Çekilen Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Parol,Arveles İçilir Mi?

Çekilen diş ağrısına ne iyi gelir? Hangi ağrı kesiciyi kullanmalıyım gibi sorularınızın tüm cevaplarını bu yazımızda cevap vermeye çalıştık.

Dişimi çektirdim çok ağrıyor ne yapmalıyım merak ediyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna gidebilir ve sorunun kaynağını öğrenebilirsiniz. Diş çekim işlemleri sonrasında beliri bir süre daha dişlerde ağrı görülebilir. Bu ağrılar genellikle gelip geçicidir ve normal bir semptom olarak ortaya çıkabilir. Ağrının daha ciddi olduğu ve birkaç günden fazla sürdüğü durumlarda ise kişi mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir.

Diş Çekimi Sonrası Ağrı Neden Oluşur?

Diş çekimi sonrasında çeşitli nedenlere bağlı olarak ağrı oluşabilir. Genellikle gelip geçici olan bu ağrıların uzun sürmesi halinde ise mutlaka uzman birisi ile görüşülmesi gerekir. Diş çekimi sonrası oluşan şiddetli ağrıların sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

1-) Çekimin Travmatik Çekilmiş Olması

Çekimin travmatik bir çekim olması sonradan oluşan ağrıların en büyük sebepleri arasında yer almaktadır. Çene kemiğine gelen travmalar ciddi ağrılara neden olabilmektedir.

2-) İçeride Kök ya da Kemik Kalmış Olması

Diş çekimi sırasında içerde kök ya da kemik kalması durumunda diş çekimi sonrası şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Bu durum sıklıkla görülen sebepler arasında yer almaktadır.

3-) Çekim Boşluğunda Oluşan İltihaplanma

Çekim sonrası oluşan boşlukta iltihaplanma oluşması halinde diş çekimi sonrası dişte şiddetli ağrılar meydana gelebilir. İltihaplanmanın en sık görülen belirtisi ağrıdır.

Diş Çekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş çekimi sonrası oluşan ağrıları dindirebilmek için mutlaka belirli noktalara dikkat etmek gerekir. Diş çekim işleminden sonra çok daha hassas olan dişlere çok dikkat edilmesi halinde oluşabilecek ağrılar önlenebilir.

Diş çekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Ağızda bulunan tamponu en az 30-40 dakika boyunca ısırın.
  • Dişteki uyuşukluk geçene kadar hiçbir şey tüketmeyin. Bu noktada kişinin yalnızca su içmesinde herhangi bir sakınca yoktur.
  • Diş çekiminden sonraki 24 saat boyunca tükürmeyin, gargara yapmayın ve ağzınızı çalkalamayın.
  • Diş çekimi sonrasında bir gün boyunca sigara ve alkol tüketiminden mutlaka uzak durun.
  • Dişlerinizi fırçalamak için en az 1 gün bekleyin. Yara olan bölgeyi fırçalarken yumuşak hareketlerle, özenli bir biçimde fırçalama yapılmalıdır.
  • Diş çekiminden sonra birkaç gün boyunca baharatlı yiyecekler, asitli içecekler, aşırı sıcak ve soğuk gıdalardan mutlaka uzak durun.
  • Dikişleriniz varsa en az 7-10 gün bekledikten sonra aldırabilirsiniz.
  • Diş çekimi sonrası oluşan hafif ağrıları dindirmek için aspirin vb. hafif ağrı kesici ilaçların kullanımını yapabilirsiniz.
  • Tuzlu su ile gargara yapabilmek için 2 gün geçmesini bekleyin. Gargara işlemi için bir çay bardağı ılık su ve yarım çay kaşığı tuz yeterli olacaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir