Boyun Fıtığı Ameliyatından Sonra Dikkat Etmeniz Gerekenler

Boyun Fıtığı Ameliyatından Sonra Dikkat Etmeniz Gerekenler


Memorial Hizmet Hastanesi Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Bölümü Uzmanları, boyun fıtığı ameliyatı için hastaneye yatışı yapılan hastaların, hastanede bulunduğu süre içinde ve ameliyattan sonra uyması gereken kurallar hakkında bilgi verdi.

 • Ameliyatın ardından ameliyathanede bir süre dinlendirilen hasta servisteki yatağına çıkartılır. Bu süreçte hastanın boynu yumuşak bir boyunluk ile korunmaktadır.
 • Ameliyattan sonra boyun bölgesinde ve yutkunmakla oluşan boğaz ağrısı olması normaldir.
 • Ağrıları gidermek amaçlı gerekli tedavi sorumlu doktor tarafından düzenlenecektir.
 • Ameliyattan sonra ilk 6 saat yemek ve su içmek, genel anestezi alındığından dolayı mümkün olmayacaktır.
 • Ameliyattan sonra hastanın başının altında bir yastık konulmalıdır. Yatağın başı hafif yükseltilmiş pozisyonda olmalı ve lavabo ihtiyacı yatakta giderilmelidir. Hastane personeli bu konuda hastaya yardımcı olacaktır.
 • Ameliyattan 6 saat sonra yumuşak gıdalar ile yemeye başlanabilmektedir. Yemekler hafif oturur pozisyonda yenilmelidir.
 • Ameliyatın 1. gününde hastanın yarası kontrol edilerek su geçirmez bir pansuman ile kapatılacaktır.
 • Ameliyattan sonra ki sabah hasta doktor eşliğinde ayağa kaldırılacak ve gün içinde hastane personeli nezaretinde gösterildiği şekilde lavabo ihtiyacı karşılanacaktır.
 • Yemekler oturarak yenmeli ve gün içinde 3 defa oda içinde gezinilmelidir.
 • Ameliyattan sonra 1 hafta boyunca hasta otururken ve ayakta iken boyunluğu takılı olmalıdır, yatarken boyunluğu takmak gerekmemektedir.
 • Ameliyatın 1. gününde ağrı kontrolü sağlandıktan sonra, doktor uygun görürse ev de yapılması gerekenler anlatılarak epikriz, evde kullanılacak ilaçlar ve kontrol randevusunun olduğu bir dosya teslim edilecektir.

Boyun Amelı̇yatı Olup Taburcu Olan Hastalara Önerı̇ler

Boyu fıtığı ameliyatı olan hastaların taburcu olduktan iki hafta sonra normal aktivitelere dönebilmeleri için aşağıdaki programa uymaları gerekmektedir. Taburcu olduktan sonraki ilk yedi gün içerisinde, hastanede olduğu gibi yatak istirahatine devam edilmelidir. Günde sadece 6-7 kez (tuvalet ve yemek ihtiyacı için) kalkılmalı, bunun dışında yatılmalıdır. Yataktan kalkma ve yatağa yatma hareketlerinin öğretilen biçimde olmasına dikkat edilmelidir.

Yatak ve yatış biçimi: Yatak hastaya uygun ortopedik bin yatak olmalıdır. Sırt üstü ve/veya yan yatılıp, dönülebilir. Ortopedik bir yastık kullanılmalıdır. Yataktan kalkarken öğretildiği şekilde koldan destek alarak önce oturmak sonra ayağa kalkmak esastır.

Oturma: İkinci haftadan sonra dik olarak oturulabilir. Alçak, yumuşak koltuk ya da kanepelere gömülerek oturulmamalıdır.

Tuvalet: İlk hafta tuvalet ihtiyacı klozete oturularak giderilmelidir.

Banyo: Hastaneden taburcu olduktan sonraki 1. gün yara hattı su geçirmez şekilde kapatıldığından banyo almakta bir sakınca yoktur. Yaranız 1. haftada doktorunuz gördükten sonra açık bırakıldığı halde banyo yapabilirsiniz.

Yürüyüş: Taburcu olduktan 1 hafta sonra arttırılarak her gün yapılmalıdır.

Ameliyat yeri̇: Ameliyat yerinde karıncalanma uyuşukluk veya sertlik hissi olabilir. Hareketle, öksürmekle dikişlerin açılması söz konusu değildir. Yara yerinden dikiş̧ alınmayacaktır. Yara yerinden herhangi bir akıntı olduğunda kısa sürede doktora başvurulmalıdır.

Sigara ve alkol:  Sağlığa zararlı olan maddelerin kullanılmaması gerekmektedir. Bunlar fıtık oluşumunda etkili olurlar. Yara iyileşmesini geciktirme gibi olumsuz bir etkileri de vardır.

Cinsel yaşam: Bir hafta süre ile cinsel aktivitenin kısıtlı olmasına dikkat edilmelidir.

Otomobil kullanma: Birinci haftadan sonra kısa mesafelerde araba kullanılabilir.

Diyet: Kilo almamak hem omurganın hem de genel sağlık için gereklidir. Bu nedenle hastanın durumuna uygun diyet düzeninin hastaneden çıkmadan programlaması gerekirse diyet bölümünden yardım istenmesi gerekmektedir.

İlaçlar: Hastaya taburculuğu esnasında verilen ilaçlar 1 hafta süre ile kullanılmalıdır.

BOYUN SAĞLIĞI İÇİN KURALLAR

Boyun sağlığının korunması için gün içinde uyulması için gereken kurallar ve egzersizler önemlidir.

1. Bakılan kişi, cisim ya da objeye cepheden baş-boyun ve gövde aynı düzlem üstünde olacak şekilde dönülmelidir.

2. Uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan kaçınılmalıdır. Oturma ve ayakta kalma süresi 45 dakikayı geçmemelidir. Maksimum 45 dakikada bir pozisyon değiştirmek ihmal edilmemelidir.

3. Yüz üstü yatmak yerine yan yatmak tercih edilmelidir. Ortopedik yastık kullanmak önemlidir. Kuş tüyü elyaf gibi maddelerden yapılmış yastıklar boyun sağlığı için uygun değildir.

4. Okuma sırasında boynu öne doğru ileri derecede bükmek boyun sağlığı açısından uygun değildir. Uzun süreli okumada boynu bükerek değil, kitap yüksekliğini uygun bir seviyede ayarlayarak ve göz hareketleri ile okuma yapılmalıdır. Bunun için açılı kitap destekleri kullanmak faydalı olur.

5. Özellikle bilgisayar kullanırken ekran göz hizasında olmalı ve ekrana gövde ile yönlenmiş olarak bakılmalıdır.

6. Boyun rüzgardan, soğuktan, direk boyna vuran klima akımlarından korunmalıdır. Banyo ve yüzme sonrasında ıslak kalmamaya dikkat edilmelidir.

Daha Fazla Bilgi İçin: Benzer Konulardaki Diğer Yazılar

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir