4 Gündür Geçmeyen Sırt Ağrısı

Sırt ağrısı sorunu hemen hemen herkesin en az bir kere yaşadığı bir problemdir. Sırt ağrısı zaman zaman kişinin hareket etmesini, ayakta kalmasını engelleyebilmektedir. Sırt ağrısı sorunu olan kişiler paniğe ve endişeye kapılırlar. Aslında panik ve endişenin nedeni akıllara fıtık rahatsızlığının gelmesidir. Ancak her bel, sırt ağrısı bel fıtığı göstergesi değildir. Fıtık rahatsızlığı dışında bir çok sebepten sırt ağrısı problemi yaşanabilmektedir.

Sırtta Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Sırt ağrısı her ne kadar fıtık rahatsızlığıyla ilişkilendirilse de, fıtık dışında bir çok nedenden dolayı oluşabilmektedir.

Aşırı Stres(Psikolojik Etkenler)

Psikolojik etkenler vücutta fiziksel sonuçlara neden olabilmektedir. Aşırı stres, gerginlik ve endişe gibi duygular sırt ağrısına yol açabilmektedir. Özellikle iş hayatı içerisindeki aşırı stresli dönemlerde sırt ağrısı sorununa sık rastlanmaktadır. Stresten tamamen kurtulmak pek mümkün olmasa da, büyük oranda stresi azaltmak mümkündür.

Yanlış Duruş Pozisyonları 

Gün içinde saatlerce bilgisayar başında oturmak bel ağrısı sorununu tetikleyicidir. Uzun süre hareketsizlik bel ağrısı problemini doğurabilmektedir. Ayrıca bilgisayar başında belin üstüne oturma, dik oturmama, yatar pozisyonda oturma gibi duruşlar da bel ağrısı sorununun en bilindik nedenleri arasındadır. Otururken dik ve düzgün oturmaya dikkat edilmeli, tüm gün hareketsiz kalmaktan uzak durulmalıdır.

Aşırı Kilo(Obezite)

Aşırı kilo ve obezite gibi etkenler bel bölgesine fazla yük binmesine neden olur. Bele binen aşırı yük bel ağrısı ve sırt ağrısı sorunlarını doğurabilmektedir. Hem daha sağlıklı bir yaşam hem de bel ağrısı sorununu önlemek için kilo vermek faydalı bir yöntem olacaktır.

Bel Fıtığı 

Bel ağrısının en bilindik nedenlerinden biri bel fıtığıdır. Ancak her bel-sırt ağrısı bel fıtığı göstergesi değildir. Omurlar arasındaki disklerin bozulması ve dışarı çıkması durumunda fıtık rahatsızlığı baş gösterir. Fıtık çevresindeki sinir ve kaslara da baskı uygulayarak uyuşukluk, karıncalanma ve ağrı gibi sorunları doğurabilmektedir. Tedavi yöntemi rahatsızlığın ne denli olduğuyla ilgilidir. Eğer şiddetli ağrılar söz konusuysa, bu ağrıların nedeni bel fıtığı olabileceğinden ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

İç Organ Rahatsızlıkları 

Sırt çevresindeki iç organlarda oluşabilecek herhangi bir rahatsızlık sırtta ağrı sorununa neden olabilmektedir. Pankreas, böbrek ve karaciğer gibi organlarda meydana gelebilecek sorunları sırt çevresinde ağrılar hissedilmesine neden olabilmektedir. İhmal edilmemeli ve mutlaka doktora gidilmelidir.Uzun süredir sırt ağrısı problemi yaşıyorsanız, bu durum fıtık gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu yüzden ağrılar ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir