Yerli aşıda faz-3 aşamasına gelindi

Yerli aşı geliştirme çalışmaları son hızıyla devam ediyor ve artık faz-3 aşamasına geçildi. Bu önemli adım ile birlikte, yerli aşı adayının güvenlik ve etkililik açısından klinik çalışmaları da tamamlanmış olacak. Türkiye’nin yerli aşısı, ülkemizin bağımsızlığını ve kendi kaynaklarımızla üreteceğimiz bir aşıya sahip olmamızı sağlayacak. Ayrıca, COVID-19 pandemisiyle mücadelede önemli bir araç olacak ve ülkemizi daha güvenli bir hale getirecek. Yerli aşı çalışmaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

18 Yerli Aşı Çalışması Mevcut

Ülkemizde Covid-19 virüsünün ilk görüldüğü tarihten itibaren, yerli imkanlarla üretilebilecek aşıların geliştirilmesi için çalışmalar hız kazandı. Bu kapsamda, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu destek vererek, 18 yerli aşı çalışması yürütülüyor.

Erciyes Üniversitesi Aşısında Faz-2 Çalışmalar Başladı

Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen inaktif Covid-19 virüsü aşısı, diğer yerli aşı çalışmaları arasında en hızlı ilerleyenlerden biri. Faz-1 çalışmaları Kasım 2020’de tamamlanan aşı, Şubat 2021 itibariyle Faz-2 çalışmalarına geçti. Faz-1 aşamasında 44 gönüllüye, Faz-2 aşamasında ise 250 gönüllüye uygulanan aşı, mayıs ayında başlayacak olan Faz-3 çalışmaları için uygun bulunmuş durumda.

VLP Aşısı Başarıyla Geliştiriliyor

Virüs benzeri parçacıklardan oluşan VLP aşısı, yerli aşı çalışmaları arasında büyük bir hızla geliştiriliyor. Tüm gönüllülere ilk doz uygulandı ve şimdilik bir sorunla karşılaşılmadı. Intranasal sprey olarak uygulanan koronavirüs aşısı ise Faz-1 aşamasındaki çalışmalarına yakın bir zamanda başlayacak.

Adenovirüs Temelli Aşı İçin Çalışmalar Sürüyor

Adenovirüs temelli aşının Faz-1 aşamasına geçilebilmesi için, üretim çalışmaları hızla devam ediyor. Yerli aşı çalışmalarında hiçbir sorunla karşılaşılmaması, uzmanlar başta olmak üzere herkesi umutlandırıyor.

Ülkemizde yürütülen aşı çalışmaları, salgınla mücadelede önemli bir adım olarak görülüyor. Yerli imkanlarla geliştirilen aşılar, Türkiye’nin sağlık sektöründeki yerini ve gücünü bir kez daha kanıtlamaya hazırlanıyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş