Yüksek Tansiyon Belirtileri | Hipertansiyon

Yüksek tansiyon belirtileri genellikle baş ağrısı, yorgunluk, kalp çarpıntısı, nefes darlığı, baş dönmesi, bulanık görme gibi rahatsızlıklarla kendini gösterir. Hipertansiyon, tedavi edilmediğinde kalp hastalıkları, inme, böbrek hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Erken teşhis ve uygun tedavi ile hipertansiyon kontrol altına alınabilir. Bu belirtilerle karşılaştığınızda, mutlaka doktorunuza başvurun.

Yüksek tansiyonun belirtileri baş dönmesi, baş ağrısı, burun kanaması ve nefes darlığı olabilir. Ancak çoğu kez yüksek tansiyon hiçbir belirti vermeden sessizce ilerler ve “sessiz katil” olarak adlandırılır. Yüksek tansiyon ciddi hastalıklara yol açabilir, kalp hastalıkları, inme ve böbrek yetmezliği gibi. Kan basıncının 140/90 mmHg’nın üzerinde olması hipertansiyon olarak tanımlanır. Kan basıncı 180/120’den büyük olması ise şiddetli hipertansiyondur.

Yüksek tansiyon bazen belirti vermeyebilir. En yaygın görülen belirtiler ise baş dönmesi, baş ağrısı, burun kanaması ve nefes darlığıdır. Şiddetli hipertansiyonda bulanık görme, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, iştahsızlık gibi ek belirtiler de görülebilir.

Tedavi edilmeyen yüksek tansiyon organ hasarı gibi ciddi hayati durumlara neden olabilir. Anevrizma, damar hastalığı, kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği yüksek tansiyonun neden olduğu durumlardır.

Doktora başvurmanız gereken durumlar tekrarlayan baş ağrısı, baş dönmesi, burun kanaması, nefes darlığı, tekrarlayan mide bulantısı veya kusma gibi belirtilerdir. İlaç tedavisi, diyet ve egzersiz gibi önerilerle yüksek tansiyon kontrol altına alınabilir. İlaçların düzenli kullanımı, yaşam tarzı değişiklikleri ve doktor kontrolleri hipertansiyonu kontrol altına almayı sağlar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş