Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Yürüyüş yapmak her ne kadar basit bir işlem gibi görünse de sağlıklı yaşamın en önemli maddesidir. Uzmanlar, her bireyin düzenli olarak yürüyüş yapmasını tavsiye etmektedir. Düzenli yürüyüş yapmak öncelikle kilo kontrolünde etkili olmakta… Bireyler düzenli olarak yürüyüş yaparak kalp sağlığını, kas sağlığını korumaya alır. Düzenli yürümenin faydaları:

  1. Kalp sağlığını korur.
  2. Akciğer sağlığını korur.
  3. Kilo kontrolü sağlar.
  4. Stresi azaltır. 
  5. Daha kaliteli uyku düzeninin sağlanmasına yardımcı olur. 
  6. Hafızayı güçlendirir. 
  7. Kas ve kemik sağlığına faydalıdır. 
  8. Düzenli Yürüyüş Yapmak Hafızayı Güçlendiriyor

Yürüyüş yapmanın faydaları arasında kalp sağlığının, kemik ve kas sağlığının, akciğer sağlığının korunmasından bahsedebiliriz. Uzmanlar tarafından yapılan araştırma sonucunda düzenli yürüyüş yapmanın stresi azalttığı görülmüştür. Aynı zamanda düzenli yürüyüş yapan bireylerin daha kaliteli uyku düzenine sahip olduğu, bireylerin uykusunu alarak güne dinç başladığı da görülmüştür. San Francisco üniversitesinde yapılan bir araştırma sonucunda yürüyüş yapmaya bağlı olarak hafızanın güçlendiği tespit edilmiştir.Bireyler yaş ilerledikçe hafıza güçlüğü çekmeye başlar. Yürüyüş yapmak ise hafızayı güçlendirir. Araştırmaya 65 yaş ve altı toplamda 5000 katılımcı dahil olmuştur. Katılımcılar günde 3 kilometre yürümüşlerdir. Araştırmanın sonucunda ise katılımcıların hafızasında ortalama %17 artış görülmüştür.

Sabah Yürüyüşü Sayesinde Güne Dinç Başlayın 

Düzenli yürüyüş yapmak oldukça faydalıdır. Gün içerisinde ne zaman yürüyüş yapıldığı önemlidir. Uzmanlar genellikle sabah yürüyüşlerini tavsiye etmektedir. Sabah yürüyüşleri sayesinde hem daha erken uyanılır ve güne daha iyi başlanır. Sabah yürüyüşünün faydaları arasında öncelikle vücudun uyanması yer almaktadır. Sabah saatlerinde yapılan yürüyüş sayesinde vücut uyanır ve kendini güne hazırlar. Bu sayede birey, gün boyu kendini daha enerjik hisseder.Sabah yapılan yürüyüşlerin en önemli faydalarından biri de bacaklar içindir. Yürüyüşün bacaklara faydaları kas ve kemik rahatsızlığı olanlar için oldukça etkilidir. Yürüyüş yapmak aynı zamanda bacakların incelmesini de sağlar. Düzenli yapılan yürüyüşler sayesinde bacak kasları çalışır. Bacak kaslarının çalışması hem daha formda bir görünüm sağlar hem de bireyin sağlığını destekler. Uzmanlar, yürüyüş yapma imkanına sahip olan bireyler için günde 10 bin adım yürünmesi gerektiğini öneriyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir