Yol kenarında yetiştirilen tarımsal ürünler sağlığı tehdit ediyor

Yol kenarında yetiştirilen tarımsal ürünlerin sağlığı tehdit ettiği gerçeği artık bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Çünkü bu ürünler yoldan geçen araçların hava kirliliği, egzoz dumanı ve tozlarına maruz kalıyorlar. Bu da çiftçilerin ve tüketicilerin sağlığı için ciddi bir risk oluşturuyor. Bu nedenle, güvenli ve sağlıklı bir gıda tedariki için, organik tarım ve kontrollü ortamlarda üretim yapmak, daha güvenli bir seçim olabilir.

Organik Ürün İle Doğal Ürün Nasıl Ayırt Edilir?

Organik ve doğal ürünlerin nasıl ayırt edileceğine değinen Prof. Dr. Özer, organik ürünlere sertifika verildiğini ve her aşamanın kontrol edildiğini belirtti. Bu ürünler sağlığı tehdit etmeyen ürünlerdir. Ürünlerdeki gübrelemede, toprakta, sulamada ve çevresel bütün girdilerde kontroller yapılmaktadır. Doğal ürünlerde ise böyle bir kontrol söz konusu olmadığından doğal ürünlerin hangi koşullarda ve kim tarafından üretildiği belli değildir. Bu nedenle doğal gıdaların organik olmadığına dikkat edilmelidir.

Yol Kenarlarındaki Tarımsal Üretim Sağlıklı Değil

Prof. Dr. Özer, yol kenarlarında yapılan tarımsal üretimin sağlıksız olduğunu belirtti. Bu ürünlerin egzoz dumanına maruz kaldığından ve bilinçsiz bir şekilde kullanılan gübre ve pestisitler yüzünden sağlığı tehdit edecek seviyede ciddi gıda riskleri içerebileceğini ifade etti. Yapılan araştırmalara göre, yol kenarlarında egzoz emisyon seviyeleri oldukça yüksektir.

Ev Tipi Üretimler Zehir Saçabilir

Evde yapılan tarımsal üretimlerin hepsinin sağlıklı olmadığını belirten Prof. Dr. Özer, şalgam sularının da bu konuda örnek teşkil edebileceğini ifade etti. Şalgam üreticilerinin birçoğu el yapımı, organik ürünler yapıyorum diye üretim yaptığını ancak bunların hangi koşullarda yapıldığının belli olmadığını belirtti. Bunlar, sağlık açısından büyük bir risk taşımaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş