Aşılama Sonrası Gebelik Belirtileri

Aşılama yöntemi,  hamile kalamayan kadınlara uygulanan basit bir gebelik sağlayıcı yöntemdir. Gebe kalmak isteyip de kalamamış kişilere uygulanan bu gebelik yöntemi acısız ve ağrısız geçmektedir. Araştırmalara göre yapılan aşılama yöntemleri sonucunda %30 başarı elde edilmiştir. Basit olarak erkek sperminin alınarak, kadının rahmine veya vajinasına yerleştirilmesi sonucu hamilelik durumu tetiklenmektedir. Ancak aşılama yönteminden önce doğal yollar denenmeli ve gebelik sağlanamıyorsa bu yönteme başvurulmalıdır.Gebe kalmakta zorluk yaşayan kadınların tercih ettiği aşılama yöntemi %30-%40’lara varan olumlu sonuçlarla sonlanmaktadır. Özellikle 1 ila 2 yıl arasında doğal yollar denendiyse ve gebelik gerçekleşmediyse bu yöntem rahatlıkla uygulanabilir. Ağrısız ve acısız geçen aşılama yöntemi çok kısa bir işlemdir.Aşılama yöntemi uygulanmadan önce kesinlikle gerekli tetkikler ve araştırmalar yapılmalıdır. Aşılama yöntemi uygulanmadan önce erkeğin spermlerinde ve kadının yumurtalarında sorun olup olmadığı dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Sperm ve yumurtalarda rahatsızlıklar görüldüyse öncelikle bu rahatsızlıklar giderilmelidir. Spermlerde ya da yumurtalarda rahatsızlığın olması aşılama yönteminin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Herhangi bir rahatsızlık söz konusu değilse aşılama yöntemi uygulanabilir.

Aşılama Yönteminden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aşılama yöntemi uygulanmadan önce gerekli tetkikler kesinlikle uzman bir doktor tarafından yapılmış olmalıdır. Aşılama yönteminde erkeğin sperminin yoğunluğu ve sağlığı bu yöntemin olumlu sonuçlanabilmesi için oldukça önemlidir. Bu yüzden aşılama yönteminden 48- 72 saat önce erkeğin alkol, uyuşturucu gibi maddeler kullanmaması spermlerin sağlığı açısından etkili olacaktır. Aynı durum kadın için de geçerli olduğundan uyuşturucu ve alkolden uzak durmak yumurtaların sağlığını olumlu etkiler. Bu durumda aşılama yönteminin olumlu sonuçlanma ihtimali arttırılmış olur.Kadınlar aşılama yöntemi uygulandıktan hemen sonra sonuç beklemektedir. Ancak aşılama yöntemi 2-3 hafta sonra etkili olabilmektedir. Bu yüzden bu konuda endişeye kapılmamalı ve aşılama sonrası belirtilerin görülüp görülmediği izlenmelidir.

Aşılama Sonrası Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Aşılama yönteminden sonra kadında 2-3 hafta sonra bazı belirtiler görülmeye başlanır.

  • Göğüslerde ağrı ve büyüme
  • Göğüs uçlarında aşırı hassasiyet
  • Damarlarda belirginleşmeler
  • Dudaklarda kuruluk
  • Kabızlık
  • Hafif hissedilen bel ağrıları
  • Kasıklarda ağrılar, sancılar

Yukarıda bahsettiğimiz belirtileri yaşıyorsanız gebelik ihtimali olasıdır. Aşılama yönteminden sonra bu belirtiler görülürse, kesinlikle evde gebelik testi uygulamanızı sonrasında da uzman bir doktora başvurmanızı öneriyoruz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir