11 maddede kepçe kulak

Kepçe kulak, insan kulaklarının normalden daha fazla büyüklükte ve şekilde olmasına sebep olan bir rahatsızlıktır. Bu durum birçok kişide görülen bir genetik özelliktir ve estetik açıdan kişiyi rahatsız eder. Eğer kepçe kulak problemi bulunuyorsa, cerrahi müdahale ile düzeltilebilir ve normal kulak görünümüne kavuşturulabilir. Cerrahi müdahale sonrasında da kişinin normal hayatına geri dönmesi hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Kepçe kulak tedavisi için özel bir uzmanlık gerekmektedir ve gerekli kontroller ve cerrahi işlem uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmelidir. Kepçe kulak probleminin tedavisi için en iyi yöntemlerden biri cerrahi müdahaledir ve bu teknik uzman ellerde oldukça etkili sonuçlar verebilir. Kepçe kulak probleminin kişinin hayat kalitesini etkileyecek bir sorun haline gelmesi durumunda, müdahale edilmesi önerilir ve erken dönemde müdahale edilmesi tedavinin başarısını arttırabilir.
Kepçe Kulak Nedir?

Yenidoğan Döneminden İtibaren Kepçe Kulak Deformitesinin Olması Mümkündür

Yenidoğan döneminde, ilk 6 hafta içerisinde kulağa şekil veren kalıp ve splintlerle kepçe kulak düzeltilebilir veya kokutsak deformitesinin şiddeti azaltılabilir. Ancak, yenidoğanda gözlenen kepçe kulak sorununun 1/3’ü ilk 6 ayda kendiliğinden düzelir.

Kulak Boyu ve Kepçe Kulak Ameliyatı

Erişkinde ortalama kulak boyu 5.5 cm, kulak genişliği (eni) ise boyunun %55’i kadardır. Kulak kafa mesafesi üst 1/3 bölgede 1, ortada 1.5, alt meme alanında yaklaşık 2 cm. dir. Kepçe kulak kafa kulak arası mesafesinde belirgin uzaklaşma ile beraberdir. Kepçe kulak ameliyatında mekanik ve yapısal sorun, kulak üst kıkırdağındaki (antiheliks) yetersiz gelişime bağlı konturda belirsizlik, kulak kasesi adı verilen çukurlukta (konka) fazla derinlik olmasıdır. Erişkinlerde lokal anestezi ile her kulak için ortalama 45 dakika sürede tamamlanır. Çocukluk döneminde şefaatin veya genel anestezi tercih edilmelidir. Sonuçların kulak memesini de içermesi ve simetrik olması istenir.

Kepçe Kulak Estetiği İçin En Uygun Yaş

Prominent ear (kepçe kulak estetiği) için en uygun ameliyat zamanı okul öncesi 5-6 yaş civarıdır. İple (kesisiz) otoplasti işlemlerinin revizyon ameliyatları sık olup her hastaya uygulanmaz.

Ameliyat Sonrası Dönemde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

  • İlk 3 ay üstüne ameliyat yeri üzerine yatılmamalı ve baskılı kulaklık kullanılmamalıdır.
  • İlk 2-3 gün duş alınmaması önerilir.
  • İş ve günlük hayata genellikle 2-3 gün sonra dönülebilir.
Kepçe Kulak Deformitesi Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Videoyu İzleyebilirsiniz

Kepçe kulak deformitesi, çoğu kişinin bildiği bir estetik sorundur. Bununla birlikte, birçok kişi yenidoğan döneminden itibaren bu deformite ile karşı karşıya kalabilir ve bu durum yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Kepçe kulak düzeltme ameliyat

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir