Çenede Çıkan Sivilcelere Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Çenede çıkan sivilcelerin tedavisi, diğer sivilcelere göre biraz daha zor olabilir çünkü bu bölge çok hassas bir alandır. Bununla birlikte, çenedeki sivilcelere doğal ve kimyasal yollarla çözüm bulmak mümkündür. Doğal tedavi yöntemleri arasında, sıcak ya da soğuk kompres yapmak, yüz maskeleri uygulamak, doğal bitkilerden hazırlanan karışımları kullanmak gibi yöntemler bulunur. Kimyasal tedavi yöntemleri arasında ise, yerel olarak kullanabileceğiniz sivilce kremleri, antibiyotik içeren kremler ve ilaçlar yer alır. Bu tedavilerle birlikte, sivilcelerin oluşmasını önlemek için hijyen kurallarına uymanız da önemlidir. Bu sayede çenedeki sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Çenede Sivilce Neden Çıkar?

Hormonal dengesizlikler, yanlış ve dengesiz beslenme, cildin yeterince temizlenmemesi ve çevredeki kirler gibi sebepler çenede sivilce oluşumuna neden olabilir.

Çenedeki Sivilceler Nasıl Geçer?

Bu yazımızda sizi çene altında sivilce oluşumu durumunda evde uygulayabileceğiniz bitkisel çarelerle tanıştırmak istiyoruz.

Karanfil

Karanfil, cilde faydalı özellikleri sayesinde sivilcelerle savaşmanızı sağlar. Kuru karanfili kaynar suyun içine atın ve bir süre beklettikten sonra, ezerek macun kıvamına getirin. Çenedeki sivilce üzerine sürün ve 20 dakika sonra ılık suyla durulayın.

Limon Suyu

Limon suyu, cildi toksinlerden arındırır ve sivilce oluşumunu önler. Limonu ikiye bölüp, çenedeki sivilcelerin üzerine ovun ve 10-15 dakika bekledikten sonra, bol suyla durulayın.

Bal

Bal, sivilcelerin iyileşmesini sağlayan peeling etkisi gösterir. Çenedeki sivilcelerin üzerine saf bal sürün ve 15 dakika bekledikten sonra, bol soğuk suyla durulayın.

Domates

Domates, cildi güzelleştirir ve gözenekleri kirden arındırır. İç kısmını çenenizdeki sivilcelerin üzerinde gezdirin ve 10-15 dakika sonra, bol suyla durulayın.

Karbonat

Karbonat, çenedeki sivilcelerle savaşmanıza yardımcı olur. Limon suyu ve balı karbonatla karıştırarak, sivilcelerin üzerine sürün ve kuruduktan sonra, bol suyla durulayın.

Sivilce İzlerinden Kurtulmanın Yolları

Sivilce izlerinden kurtulmak için çene bölgenize makyaj yapmayın ve günde en az iki kez cildinizi yıkayarak, ölü hücre oluşumunu engelleyin. Gün içerisinde en az 2 litre su tüketin ve kuruyemiş ve yağlı gıdalardan uzak durun. Daha ciddi sivilce problemleriniz varsa, bir dermatoloğa başvurun.

Çenedeki Sivilcelere Çözüm Suna Dumankaya

Suna Dumankaya’nın önerdiği bu çözümü deneyebilirsiniz. Limon suyu, süt ve maden suyunu karıştırın ve ekmeği bu karışıma bandırarak, çene altındaki sivilcelerin üzerine sürün. Günde 5 kez uygulayın.

Çenedeki Sivilceleri Geçiren Buhar Yöntemi

Buhar banyosu, cildinizi ölü hücrelerden ve toksinlerden arındırır. Kaynar su dolu bir tencereye başınızın üstüne havlu geçirerek eğilin ve sıcak suyu soluyun. Pamukla yüzünüzü iyice silin.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir