Bebeklerde Beslenme

Bebeklerde anne karnından itibaren beslenme oldukça önemlidir. Bu süreç anne karnından başlayarak doğuma kadar ve doğumdan sonra bebeğin yaşamında da bedensel ve zihinsel aktivitelerinin gelişimi ve bebeğin kendi fiziksel gelişimi içinde çok önemlidir. Anneler hamilelikleri boyunca buna dikkat etmek zorundadırlar. Kendine yarayacak değil de daha çok bebeğe yarayacak besinler tüketirse eğer bu hem anne sağlığı hem de bebeğin sağlığı için faydalı olacaktır. Ayrıca bebeğin anne karnında beslenmesi de doğumdan sonraki yaşamında etkili olacaktır.

            Bebek beslenmesinde en önemli besin kaynağı şüphesi anne sütüdür. Anne sütü çocuğun bütün besin ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek yapıdadır. İlk ay anne sütünden başka bir besin almaması bebeğin yararına olacaktır. Bu sayede anne çocuk arasındaki bağı da güçlendirmiş olacaktır. Bunun aksine bebeklere 1.5 yaşından önce Pastörize Süt verilmemesi gerekiyor. Buna dikkat etmez iseniz eğer ileride bebeğinizde Akdeniz Anemisi (Demir Eksikliği) görülebilme olasılığı artar. Dilerseniz ilk 6 aydan sonra bebeğinize ek gıdalara başlayabilirsiniz.

İlk 6 Aydan 1.5 Yaşına Kadar Verilebilecek Ek Gıdalar 

            Bebek mamaları, yoğurt, Meyveler, Su, Bazı bisküvi markalarının bebeklerin damak yapısına uygun olarak ürettikleri tahıllı bisküviler ya da evinizde kendi yaptığınız şekersiz kek yaparak kahvaltılık besin olarak verebilirsiniz. Bunlara ek olarak pekmez, peynir ve iyi pişmiş yumurtanın sarısını kahvaltı da ek besin olarak verebilirsiniz. Bebeklerinizin organik besinlerden daha fazla yararlanabilmesi için bebeklere özel cam rendelerden alıp meyve püresi yapabilirsiniz. Bebeğinize daha çok çinko, lif ve demir önünden zengin besinleri verebilirseniz eğer daha yararlı olur. Bebeğinize özel çorbalar yaparak da katkı sağlayabilirsiniz. Bu çorbaların içeriği dilerseniz brokoli, lahana, kabak, karnabahar gibi besinleri bir araya getirip süzgeçten geçirerek bebeğinize güvenle içirebilirsiniz.

Okul Çağında Çocuklarda Beslenme Sorunları

Bebeklerinize Vermemeniz Gereken Besinler 

            Bebeğinizin ilk aylarda çileğe alerjisi olabilir buna dikkat etmeniz gerekir ve bu besini olabildiğince vermemeniz gerekir. Daha sonra buna ek olarak da yumurtanın beyazı, pastörize süt, baharat barındıran her türlü besinler, şarküteri ürünleri, kuru yemiş, turşu vb. gibi besinleri belirli bir yaşa kadar vermemeniz gerekiyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir