Bal Maskesi

Bal Maskesi Nedir?

Bal, antik çağlardan günümüze dek kullanılan oldukça faydalı bir besindir. Gıda olarak tüketilmesinin yanı sıra, cilt bakımı için de oldukça yararlıdır. Ballı maskeler hazırlanmaları kolay ve pratik maskelerdir.Bal, içerdiği doğal bileşenler ile cilde hassas bir bakım uygular. Bal cildi nemlendirir, yumuşatır, antioksidan etkisi ile kırışıklıklara ve çatlaklara iyi gelir, güneşin zararlı ışınlarından korur, cilt lekelerini önler, yaraların iyileşmesine yardımcı olur ve gençleştirir.

Bal Maskesi Nasıl Yapılır?

Bal maskesinin pek çok cilt sorununa tedavisi vardır. Bu yüzden birden fazla bal maskesi mevcuttur.

1. Sivilce İzlerini Gideren Bal Maskesi Tarifi

Düzenli olarak kullanılan bu maske, sivilce izlerini giderir, lekeleri ortadan kaldırır ve tekrar oluşmalarını önler.Malzemeler:

 • 1 çay kaşığının yarısı kadar tarçın
 • 1 çay kaşığı kadar toz muskat
 • 1 çay kaşığının yarısı kadar limon suyu
 • 1 çay kaşığı kadar bal

Hazırlanışı:Derin bir kaseye bir çay kaşığı kadar bal ekleyin. Üzerine sırasıyla tarçın, toz muskat, limon suyu ve balı ilave edin. Tüm bunları iyice yedirene dek karıştırın. Ardından yüzünüzü uygun temizlik materyalleri ile temizleyin. Yüz tüm makyaj kalıntıları, kimyasallar ve kirliliklerden arındırılana dek yıkayın, ardından durulayın. Durulandıktan sonra kağıt havlu veya temiz bir bez havlu ile yüzünüzü yavaş hareketlerle kurulayın ve kuruladıktan sonra yüzünüzün üzerine bal maskesini uygulamaya başlayabilirsiniz. Yaklaşık yarım saat boyunca cilt üzerinde beklettikten sonra yüzünüzü yavaş ve dairesel hareketlerle ılık suda yıkayın ve maskeyi yüzden temizleyin. Maskenin tamamen temizlenmesinin ardından cildi soğuk su ile durulayarak açık gözeneklerin kapanmasını sağlayın.

2. Kurumuş ve Pullanmış Ciltler İçin Cildi Nemlendiren Bal Maskesi Tarifi

Özellikle kış aylarında cildimiz çok kurur. Çok kuru ciltler zamanla pullanarak dökülebilir. Bu tarifimizde çok kuru ve pullanan ciltler için cildi nemlendiren çok özel bir bal maskesi tarifini paylaşacağız. Bu maskenin düzenli uygulanması sonucu ciltte gözle görülür iyileşmeler ortaya çıkacaktır.Malzemeler:

 • 1adet orta boy yumurta
 • 1 yemek kaşığı kadar bal

Hazırlanışı:Bir adet orta boy yumurta alınır. Dikkatli bir biçimde derin bir kaseye bir çatal yardımıyla kabuğu kırılır ve beyaz ile sarısı akıtılır. Ardından akıtılan yumurtanın beyazının ve sarısının üzerine bir yemek kaşığı kadar bal ilave edilir. İlave edilen bu baldan sonra, yumurtanın sarısı, beyazı ve bal dikkatli bir biçimde iyice birbirine yedirilerek karıştırılır. Bu karıştırma işlemine, karışım kıvamlı bir hal alana kadar devam edilir. Karışım kıvamlı bir hal aldıktan sonra dikkatli bir biçimde yüze sürülür. Yumurtanın kuruduğu zaman yüz ılık bir su ile yıkanır. Ardından soğuk su ile durulanır. Maske haftada iki veya bir kez kullanıma uygundur.

Bal Maskesi Nasıl Kullanılır?

Bal maskesinin kullanımı çok kolaydır. Bal maskesi de diğer maskeler gibi cilde kolaylıkla uygulanır. İşte bal maskesi uygulamaları için dikkat edilmesi gereken altın noktalar:

 1. Bal maskesi uygulamalarından önce dikkat edilmesi gereken en önemli şey cildin temiz olmasıdır. Temiz cilt üzerine bal maskesi yapılması, bal maskesinin verimini ciddi bir biçimde artırır.
 2. Bal maskesi hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise, oranları doğru kullanmak ve maddelerin birbirlerine iyice karıştıklarından emin olmaktır. Aksi takdirde bal maskesi gereken etkiyi göstermeyecektir.
 3. Bal maskesini kullandıktan sonra ise dikkat edilmesi gereken en önemli şey, cildi ılık bir su yardımıyla iyice temizledikten sonra, tamamen maske ciltten uzaklaşınca bir de üzerine cildi soğuk bir suyla durulamak gereklidir. Çünkü maske uygulama aşamasında, bal maskesi cilde ve gözeneklere nüfuz eder, ardından ılık su ile durulama aşamasında yine gözenekler açık bir biçimde bulunur. Açık gözeneklerin kapanması için soğuk su uygulaması ciddi önem arz etmektedir. Aksi takdirde yüz üzerindeki gözenekler açık kalacak, tekrar makyaj artıkları, kirler, pislikler ve yağlar dolacak, bunun sonucunda ise yine sivilcelenmeler ve siyah noktalar boy gösterecektir.

Bal maskeleri, tariften tarife değişmekle birlikte, genellikle haftada bir kullanıma uygundurlar. Bal maskeleri genellikle ciltte 15 dakika ile yarım saat arası kullanılırlar.

Bal Maskesi Faydaları Nedir?

Bal, antik çağlardan bu yana sağlık ve güzellik için kullanılan çok özel bir besin maddesidir. Balın pek çok faydası vardır. İçerdiği antioksidan ve vitaminlerle gençlik iksiri özelliğindedir. Balın faydalarına kısaca göz atalım:

 • Bal, içeriğindeki B1 vitamini ile cildin genel görünümünü iyileştirir.
 • B2 vitamini ile cildi serbest radikallerden ve vücutta yükseltgen özellik gösteren moleküllerden korur, onlarla savaşmayı sağlar.
 • B3 vitamini ile iltihap önleyici özellik gösterir.
 • B6 vitamini ile yeni vücut hücrelerinin oluşumunu destekler. Bu şekilde gençlik iksiri özelliğini gösterir. Aynı zamanda vücudu nemlendirir ve dış faktörlere karşı koruma sağlar.
 • Bal, içeriğindeki C vitamini ile cilt kuruluğunu ve cilt kuruluğuna bağlı kızarıklık, kaşıntı, pullanma gibi ortaya çıkan problemlerin önlenmesinde etkilidir. C vitamini antioksidan etkisiyle güneş ışınlarının zararlı radyasyonik etkilerinden korunmayı sağlamaya yardımcıdır.
 • Çinko elementi ile cilt üzerindeki çatlakları, kırışıklıkları, lekeleri iyileştirir ve oluşmalarını önler.
 • Bal maskesi antibakteriyel özelliği ile sivilcelerin oluşmasına engel olur. Aynı zamanda tıkalı gözenekleri açarak biriken yağ ve kirin üzerinde sivilce çıkma ihtimalini en aza indirir.
 • Bal, içeriğinde bulunan bileşenlerin antioksidan özelliği sayesinde yaşlanmanın önüne geçer, cildi her zaman sağlıklı, genç ve elastikiyeti yüksek tutar. Balın etkin antioksidan içeriği yaşlanmayı olabildiğince geciktirir.
 • Bal maskesi kuru ciltler için en iyi sonuç veren maskelerden biridir. Çünkü bal, yapısı nedeniyle cilde nem verir ve hatta nemin ciltte tutunması için etki eder. Bu sayede daha ilk kullanımda bile kuru ciltlerde balın etkisi gözle görülür biçimde olur.

Bal Maskesi Zararları Nedir?

Bal maskesinin bilinen bir zararı görülmemiştir. Bal, bu zamana kadar bilinen gelmiş geçmiş en sağlıklı tüketim maddelerinden biridir. Alerjik reaksiyonlar gözlenmediği takdirde bal herkes için zararsız bir besin maddesidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir