Bıttım Sabunu Neye İyi Gelir? Cilde Ve Saça Faydaları Nelerdir?

Bıttım sabunu son yılların en popüler doğal ürünlerinden biridir. Bitkinin özel yağından elde edilen bıttım sabunu cilt ve saç bakımında en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Ciltteki bakteri ve mantarların giderilmesine yardımcı olan bıttım sabunu, egzama, sedef gibi cilt sorunlarına da iyi gelmektedir. Ayrıca saçtaki kepeklenme ve dökülmeye de iyi gelen bıttım sabunu saç derisindeki kaşıntıyı da azaltmaktadır. Bıttım sabununun doğal yapısı sayesinde ciltte ve saçta zararlı kimyasallardan kurtulmak isteyenlerin tercih ettiği bir üründür.

Doğal ve Bitkisel Bıttım Sabunu

Bıttım sabunu cilt dostu özelliğiyle deri üzerindeki birçok sorunu yok etmesiyle gönüllere taht kurmayı başarmış bir üründür. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetişen ve yabani fıstık olarak bilinen bıttım meyvesinin yağından üretilmektedir. Siirt yöresinde geleneksel yöntemlerle elde edilen bıttım sabunu, içerisinde hiçbir kimyasal madde barındırmamaktadır. Yapım aşamasında su dışında hiçbir katkı maddesi kullanılmamaktadır.

Bıttım Sabunu Faydaları

Bıttım sabunu saç sağlığı üzerinde oldukça etkilidir. Kurumuş yıpranmış saçları onarır, saç derisini besler, antibakteriyel özelliği ile saç derisindeki bakterileri yok eder ve kepek oluşumunu engeller. Kısa sürede yağlanan saçlarda, yağ dengesini kontrol altına alır. Kıvırcık ve çabuk dolaşan saçların daha kolay taranmasına yardımcı olmaktadır.

Orjinal bıttım sabunu saçlardaki elektriklenmeyi engeller, saçlara doğal olarak nem ve hacim kazandırır. Saç dökülmesine karşı oldukça etkilidir ve aynı zamanda düzenli kullanımda saç beyazlamasına da çözüm olmaktadır.

Bıttım sabunu vücut temizliği için de doğal bir alternatiftir. Hoş kokusuyla ferahlık verir, cildi derinlemesine temizler ve doğal bir peeling etkisi vardır. Cildi pürüzsüz bir görünüme kavuşturan bıttım sabunu, deri üzerindeki kaşıntı ve kızarıklığa da iyi gelmesiyle bilinmektedir. Egzama, mantar gibi cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olur ve cilt üzerinde mikropların üremesini engelleyen bir dezenfektandır.

Bıttım sabunu sivilce, akne oluşumunu engeller ve sivilceleri kurutucu özelliktedir. Ayrıca bıttım sabunu varis ağrısını hafifletir ve bacaklarda oluşan varislerin azalmasına yardımcı olmaktadır. Sedef hastalığı tedavisinde de yardımcı olan bıttım sabunu, tıkalı gözenekleri açar ve gözeneklerin küçülmesine olanak sağlar.

Bıttım Sabunu Kullanımı

Bıttım sabunu saçlarda kullanılacaksa, öncelikle saçlar ıslatılmalıdır. Daha sonra sabun saçlara sürülüp iyice köpürtülmeli ve 3-5 dakika saç derisine masaj yapılmalıdır. Son olarak saçlar bol su ile durulanmalıdır.

Bıttım sabunu sivilce tedavisi için kullanılacaksa, sabunun köpüğü cilde masaj yapılarak uygulanmalıdır. Daha sonra yüz bol su ile yıkanıp cilt nemlendirilmelidir.

Egzama üzerinde kullanılacak bıttım sabunu, iltihaplı olan bölgelere sabunlu su ile masaj

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir