altında olmalıdır. İlaçlarını hayat boyu düzenli olmalı ve doktor kontrollerini ihmal etmemelidir.  İşte size depresyon için birkaç bitkisel çözüm;

  • 4 bardak suya 2 tatlı kaşığı kediotu koyun. 1 bardak su kalıncaya kadar kaynatın Sonra, suyun üzerine biriken kısım alıp bir şişeye koyun. Günde 1 kere, yarım bardak suya 15 damla koyup içebilirsiniz.
  • 4 bardak suya 2 tutam lavanta çiçeği koyun ve 15 dakika kaynatıp, süzün. Günde 3 kere, birer çay bardağı bu karışıma 1 çorba kaşığı süzme bal ilave edilerek  içebilirsiniz.
  • 4 bardak suya 1 su bardağı kuru üzüm koyun ve 2 saat beklettikten sonra süzün. Günde 3 kere birer su bardağı içebilirsiniz
  • 4 bardak suya 1 çorba kaşığı ufalanmış melisa koyun ve kaynatın. Ardından süzün. Sabah akşam, ikişer çorba kaşığı içebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir