Burunda Damar Çatlaması Neden Olur?

Burunda meydana gelen damar çatlamaları ani şekilde gelişen burun kanamalarının kaynağını oluşturmaktadır. Aniden gelişen ve tek seferlik olan burun kanamalarının ya da kronik bir hal almış olan burun kanamalarının sebebinin bulunabilmesi için burundaki damar çatlaklarının oluşum etkenlerinin araştırılması faydalı olmaktadır.Burun damarlarında çatlama oluşmasının nedenleri, çatlamaya yol açabilecek olan etmenler aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Siz de bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, zaman kaybetmeden uzman hekiminize gidiniz ve gerekli tetkikleri yaptırınız.

  • Burun damarlarında meydana gelen çatlaklar akut olarak genellikle geçirilen travmalar sonucunda oluşmaktadır. Kişinin burun bölgesine aldığı darbeler sonucunda burun kılcal damarlarında çatlama ve kanamalar gözlenebilmektedir.
  • Aşırı sıcak ve aşırı soğuk havalarda, özellikle bu havalar arasında ani geçiş yapan kişilerde burun kılcal damarlarında çatlamalar, burun kanamaları meydana gelebilmektedir.
  • Burunda var olan ya da sonradan oluşan patolojik bir etmene bağlı olarak burun damarlarında çatlama meydana gelebilmektedir. Bu durum geniz etinden kaynaklı olarak toplumumuzda yaygın bir şekilde gözlenmektedir.

Burunda Damar Çatlaması Belirtileri Nelerdir?

Burunda bulunan kılcal damarların çatlamasına bağlı olarak bazı belirtiler gözlenmektedir. Bu belirtilerin bir kısmı hızlı bir şekilde ortaya çıkarken bir kısmı zamana yayılarak uzun süre içerisinde ortaya çıkmaktadır. Bu durum meydana gelen problemin tedavisinde gecikmeye ne yazık ki yol açabilmektedir.Aşağıda burun çatlaması sonucunda gözlenebilecek durumlar ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Siz de bu belirtilerden bir veya birkaçına sahipseniz, gözardı etmeden bir an evvel sağlık kuruluşuna gidiniz ve gerekli tetkikleri yaptırınız.

  • Nefes alma esnasında problem yaşanılmaya başlanılması, bu durum genellikle uzun vadede ciddi problemlere sebep olmaktadır.
  • Burun kanamaları burun damarlarının çatlamasında sıklıkla gözlenen semptomlar arasında yer almaktadır.
  • Burnun dış yüzeyinde gözlenen damarlaşma, kızarıklık oluşumu damar çatlaması sonucunda gözlenecek belirtiler arasında sayılabilmektedir.

Burunda Damar Çatlaması Tedavisi

Burun damarlarında meydana gelen çatlamalar tedavi gerektirmeyen küçük boyutlarda olabileceği gibi ileri boyutlarda acil müdahale gerektiren boyutlarda da olabilmektedir. Genellikle burun bölgesinde sızlama şeklinde kendini gösteren damar çatlamalarının tedavisinde bu duruma sebep olabilecek etmenin ortadan kaldırılması gerekmektedir.Aniden gelişen burun çatlaklarında damar daraltıcı, pıhtılaştırıcı ilaçların kullanılması önerilebilmektedir. Bu sayede damar çatlağından kaynaklı gözlenen kanamanın önüne geçilebilmektedir. Ayrıca burun damar çatlamasında uygulayacağınız her türlü bitkisel tedavide doktorunuza ve eczacınıza danışmanızda fayda vardır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir