Ayak Altı Su Toplaması ve Kaşıntı

Cilt sorunları farklı bölgelerde ve çeşitli nedenler ile ortaya çıkabilmektedir. Ayaklarda ortaya çıkan cilt sorunlarından bir tanesi de ayak altı su toplaması ve kaşıntıdır. Su toplaması, esasında yanık ya da tahriş gibi bazı durumların sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Ayak Altı Su Toplaması ve Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

  • Daha çok yaz aylarında ortaya çıkan bu problem, kış aylarında ayakların hava almayacak kalınlıkta çorapların içinde uzun süre boyunca kalması nedeniyle de meydana gelebilir.
  • Kişinin uzunca bir süre ayakta kalması, kullanılan ayakkabıların ayağın hava almasını engellemesi, parmak aralarında hava almayan çoraplar nedeniyle tahriş oluşması su toplaması ve kaşıntıda temel nedenlerdir.
  • Ayağın çok fazla kullanılması, uygun olmayan tabanlara sahip ayakkabılar ile çok uzun süre boyunca yürünmesi gibi nedenlerle de bu durum ortaya çıkabilmektedir.
  • Ayak altında su toplaması, ayak mantarı nedeniyle de söz konusu olabilmektedir.

Ayak Altı Su Toplaması Belirtileri Nelerdir?

  • Ayak altında su topladığında ve kaşıntı ortaya çıktığında, bu durum bazı belirtiler gösterir. Rahatsız olan bölgede başlangıç aşamasında bir kızarıklık ortaya çıkacaktır. Bir sonraki aşamada su kabarcıkları belirgin bir hal alır ve acı verebilir.
  • Kabarcıklar patlatıldığında ya da suyu bir şekilde boşaltıldığında, daha büyük bir sorun ortaya çıkabilir, suyu boşalan su kabarcığı, enfeksiyonlara karşı savunmasız bir hale gelir ve bu da bölgede iltihaplanma oluşmasına neden olabilir.
  • İltihaplanmanın gerçekleşmesi durumunda, su kabarcığının etrafında kızarıklık oluşur ve deride yanma hissedilir. Bu aşamada kişinin kesin olarak doktora gitmesi gerekmektedir.

Ayak Altı Su Toplaması ve Kaşıntı Tedavisi

Ayak altında kaşıntıya da yol açan su kabarcığı oluşmasının en başından önlenmesi çok önemlidir. Böylelikle enfeksiyonlar ve iltihaplanmalar hiç ortaya çıkmayacaktır. Ayak altında oluşan su kabarcığının temel nedeni bölgesel tahrişler olduğu için bunların engellenmesi halinde sorun da büyük oranda ortadan kalkacaktır.İlk olarak yapılması gereken hava alan ve teri emen pamuklu çorapların, aynı şekilde hava alan rahat ve ortopedik ayakkabıların tercih edilmesidir. Ayakların rahatlatılabilmesi için nemlendirici türdeki kremler kullanılabilir. Su kabarcığı oluşan bölgede nasır oluşmasını da engelleyecek olan bu kremler, aynı zamanda cildi nemli tutarak tahriş olma olasılığını da en aza indirecektir.Ayak altında su kabarcığı ve kaşıntın oluşması her ne kadar ciddi bir sorun olarak görülmese de, mutlaka bu sorun ortaya çıktığında doktora gidilip muayene olunması tavsiye edilmektedir. Vücudun ayakta kalmasını sağlayan ayaklardaki sorunlar, doğal olarak tüm vücudun duruşunu ve çalışma sistemini etkileyecektir. Su kabarcıkları çok ciddi boyutlarda değilse ve içindeki su birikimi halen duruyor ise bu kabarcıkların kendi kendine iyileşmesi beklenebilir. Ayakların hava ile temas ettirilmesi iyileşme sürecinin de hızlanmasını sağlayacaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir