Ağrı kesici bitkisel yağlar nelerdir ? | Nasıl kullanılır ?

Günümüzde çoğu insan artık tıbbi ilaçlar yerine ağrı kesici bitkisel yağ ve alternatif tıp ya da evde basit bir şekilde uygulayabileceği daha doğal yöntemlere başvurmakta. Buna neden olarak bir çok sebep gösterilse de bir çok insanın günümüzde alternatif tıbba yöneldiği yada bitkisel çözümler aradığı büyük bir gerçek olarak karşımıza çıkmakta.Geçmişte tabiri caiz ise koca karı yöntemleri olarak adlandırılan tedavi metotları bu gün bir çok araştırmacı tarafından incelenerek, çeşitli tariflere dönüşerek karşımıza yeni tedavi metotları olarak sunulmakta. ?

Ağrı kesici bitkisel yağlar

Artık bitkisel yağlar aktarlarda kolayca ulaşabileceğimiz ve basit yöntemler ile kullanabileceğimiz doğal tedavi ilaçları olarak alternatif tıbbın en yaygın yöntemlerinden biri. Özellikle konu yaşanılan ağrılı dönemler, kas ağrıları, eklem ağrıları, baş ağrıları ve diş ağrıları geçirme yolları olunca bitkisel yağlar ve bunlara bağlı yöntemlere olan ilgi hızla artıyor.Hal böyle iken bizlerde sizler için ağrı kesici olarak kullanılan bitkisel yağları araştırdık ve sıraladık,Fakat belirtmekte fayda var ki bitkisel yağlar bazı insanlar için alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir yada beklenmeyen etkilere neden olabilir.Örneğin hassas ciltli kişilerde, cildi tahriş olmuş yada enfeksiyon kapmış kişiler, benzeri bir problem barındıran kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. Eğer herhangi bir bitkisel yağa karşı alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız kürdan yardımı ile elinizin üst bölgesine 1 damla olarak damlatıp, 24 saat süresince bekleyiniz.Alerji durumunda vücudunuz zaten gerekli tepkimeyi verecektir fakat bahsedilen bitkisel yağa karşı alerjiniz yoksa eğer herhangi bir kızarma, kaşıntı yada aksi bir belirti meydana gelmeyecektir.

İlk olarak Baz Yağlar nedir ve Baz yağlar nelerdir onlara bir göz atalım;

Baz yağlar olarak adlandırılan yağlar, kullanılan keskin ve sert yağları hafifletmek için kullanılan yağların genel adıdır. Genellikle ağrı kesici olarak kullanılan yağlar sert ve keskin yağlar olarak adlandırıldıkları için bu tür baz yağlar ile orantılı bir şekilde karıştırılarak kullanılmaktadır.Bu sayede ağrı kesici yağlar olarak adlandırılan yağların cildi tahriş etme gibi olumsuz özellikleri minimuma indirilmektedir.  Bilinen kadarıyla baz yağlar masaj yağları olarak ta bilinmektedir.Genellikle kullanılan baz yağlar ise; Zeytinyağı, Susam Yağı, Hindistan cevizi yağı, tatlı badem yağı kullanılabilir.

Eklem Kas Ağrıları ve Terleme, Grip gibi problemler için birebir çözüm Kekik Yağı

Kekik yağı mucize yağlardan biri olarak bilinmektedir. Anti-bakteriyel özelliği, anti-oksidan etkilere sahip özelliği kan dolaşımını hızlandırır.Genellikle romatizmal ağrılar, kas ve eklem ağrıları için kullanılan kekik yağı, terleme etkisi de meydana getirerek grip içinde bir çözüm olabilmektedir. Genellikle kekik yağı zeytinyağı ile karıştırarak ağrılı bölgeye yavaş yavaş masaj yapılarak uygulanmalıdır.

Baş Ağrısı ve Migren ağrıları, Sinirsel ağrıların çözümü Nane Yağı;

Nane yağı genellikle sinirsel ağrılarda kullanılan bitkisel bir yağdır. Baş ağrılarında sıkça kullanılan nane yağı kişiyi kokusuyla rahatlatır ve sakinleştirir. Özellikle migren ağrılarını rahatlattığı bilinmektedir. Hafif bir şekilde damla damla olarak, baş bölgesine masaj yapılarak uygulanmalıdır.

Diş ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabı; Karanfil Yağı

Karanfil yağını bir çok insan ağız kokusunun geçmesi için tercih etse de karanfil yağı ağız bölgesinde mucize bir lokal anestezi etkisi uyandırmaktadır.Diş etlerine de faydalı olduğu bilinen karanfil yağının tabi ki fazlası zararlıdır. Karanfil yağı ağrılı diş bölgesine pamuk yardımı yada kulak içi kurulayıcı – kulak çöpü yardımı ile uygulanmalıdır. Kısa süre içerisinde etkisini gösterecek ve diş ağrısını hafifletip geçirecektir.

Okaliptüs yağı Grip kaynaklı baş ağrılarına iyi geliyor!

Yapılan araştırmalar sonucu 1 litre kadar kaynamış suyun içerisine maksimum 5 damla olacak şekilde eklenmiş okaliptüs yağı, buhar yardımı ile yavaş ve dikkatli bir şekilde solunduğu taktirde sinüzit ve baş ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Fakat unutmayın okaliptüs yağını tüketmek oldukça zararlıdır!

Stres, gerginlik, kas ağrıları ve spazm için birebir Portakal Yağı!

Cildi sıklaştırdığı ve gerginleştirdiği de bilinen portakal yağı, 1 yemek kaşığı baz yağa 5 damla olacak şekilde karıştırıldığı taktirde stres ve gerginliğin sebep olduğu kas ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.

İşte sizler için kullanışlı bir Masaj Yağı Tarifi!

Malzemelerimiz;Dilediğiniz bir baz yağ – 100 ml Lavanta yağı – 5 damla Nane Yağı – 5 damla Portakal Yağı – 5 damla Ağrı kesici özelliği olarak güçlendirmek isterseniz eğer 5 damla kekik yağıMümkünse karışımımız için cam bir şişe fakat unutmayın güneş görmeyen ideal bir sıcaklıkta saklamanız gerekecek!Hazırlaması ise çok kolay yağları ideal bir şekilde karıştırın, ağrılarınız fazla ise kekik yağı ekleyin fakat cildiniz yağlı ise limon yağı ekleyin. Kullanmadan önce karışımınızı şişe içerisinde güzelce çalkalayın. Haftada 1 yada 2 gün kullanabilirsiniz unutmayın her şeyin fazlası zarar ?Hastalıksız bol mutlu ve huzurlu günler dileriz ?Makalemizi iyileştirmemizi kolaylaştırmak için yorumlarınızı bekliyoruz. Yorumlarınız bizim için çok önemlidir. Yorumlarınız göz önünde bulundurularak makale her zaman yorumlarınıza göre güncellenmektedir. Ayrıca sizden sonra bu bilgilerden faydalanacak okurlarımız için de yorumlarınız oldukça değerlidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir