BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin’den dördüncü dalga uyarısı

BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, COVID-19’a karşı geliştirilen aşıların önemine vurgu yaparak, dördüncü dalga uyarısı yaptı. Türkiye’nin de dahil olduğu birçok ülkede artan vaka sayılarına dikkat çeken Şahin, halkın aşı yaptırmaya devam etmesi gerektiğini hatırlattı. Ayrıca, salgınla mücadelede maske ve sosyal mesafe kurallarına uymanın da önemli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Uğur Şahin’in uyarılarına kulak vererek, COVID-19 salgınına karşı hepimiz sorumluluk almalıyız.

Vaka Sayısı Birleşik Krallık’ta Artıyor

Covid-19 virüsü salgın sürecinde vaka sayılarının yeniden yükselişe geçtiğini ifade eden Prof. Dr. Uğur Şahin, salgında dördüncü dalganın yaşanabileceğine dikkat çekerek önemli uyarılar yaptı. Delta olarak adlandırılan varyantın ilk defa Hindistan’da belirlendiğini ve bu ülkeden de dünyanın birçok ülkesine yayıldığını kaydeden Prof. Dr. Uğur Şahin,

Vaka Sayısındaki Artışı Durdurmak İçin Neler Yapılmalıdır?

“Şu an insanların neredeyse yüzde 50’ye yakınına ikinci doz aşıları uygulandı. Buna rağmen Delta varyantı, Birleşik Krallık’ta artışını halen sürdürüyor. Vaka sayısındaki bu artış ise virüse karşı halen uyanık olmamızın bir zorunluluk olduğunu gösteriyor. Covid-19 virüsüyle mücadelede gerekli tedbirler alınmaz ve dikkatli olunmazsa bunun bedeli çok ağır olur. Örneğin bazı bölgelerde dördüncü dalga yaşanma riski yükselir.” ifadelerine yer verdi.

Verilerin İzlenmesi Önemli

Covid-19 virüsünün neden olduğu enfeksiyon sürecinde enfeksiyon oranlarının yanı sıra verilerin izlenmesinin önemine de dikkat çeken Prof. Dr. Uğur Şahin, “Vaka sayılarında düşüş varsa, bu düşüş herhangi bir problem olmadığını gösterir. Ancak vaka sayıları artmaya devam ediyorsa, dördüncü dalganın yaşanması kaçınılmaz hale gelebilir.” şeklinde konuştu.

Aşılamada Gelinen Durum Hakkında

Bloomberg tarafından yapılan açıklamaya göre dünya nüfusunun yüzde 16’ya yakınına çarşamba günü itibariyle aşının her iki dozu da uygulandı.

Sonuç Olarak

Covid-19 virüsünün yayılma hızının artmasıyla birlikte, insanların maske takma, sosyal mesafe kurallarına uyarak ve el hijyeni konusunda daha dikkatli olmaları önem taşımaktadır. Covid-19 virüsüne karşı mücadele için aşılamaya hız kesmeden devam edilmeli ve toplumda bilinçlendirme çalışmaları yapılmalıdır. Bu sayede, virüsün yayılma hızı en aza indirilebilir ve herkesin sağlığı korunabilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir