Bel İncinmesi Nasıl Anlaşılır?

Yapılan yanlış ve ani hareketler sonucunda ya da geçirilen ciddi rahatsızlık ve hastalıklar sonucunda bel bölgesinde bir patolojik bozukluk oluşabilir. Belin incinmesi bu durumlardan kaynaklı akut bir şekilde seyredebilir, kişinin istirahati ile kısa süre içerisinde geçer ya da kronik bir hal alır ve uzun vadeli tedavi sonucunda düzelir.Tedavinin doğru bir şekilde seçimi için teşhis çok büyük önem taşımaktadır. Kişinin doğru tedaviyi alması için doktor tarafından bel bölgesinde meydana gelen incinme doğru tespit edilmelidir.Bel incinmesi yapılan bir takım testler ve muayeneler sonucunda kolaylıkla anlaşılabilir. Hatta doğru bir tedavi için incinmenin meydana geldiği bölgeninde spesifik olarak bilinmesi gerekmektedir.

1-)El ile Muayene

Doktorların teşhis koymasında en sık başvurdukları yöntem el ile muayene etmektir. Doktor hastanın şikayetini dinler ardından hastayı doğru bir şekilde muayene eder.Genellikle hastanın şikayeti ve ardından yapılan muayene güzel bir şekilde yapılır ise kişinin rahatsızlığına teşhis koymak için yeterli olmaktadır.Ancak bazı olgularda belde meydana gelen hasarın daha kompleks olması ya da daha derin bir bölgede meydana gelmesi el ile muayeneyi yetersiz kılmaktadır. Böyle durumlarda aşağıdaki yöntemlerin uygulanması gerekmektedir.

2-)Film Çekilmesi

Film genellikle kemik dokusunda meydana gelen hasarın belirlenmesi için uygulanan bir yöntemdir. Kişinin kemik dokusu dışında kaba et dokusunda meydana gelen hasar da tespit edilebilir.Kemik dokusunda meydana gelen hasar değerlendirilerek bel bölgesinde meydana gelen hasar tanımlanabilir. Bu durum genellikle doktor bel bölgesindeki kemikleri kırık, çatlak, vb. durumda olduğunda şüphelendiğinde kullanılmaktadır.

3-)MR

MR(emar) tüm vücut için uygulanabileceği için bölgesel olarak da ayrı bir şekilde uygulanabilmektedir. MR, yumuşak doku ve kemik iskeletinde meydana gelen hasarların ayrıntılı bir şekilde tespitini sağlamaktadır.Emar sonucunda kişinin bel bölgesinde meydana gelen hasar tespit edilebilir ya da kişinin bel bölgesinde incinmeye sebep olabilecek herhangi bir tehdit unsuru belirlenebilir.

4-)Tomografi

Tomografi, yaymış olduğu zararlı ışınlardan dolayı çok sık tercih edilen bir yöntem değildir ancak sonuçları net ve etkilidir. Ciddi durumlarda doktorun uygun görmesi durumunda uygulanabilmektedir. İnsan sağlığı için tomografi yılda bir kez en fazla yaptırılmalıdır.NOT: Doğru tetkik yöntemi ve incinme şikayetinin tedavisi için mutlaka uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir