Bebeklerin bir yıl boyunca anne sütüyle beslenmesi enfeksiyon riskini azaltıyor

Bebeklerin sağlıklı gelişimleri için en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Bebeklerin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmesi, enfeksiyon risklerini azaltır ve bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Anne sütü, içindeki antikorlar sayesinde, çeşitli hastalıklarla mücadele etmelerine yardımcı olur. Bir yıl boyunca anne sütüyle beslenen bebekler daha az enfeksiyon geçirirler ve daha sağlıklı bir büyüme süreci geçirirler. Anne sütü ne kadar alınır ve ne kadar uzun süre emzirilirse, bebeklerin sağlığına o kadar olumlu etki eder.

İzolasyon Kuralları Emzirmeyi Güvenli Kılıyor

Enfeksiyon hastalıklarına karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek bebeği koruyan canlı bir sıvı olan anne sütü, Covid-19 pandemisi döneminde emziren anneler için daha da önem kazanıyor. Covid-19 virüsü enfekte olduktan sonra anne sütünde bulunan koronavirüs antikorları bebeği de koruyacak nitelikte. İzolasyon kurallarına uyulduğu sürece emzirmenin güvenli olduğu bilinmektedir.

Covid-19 Virüsünün Anne Sütünden Bebeğe Etkisi

Covid-19 virüsü anne sütünden bebeğe enfekte olmaz. Enfeksiyon sürecini geçiren annelerin sütünde bulunan SARS-CoV-2 antikorları, anne sütünden bebeğe geçerek bebeği de Covid-19 virüsüne karşı korumaktadır.

Anne Sütünün İçeriği

Anne sütü içeriğinde bağışıklık sistemindeki canlı hücreler, sitokinler, probiyotikler, oligosakkaritler ve imnunglobulinler gibi immunolojik bileşenler içerir. Her 1 ml anne sütünde 1,5 milyon canlı hücre bulunur ve bebeklerin ilk altı ayı boyunca sadece anne sütüyle beslenmesi önerilir.

Enfeksiyon Hastalıklarına Karşı Anne Sütünün Önemi

Anne sütü besleyici olmanın yanı sıra enfeksiyon rahatsızlıklarından korunmada da önemlidir. Yapılan araştırmalar sonucunda, bir yıl boyunca anne sütüyle beslenen bebeklerin diğer bebeklere kıyasla enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskinin yüzde 50 azaldığı tespit edilmiştir.

Anne Sütü ve Covid-19

Covid-19 pandemisi sürecinde, annelerin alması gereken aşılar bebekler için de koruyucu olabiliyor. Covid-19 virüsü aşısı olan annelerin sütünde koronavirüs antikorları belirlendi. Anne sütündeki bu koronavirüs antikorları bebeği de koronavirüse karşı koruyacaktır.

Enfeksiyonlara Karşı Koruma

Anne sütü içeriğindeki canlı hücreler, sitokinler, probiotikler, oligosakkaritler ve imnunglobulinler bebeğin enfeksiyon rahatsızlıklarından korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle, bebeklerin ilk altı ayı boyunca sadece anne sütüyle beslenmesi ve annenin bebeğini 2 yaşına kadar emzirmesi önerilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş