Kök Hücre Tedavisi Fibroblast Cildi Yeniliyor

Kök Hücre Tedavisi Fibroblast Cildi Yeniliyor


Kök hücre tedavisi anlamına gelen fibroblast tedavisi, cilt görünümünü iyileştiren etkili yöntemlerden biri olarak son dönemlerde sıkça tercih ediliyor. Bu tedavi yöntemiyle kişinin kendisinden alınan dokudan elde edilen fibroblastlarla cilt yenileme işlemi gerçekleştiriliyor. Yüz, boyun, dekolte bölgelerinde kırışıklıkları bulunanlar, çene ve boyun bölgesinde sarkma sorunu yaşayanlar veya sivilce, yara izlerinin iyileşmesini isteyenler fibroblast yöntemi için uzmanlara başvuruyor. Memorial Hizmet Hastanesi Dermatoloji bölümünden Uzm. Dr. Selma Salman, fibroblast ile ilgili bilgi verdi.

25 yaşından sonra fibroblast hücreleri azalmaya başlıyor  

Fibroblast, bağ dokunun temel hücresi olarak bilinmektedir. Cilde parlaklığı, yumuşaklığı ve esnekliği veren hücreler arası yapı kolajen ve elastin maddesinden oluşmaktadır. Fibroblastların görevi, cilt için önemli olan bu maddeleri üretmektir. Her insanda bulunan fibroblast hücreleri, 25 yaşından sonra azalmaya başlamaktadır. Fibroblastların sağlıklı kolajen ve elastin üretme yeteneği azalınca cildin diriliği kaybolmakta, çökmeler meydana gelmekte, sarkma ve kırışıklıklar oluşmaktadır.

Fibroblastlar çoğaltılarak kök hücre tedavisi yapılıyor

Cilt yenileme amacıyla son yıllarda deriden kök hücre elde edilmektedir. Deriden elde edilen kök hücreler(fibroblastlar) cildin güneş görmeyen kısmından, örneğin kulak arkasından, mercimek büyüklüğünde (3-4 mm) ve estetiği bozmayacak bir şekilde küçük bir deri parçası olarak alınmaktadır. Bu deri parçası ve hastadan aynı gün alınan kan, Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı laboratuvara gönderilmektedir. Kişinin kendisinden alınan kandan serumu ayrıştırılarak kültür ortamına konulmaktadır. Kültür sonucunda 4 veya 6 hafta içinde fibroblastlar yeterince çoğaltılmaktadır. Hastanın doktoruna gönderilen fibroblastlar, vücudun gerekli yerlerine çok ince bir iğne ile enjekte edilmektedir. Kök hücre tedavisi 3-4 hafta aralıklarla 3 seans olarak yapılmaktadır. Mezoterapi ve PRP uygulamasında olduğu gibi elde edilen ürün enjektöre çekilerek 1 cm aralarla deri altına verilmektedir.

Fibroblast tedavisiyle cildin kalitesi artıyor

Cilde yapılan kök hücre tedavisi hastaya birçok konuda fayda sağlayabilmektedir.

  • İnce ve derin kırışıklıkların tedavisi
  • Akne izleri tedavisi
  • Travma, kaza ya da yanık sonrası oluşan nedbe dokusunun tedavisi
  • Saç dökülmesi tedavisi
  • Cildin kalitesini artırmak
  • Yaşlanma karşıtı etkinlikler

Fibroblast sonrası 4-5 yıl boyunca cilt genç kalabiliyor

Kök hücre uygulandığı andan itibaren ciltte kolajen ve elastin üretiminde artış olmaktadır. 2. enjeksiyondan sonra işlemin etkisi fark edilmeye başlamaktadır. 4-6 hafta sonra ise etki belirginleşmektedir. Yerleştirilmiş fibroblastlar en az 4-5 yıl görevini yaparak cildin genç kalmasını sağlayabilmektedir.

Alerji riski bulunmuyor

Fibroblast tedavisi hastanın kendi hücrelerinden elde edildiği ve yabancı madde içermediği için alerji riski yaşanmamaktadır. Mezoterapi ve PRP gibi diğer yöntemlere göre daha uzun süre etki sağlanmaktadır. Fibroblast tedavisinin uygulandığı gün duş alınmamalıdır. İşlem sonrası sadece geçici olarak yüzde şişlik, enjeksiyon yerinde morluk ve kızarıklık görülebilmekte ancak çeşitli kremlerle bu sorun azaltılabilmektedir.

İlginizi çekebilecek konular

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir