Bel Soğukluğu Belirtileri Bel Soğukluğu Nedir?

Bel Soğukluğu Nedir? Nasıl Önlenir 2023! Bel soğukluğu , hem erkekleri hem de kadınları enfekte eden cinsel yolla bulaşan bir bakterinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Bel soğukluğu belirtileri (gorone) en sık üretra, rektum veya boğazı etkiler. Kadınlarda bel soğukluğu ayrıca servikse de bulaşabilir.En sık vajinal, oral veya anal seks sırasında yayılır. Ancak enfekte annelerin bebekleri doğum sırasında enfekte olabilir. Bebeklerde bel soğukluğu belirtileri en sık gözleri etkiler. Cinsel ilişkiden kaçınmak, seks yapıyorsanız prezervatif kullanmak ve karşılıklı olarak tek eşli bir ilişki içinde olmak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemenin en iyi yoludur.

Bel soğukluğu belirtileri nelerdir?

Çoğu durumda, gonore enfeksiyonu hiçbir belirtiye neden olmaz. Bununla birlikte, semptomlar vücudunuzdaki birçok bölgeyi etkileyebilir, ancak genellikle genital sistemde görülür. bel soğukluğu belirtileriErkeklerde gonore enfeksiyonunun belirti ve semptomları şunları içerir:

 • Ağrılı idrara çıkma
 • Penisin ucundan irin benzeri akıntı
 • Bir testiste ağrı veya şişlik

Kadınlarda gonore enfeksiyonunun belirti ve semptomları şunları içerir:

 • Artan vajinal akıntı
 • Ağrılı idrara çıkma
 • Vajinal ilişki sonrası gibi dönemler arasında vajinal kanama
 • Karın veya pelvik ağrı

Bel soğukluğu vücudun şu kısımlarını da etkileyebilir: bel soğukluğu belirtileri

 • Rektum. Belirti ve semptomlar arasında anal kaşıntı, rektumdan irin benzeri akıntı, tuvalet dokusunda parlak kırmızı kan lekeleri ve bağırsak hareketleri sırasında ıkınma zorunluluğu yer alır.
 • Gözler. Gözlerinizi etkileyen bel soğukluğu, göz ağrısına, ışığa duyarlılığa ve bir veya iki gözden irin benzeri akıntıya neden olabilir. bel soğukluğu belirtileri
 • Boğaz. Boğaz enfeksiyonunun belirti ve semptomları, boğaz ağrısı ve boyundaki şişmiş lenf düğümlerini içerebilir.
 • Eklemler. Bir veya daha fazla eklem bakteri tarafından enfekte olursa (septik artrit), etkilenen eklemler özellikle hareket sırasında sıcak, kırmızı, şiş ve aşırı ağrılı olabilir.

İdrar yaparken yanma hissi veya penisinizden, vajinanızdan veya rektumunuzdan irin benzeri akıntı gibi rahatsız edici herhangi bir belirti veya semptom fark ederseniz, doktorunuzdan randevu alın.Ayrıca eşinize bel soğukluğu teşhisi konmuşsa doktorunuzdan randevu alın. Tıbbi yardım almanızı gerektiren belirtiler veya semptomlar yaşamayabilirsiniz. Ancak tedavi olmadan, bel soğukluğu tedavisi gördükten sonra bile eşinize yeniden bulaştırabilirsiniz. bel soğukluğu belirtileri

Bel soğukluğu nedenleri

Bel soğukluğuna Neisseria gonorrhoeae bakterisi neden olur. Bel soğukluğu bakterileri çoğunlukla oral, anal veya vajinal ilişki dahil olmak üzere cinsel temas sırasında bir kişiden diğerine geçer.

Risk faktörleri

25 yaşından küçük cinsel olarak aktif kadınlar ve erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkekler gonore alma riski altındadır.Riskinizi artırabilecek diğer faktörler şunlardır: bel soğukluğu belirtileri

 • Yeni bir seks partnerine sahip olmak
 • Başka partnerleri olan bir seks partnerine sahip olmak
 • Birden fazla seks partnerine sahip olmak
 • Bel soğukluğu veya cinsel yolla bulaşan başka bir enfeksiyon geçirmiş olmak bel soğukluğu belirtileri

Komplikasyonlar

Tedavi edilmeyen gonore, aşağıdakiler gibi büyük komplikasyonlara yol açabilir:

 • Kadınlarda kısırlık. Goroneye rahim ve fallop tüplerine yayılarak pelvik inflamatuar hastalığa (PID) neden olabilir. PID , tüplerin skarlaşmasına, daha yüksek gebelik komplikasyonları riskine ve kısırlığa neden olabilir. PID acil tedavi gerektirir. bel soğukluğu belirtileri
 • Erkeklerde kısırlık. Gorone sperm kanallarının (epididim) bulunduğu testislerin arka kısmında küçük, kıvrılmış bir tüpün iltihaplanmasına (epididimit) neden olabilir. Tedavi edilmeyen epididimit kısırlığa neden olabilir.
 • Eklemlere ve vücudunuzun diğer bölgelerine yayılan enfeksiyon. Goroneye neden olan bakteri kan dolaşımına yayılabilir ve eklemleriniz de dahil olmak üzere vücudunuzun diğer bölümlerine bulaşabilir. Ateş, kızarıklık, cilt yaraları, eklem ağrısı, şişme ve sertlik olası sonuçlardır. bel soğukluğu belirtileri
 • HIV/AIDS riskinde artış. Goroneye sahip olmak, sizi AIDS’e yol açan virüs olan insan immün yetmezlik virüsü (HIV) ile enfeksiyona karşı daha duyarlı hale getirir . Hem Goroneye hem de HIV’i olan kişiler, her iki hastalığı da eşlerine daha kolay geçirebilirler.
 • Bebeklerde komplikasyonlar. Doğum sırasında annelerinden gorone çeken bebeklerde körlük, kafa derisinde yaralar ve enfeksiyonlar gelişebilir.

Bel soğukluğu nasıl önlenir?

Gorone riskinizi azaltmak için:

 • Seks yapıyorsanız prezervatif kullanın. Cinsel ilişkiden kaçınmak bel soğukluğunu önlemenin en kesin yoludur. Ancak seks yapmayı seçerseniz, anal seks, oral seks veya vajinal seks dahil her türlü cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanın. bel soğukluğu belirtileri
 • Seks partneri sayınızı sınırlayın. Hiçbir eşin başka biriyle seks yapmadığı tek eşli bir ilişkide olmak riskinizi azaltabilir.
 • Sizin ve eşinizin cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için test edildiğinden emin olun. Seks yapmadan önce test yaptırın ve sonuçlarınızı birbirinizle paylaşın.
 • Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonu varmış gibi görünen biriyle seks yapmayın. Partnerinizde idrar yaparken yanma veya genital kızarıklık veya yara gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyon belirtileri veya semptomları varsa, o kişiyle cinsel ilişkiye girmeyin.
 • Düzenli gonore taramasını düşünün. 25 yaşın altındaki cinsel olarak aktif kadınlar ve enfeksiyon riski yüksek olan yaşlı kadınlar için yıllık tarama önerilir. Bu, yeni bir seks partneri, birden fazla seks partneri, başka partnerlerle bir seks partneri veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonu olan bir seks partneri olan kadınları içerir. bel soğukluğu belirtileri

Belsoğukluğu olan biriyle vajinal, anal veya oral seks yaparak gonore alabilirsiniz. Bir hamile kadın belsoğukluğu ile doğum sırasında bebeğine enfeksiyonu verebilir. bel soğukluğu belirtileriSTD’lerden kaçınmanın tek yolu vajinal, anal veya oral seks yapmamaktır. bel soğukluğu belirtileriCinsel olarak aktifseniz, belsoğukluğu alma şansınızı azaltmak için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Test edilmiş ve STD testi negatif olan bir partnerle uzun süreli karşılıklı tek eşli ilişki içinde olmak;
 • Her seks yaptığınızda lateks prezervatifleri doğru şekilde kullanmak .

Cinsel olarak aktif herhangi bir kişi, korunmasız vajinal, anal veya oral seks yoluyla gonore alabilir.Cinsel olarak aktifseniz, sağlık uzmanınızla dürüst ve açık bir konuşma yapın ve bel soğukluğu veya diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test edilip edilmeyeceğinizi sorun. Eşcinsel, biseksüel veya erkeklerle seks yapan, cinsel olarak aktif bir erkekseniz, her yıl gorone testi yaptırmalısınız. 25 yaşından küçük cinsel yönden aktif bir kadınsanız veya yeni veya birden fazla seks partneri gibi risk faktörleri olan daha yaşlı bir kadınsanız veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonu olan bir seks partneriyseniz, her yıl gonore testi yaptırmalısınız. bel soğukluğu belirtileriEğer varsa hamile ve bel soğukluğu var, doğum sırasında bebeğe enfeksiyonu verebilir. Bu, bebeğiniz için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Hamileyseniz, gerektiği şekilde doğru muayene, test ve tedaviyi alabilmeniz için sağlık uzmanınızla konuşmanız önemlidir. Bel soğukluğunu mümkün olan en kısa sürede tedavi etmek, bebeğiniz için sağlık komplikasyonlarını daha az olası hale getirecektir. bel soğukluğu belirtileri

 • Erkeklerle ve eşleriyle seks yapan erkekler için de düzenli tarama önerilir.

Tekrar goroneye yakalanmamak için, siz ve cinsel partneriniz tedaviyi tamamlayana ve semptomlar geçene kadar cinsel ilişkiden kaçının.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir