Büyük Abdestte Kan Geliyor

Tuvalet sırasında ya da sonrasında oluşan kanama çok ciddi bir rahatsızlıktır. Dışkıda kanama görülmesi durumu halk arasında daha çok “Büyük Abdestte Kan Geliyor” şeklinde ifade edilmektedir. Dışkıdaki kan ağızdan anüse kadar sindirim sistemi boyunca herhangi bir bölgede oluşabilmektedir. Kanlı dışkı herhangi bir zedelenmenin ya da hastalığın işaretçisi niteliğindedir. “Büyük abdestte kan geliyor” şikayeti her yaştan ve her cinsten kişilerde görülebilmektedir.Dışkıda kan bir çok şekilde görülebilmektedir. Dışkı içinde dışarıdan bakıldığında çok belli olmayan ve anüs bölgesi silindikten sonra peçetede görülen az ve parlak kan şeklinde olabilmektedir. Dışkıda kan gözle hiç bir şekilde görülemeyen ve ancak testler sonucunda farkedilebilecek kadar az ve küçük parçacıklar halinde de olabilmektedir.

Büyük Abdestte Kan Geliyor, Hemoroit Olabilir mi?

Dışkıda kan görülmesinin bir çok sebebi olduğu gibi genellikle hemoroit hastalığından şüphelenilir. Hemoroit rahatsızlığından kanama dışkının üzerinde görülen ya da tuvalet yapıldıktan sonra damla damla akan açık renkte kan şeklinde görülmektedir. Hemoroit hastalığı sonucunda anüs bölgesinde çatlakların oluşması doğrudan kanamanın meydana gelmesine neden olabilmektedir. Dışkıdaki kanın hemoroit hastalığından kaynaklanıp kaynaklanmadığını uzmanlar tarafından detaylı incelenmesi gerekmektedir.Dışkıda kan görülmesi sonucunda akıllara gelen diğer bir hastalık ise bağırsak kanseridir. Bağırsak kanserinin en bilindik belirtilerinden biri dışkıda parlak kırmızı ya da koyu siyah kan görülmesidir. Ancak dışkıda görülen her kan kansere işaret etmez. Bağırsak kanseri teşhisi için dışkıdaki kan tek başına yeterli bir bulgu değildir.

Bağırsak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  • İştahsızlık
  • Karında sürekli doygunluk hissi
  • Uzun süreli ishal ya da kabızlık gibi sindirim rahatsızlıkları
  • Karın bölgesinde ağrı ve kramplar

Dışkıda kan ile beraber yukarıda bahsettiğimiz belirtiler görülüyorsa, kanama bağırsak kanserine işaret ediyor olabilir. Bu durumda rahatsızlık kesinlikle ihmal edilmemeli ve en kısa zamanda uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir