Çocuklarda Zatürre

Çocukluk döneminde yaşanan her hastalık çocukların yetişkinlere oran ile daha az dayanıklı bir sisteme sahip olmalarından dolayı önemli olmaktadır. O nedenle çocuk hangi hastalığı geçirirse geçirsin anne ve babaların bu hastalığı iyi bir şekilde takip etmeleri ve müdahaleleri erken bir şekilde yapmaları büyük bir önem taşımaktadır. Zatürre de hali hazırda oldukça ciddi ve dikkat edilmesi gereken bir hastalık olabilmektedir. Bu nedenle çocukların zatürre hastalığında da ebeveynlerin dikkatli olmalarında yarar olacaktır.Çocuklarda görülen zatürre ebeveynlerin özellikle bir hayli korkuya kapıldıkları hastalıklardan bir tanesidir. Elbette her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da bir an önce müdahale etmekte fayda olmaktadır. Ancak eğer çocuk doğru şekilde bakılıyor ve tedavi ediliyor ise herhangi bir korku taşımaya ve endişelenmeye gerek olmamaktadır. Fakat kesinlikle çocuklarda da doğru tedavi yöntemlerinin çok itinalı bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Gerekirse bir hastanede yatarak tedavi olması da yararlı ve önemli olacaktır. Dolayısı ile çocuğunun zatürre hastalığı geçirdiğini düşünen anne ve babalar hiç vakit kaybetmeden bir doktora götürmeli ve o doktorun kontrolleri sonucunda önerdiği tedavi yöntemini uygulamalıdır. Bu tedavi sürecinde çocuğun kullanacağı ilaçların yanı sıra tüketeceği gıdalar ve yaşadığı ortamda da büyük bir önem teşkil etmektedir.

Zatürre Nedir?

Zatürre hastalığı çocukların akciğerlerinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlık olmaktadır. Genellikle akciğerlerdeki bu iltihaplanma hali virüslerle, bakterilerle ya da mantarlar ile oluşabilmektedir. Bazı durumlarda bronşit hastalığına yakalanmış olan çocukların hastalığı tam olarak iyileştirilemediği takdirde zatürreye dönüşebilmektedir. Bu nedenle özellikle zatürre dikkat edilmesi ve etkili bir şekilde tedavi edilmesi gereken bir hastalık olmaktadır. Bu aşamada da çocuğun yaşadığı her hastalığın ilerleme seyrini ve iyileşme sürecini anne ve babaların doğru ve dikkatli bir biçimde incelemesi ve takip etmesi gerekmektedir.

Zatürre Neden Olur?

En öncelikli olarak zatürre hastalığı çocuklarda bağışıklık sisteminin yeteri kadar güçlü olmamasından dolayı meydana gelmektedir. Bu yüzden de çocuğun tüm aşılarının düzenli bir biçimde yapılması en öncelikli şekilde gerekmektedir. Aynı şekilde ebeveynlerin çocuğun bağışıklık sistemini daima güçlü tutmak adına çaba sarf etmesi gerekmektedir. Bir diğer önemli nokta ise çocuğu karşılaşabileceği hemen hemen tüm enfeksiyonlardan uzakta tutmaktır. Bu yüzden de çocuğun temizliği ve sağlıklı beslenmesi en çok özen gösterilmesi gereken noktalardan olmaktadır. Bununla birlikte hem yemeklerden önce hem de gün içinde düzenli olarak çocuğun elleri sabun ile birlikte yıkanmalıdır. Ayrıca çocuğun kullandığı tabağın, çatalın, kaşığın ve bıçağın ayrı ve kişisel olmasına da özen gösterilmesi gerekmektedir. Her yıl belirli dönemler içerisinde salgın hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.Özellikle çocukların zatürreye yakalanmasında bu salgın hastalıklar da etkili olmaktadır. Bu yüzden salgın hastalıklara karşı çocukları korumak ve hasta insanların bulunduğu yerlerde fazla tutmamak gerekmektedir. Çocuk da yetişkin insanlar gibi bir bireydir ve hijyen konusunda önceliği bulunan kişisel eşyaları kendine özel olmalıdır. Bu eşyaları çocuğun kendisinden başka hiç kimse kullanmamalıdır. Aynı şekilde başkalarının özel eşyaları da hiçbir şekilde çocuğa kullandırılmamalıdır. Salgın hastalık tehlikesinden çocuğu ev içinde de korumak gerekmektedir. Ev içinde bir hastalığa bağlı olarak hapşıran ya da öksüren kişiler bulunuyor ise onların çocuğa hastalık bulaştırmamak adına bir hareketleri yapar iken dikkatli olması gerekmektedir. Çocuk yetişkin bir birey haline gelene dek bu şekilde korumalar ile yetiştirildiğinde pek çok hastalıktan korunma şansı da bir hayli artabilmektedir.

Zatürre Belirtileri

Öncelikle zatürre hastalığı özellikle çocuklar için ciddi bir hastalık olmaktadır. Her ne kadar zatürre yetişkinler ve yaşlılar için de çok önemli ve ciddi olsa da çocuklar bu konuda maalesef daha dayanıksız bir bağışıklık sistemine sahip olmaktadır. Bu nedenle hastalığın belirtilerine anne ve babaların çok daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Aslında zatürrenin pek çok gözle görülür ve rahat anlaşılır belirtisi olmaktadır. Zatürrenin en önemli belirtilerinden bir tanesi ise çocuklarda çok yüksek ateş görülmesi durumu olmaktadır. Bununla beraber de öksürük ve balgam da görülebilmektedir.Aynı zamanda zatürre rahatsızlığına yakalanmış olan çocuklarda solunum zorluğu, sürekli halsizlik, nefes alırken hırıltı, deride çeşitli morarmalar, karında şişlik ve karında ağrı gibi belirtiler de gözlemlenebilmektedir. Özellikle bu hastalığa yakalanan çocukların soluk alıp vermeleri de bir hayli hızlı olmaktadır. Zatürre hastalığına yakalandığı düşünülen çocukta bu hastalığın belirtisi olarak nefes almasında güçlük, cildinde morarma ve aşırı hasta bir görüntü var ise mutlaka en kısa zamanda bir hastanenin acil servisine götürülmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda elbette profesyonel desteğin önemi bir hayli büyük olmaktadır.

Zatürre Tedavisi

İlk olarak çocukta herhangi bir zatürre hastalığı belirtisi bulunuyor ise mutlaka hiç zaman kaybetmeden bir doktora gitmek gerekmektedir. Bu aşamada çocuğa doktor tarafından kan muayenesi yapılmaktadır. Aynı zamanda akciğer filmi de çekilmektedir. Yani doktorlar bu konuda hastalığı en doğru şekilde tespit etmek ve hastalığın bulunduğu aşamayı anlamak için her türlü kontrolü yapmaktadır. Genellikle virüsler ve bakteriler nedeni ile oluşan zatürre hastalığının tedavisi için antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavinin gerçekten iyileştirici olabilmesi için de on gün süre ile devam etmesi gerekmektedir. Şayet çocuğun yaşadığı zatürre hastalığı çok ileri bir safhada bulunuyor ise çocukta bazı solunum zorlukları da görülebilmektedir. Çünkü akciğerler çok fazla iltihaplanmış olduğu için yeteri kadar oksijeni kana verememektedir. Bu durum aynı zamanda hastalığın bir hayli ciddi olduğunu da ispatlamaktadır. Eğer buna benzer bir durum var ise mutlak suret ile çocuğun bir hastaneye yatırılması ve orada tedavi görmesi gerekmektedir.Zatürre tedavisinde erken teşhisin ve tedavinin önemi bir hayli büyüktür. Çünkü eğer zatürre hastalığı tedavi edilmez ise zatürre hastalığına neden olan virüsler tüm vücuda yayılabilmektedir. Bununla beraber tedavi edilmemesi halinde akciğerlerin su toplaması riski de olmaktadır. Aynı zamanda çocuğun zatürre tedavisine evde devam ettiği durumda solunum ile ilgili herhangi bir sorun yaşamaması için başının altına bir tane de ilave yastık konulmasında fayda olacaktır. Bu yapıldığında çocuğun solumu çok daha rahat bir şekilde yapabilmesinin önü açılmaktadır. Çünkü zatürre çocuklara solunum konusunda da problem yaratabilen bir hastalık olmaktadır.  Ayrıca doktor çocuğun hastalığın beraberinde gelen ateşini düşürmek için vereceği ilacı da içmesi oldukça önemli olmaktadır. Hatta bu ateşi düşürmek için çocuğun tüm vücudunu ıslak bezler ile silmek de yarar sağlamaktadır.Ateşli hastalık durumlarında çocuğa bol miktarda sıvı içirmenin de yararı vardır. Özellikle zatürre gibi ateş ile beraber gelen hastalıklarda çocuğun vücudunun kaybettiği sıvıyı su ile geri kazanması iyileşme dönemini hızlandıran önemli bir konu olmaktadır. Aynı şekilde çocuğun bazı hastalıklara yakalanmasının önüne geçmek için de vücuduna yeteri miktarda su girmesinin önemi bir hayli büyüktür. Nasıl yetişkinler için günlük yeteri miktarda su tüketiminin önemi büyük ise çocuklar için de her gün düzenli olarak yeteri miktarda su tüketiminin önemi büyük olmaktadır. Bu konuda da ebeveynlerin çocukları yönlendirici bir rol üstlenmesi gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir